YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Cemaati ne tanırım ne de...
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Alam Die Welt gazetesine verdiği röportajda; 'Biz eleştirdiğimiz zaman, siz de cemaatin yanındasınız diyorlar. Ya ben cemaati tanımam, takmam, bilmem, cemaatle bizim bir özel ilişkimiz yok' dedi.
Kılıçdaroğlu: Cemaati ne tanırım ne de...
29 Mart 2014 / 09:59 Güncelleme: 29 Mart 2014 / 10:05

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'nın Die Zeit gazetesine özel röportaj verdi. Kılıçdaroğlu, gazeteye verdiği röportajda Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, halkın sağduyusuna güvendiğini söyleerek şunları kaydetti; 'Erdoğan 21. yüzyılda Türkiye'nin bir diktatörüdür. Şimdiki hükümet ülkeyi kaosa sürüklüyor. Sağlıklı işleyen bir demokraside ismi bu kadar şaibeye karışmış bir Başbakan'ın çoktan gitmesi gerekiyordu. Türkiye, içinde bulunduğu krizden demokratik yollarla kurtulacak. Önümüzdeki seçimlerde halkın sağduyusuna güveniyorum' dedi.

"Ben devletim" diyor

Die Welt'in, 'Erdoğan sizce diktatör mü?' sorusuna Kemal Kılıçdaroğlu; 'Sizce değil, zaten diktatör. Ona ilk kez diktatör diyen kişi benim. Neden diktatör? Medyaya baskı uyguluyor, işadamlarına baskı uyguluyor, bürokrasi tümüyle kendi emrinde. Yani, 'ben devletim' diyor.

Oysa siyasal iktidarlar, siyasal partiler devleti yönetmek üzere gelirler, devlet olmak için değil. Bu devleti yönetmek için geldi, ama devlet oldu. Vali onun valisi, kaymakam onun kaymakamı, rektör onun rektörü, doktor onun doktoru, her şey ona ait, kendisine ait hissediyor.

En ufak bir eleştiriye tahammül edemiyor, doğrudan doğruya televizyon yöneticilerine, gazetelerin genel yayın yönetmenlerine telefon edip müdahale ediyor. Kendisinin beğenmediği veya kendisini eleştiren işadamlarını açıkça tehdit ediyor. Bunun için o 21.

Cemaatle özel ilişkimiz yok

Röportajda cemaat ile CHP arasında özel bir ilişki ve anlaşma olmadığını belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi; 'Biz bir siyasal partiyiz. Bizim muhatabımız iktidar ve diğer siyasal partilerdir. Bizim muhatabımız sivil toplum örgütleri, sendikalar, cemaatler olmamalı.

Ülkeyi yöneten onlar. Ülke yönetiminde bir sorun varsa, biz onları eleştirmek durumundayız. Cemaatler dinsel örgütlenmelerdir. Belli bir manevi acıdan bir görüşe sahip olanlar bir araya gelip kendi cemaatlerini, tarikatlarını oluşturabilirler. Siyasete girmediği, bulaşmadığı, siyasete yön vermediği sürece, herkes kendi inancında özgürdür. Bizce bunun bir sakıncası yok.

Ama daha düne kadar cemaatle kol kola yola çıkan ve 'siz ne istediniz de biz vermedik' diyen bir kişi yolsuzluklar ortaya çıktıktan sonra kıyameti koparıyor. İyi de bu yolsuzlukların tamamı doğru, belgeli, kayıtlı fotoğraflı. 'Paralel devlet yaptı bunları' diyor.

İyi de Bakan'ın koluna 700 milyar liralık saati paralel devlet takmadı herhalde. Bakan çocuklarının yatak odalarına yedi kasayı paralel devlet koymadı herhalde. O kasaların içinde milyarlarca doları, avroyu paralel devlet koymadı. Biz eleştirdiğimiz zaman, siz de cemaatin yanındasınız diyorlar. Ya ben cemaati tanımam, takmam, bilmem, cemaatle bizim bir özel ilişkimiz yok.' 

misafir
 // yeni günes dogcak
termiyesiz adam bukadar da yallan olumaz sen tam vatan hayinisin gesimisin geri dön bir baktinmi chp ne yaptiklari ortada millelti sizlarin ne pislik oludugunun görüyor gitide bir devlete sigin orada ne yaparsan yap ama seni kim kamulu eder gittide suriyede onlara yardim yapi ancak onu yaparsin anlayana anlar * .........
29 Mart 2014 Cumartesi 14:55
10:27
 // ahmet dogan
ya bu kilicdaroglu yu alin götürün. yaziktir günahtir ya. ülkemizi ve kendisini rezil etmekten baska hic bir işe yaradigi yok ya....
29 Mart 2014 10:27
cemaat sana taktıya haberin yokmu
 // erdal emekci
kime dikdatör diyor bu ya. senin meşrebin cibiliyetin bu değilmi
senin geçmişinde 2 adet başa bela dikdatör vardı ke-mal abi tarih yoksunu adam. karamanda öğlen namazı kıldın diye hacı mı oldun. doğruya dinden haberi olmayan camiye giderse cennete düştüm sanır kendini. 31 mart vakası adam sus artık...
29 Mart 2014 Cumartesi 10:12
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler