YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: 'CHP ayakta kalan en köklü partidir'
Kılıçdaroğlu: 'CHP ayakta kalan en köklü partidir'
25 Mayıs 2015 16:56
CHP lideri Kemal Kılıdçaroğlu, önemli açıkalamlarda bulundu. Seçime kısa zman kala seçim ortamını değerlendiren Kılıçdaroğlu, CHP'nin en köklü parti olduğunu belirti. Kılıçdaroğlu; 'CHP ayakta kalan en köklü partidir, uygarlık geliştikçe CHP de gelişmitr

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuk olduğu Number 1 Radyo-TV'nin canlı yayınında yaşa, konuma ve bölgeye göre müziğin insanın bedeninde, algısında, ruhunda büyük etkisi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, keyifle dinlediği sanatçıların olduğunu ancak isim açıklamak istemediğini kaydetti.

Gençlerin özgürce yaşamak istediklerini ve parti olarak gençlere "özgürlük vaat ettiklerini" anlatan Kılıçdaroğlu, "Gençlere özgürlüğü vaat ettiğiniz zaman aslında bu büyümeyi vaat etmek demektir. Onlara özgürlüğü vaat ettiğiniz zaman uygarlığı, demokrasiyi vaat ediyorsunuz" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP, dünyada tarihsel olarak ayakta kalan en köklü dördüncü parti. Neden biliyor musunuz? Çünkü hedef çağdaş uygarlığı aşma olarak gösterilmiş. Uygarlık kavramı geliştikçe siz de kendinizi yeniledikçe partiyi yaşatabiliyorsunuz" dedi.

"Gençlerin karar mekanizmalarında olmaları lazım"

Gençlerin karar mekanizmalarında yer alması gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Gençlerin siyasete ilgi göstermeleri, yer almaları lazım. Düşüncelerini aktif olarak dile getirmeleri lazım. Üniversitelerde milyonlarca gencimiz var. Üniversite yönetimlerinde gençlerin hiç sesi ve yeri yok. Niye yok? Bunlar mezun olduktan sonra kaymakam, vali, belediye başkanı olacak. Ama üniversitedeyken 'hayır efendim, siz daha çocuksunuz, siz doğru karar veremezsiniz.' Biz bunu da değiştireceğiz. Üniversitelerde gerçek anlamda öğrenciyi de karar süreçlerine katıldığı sistemi uygulayacağız. Böylelikle üniversite öğrencisi okurken yönetimi de öğrenmiş olacak."

 "Türkiye'yi küresel bir merkez haline getireceğiz"

"100 Yılın Projesi"yle Türkiye'yi küresel bir merkez haline getireceklerini savunan Kılıçdaroğlu, "Proje aynı zamanda ülkesinde ve bölge ülkelerde barışın güvencisi olacak. Kavgasız bir dünyanın projesi olacak. Proje derinleştikçe herkes bu projeden nasibini alacak. Suriye'de, Irak'ta, Bakü'de, Kafkaslar'da herkes nasibini almış olacak" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 200 yıllık bir parlamenter sistemi deneyimi olduğunu anlatarak, "Başkanlık sistemi tartışılmasını tamamen gereksiz görüyorum. Böyle bir sistem Türkiye'de olmaz. CHP Meclis'te olduğu sürece böyle bir sistem olmaz. Biz buna engel oluruz. Hiç kimse bu konuda en ufak bir endişeye kapılmasın" ifadelerini kullandı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler