YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek
Kılıçdaroğlu: Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek
02 Ağustos 2016 16:33
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Önce şunu herkesin çok iyi bilmesi lazım. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girerse işte bunlar olur" dedi.

"CAMİYE, KIŞLAYA, ADLİYEYE SİYASET GİRMEYECEK"

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili  Kılıçdaroğlu, "15 Temmuz darbe girişiminin etkisini toplum üzerinden atmış değil. Bu darbe girişiminden hepimizin çıkarması gereken dersler var. Bu darbe girişimi siyaset kurumuna yeni pencereler açmak zorundadır. Bu darbe girişiminden ders olarak neleri çıkarmalıyız. Siyaset kurumu nasıl davranmalı. Önce şunu herkesin çok iyi bilmesi lazım. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girerse işte bunlar olur. Camiler bir siyasal görüşün arka bahçesine dönüşmemelidir. Birilerinin emir ve komutası altında olmamalıdır. O nedenle camiye siyaset girmemelidir. "

"Kışlaya siyaset asla girmemelidir. Orduyu, okulları ele geçireceğiz. Sınav sorularını çalıp yandaşlarımızı harp okullarına sokacağız. Niçin göz yumdunuz bugüne kadar. Niçin gereğini yapmadınız bugüne kadar. Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta askerin siyasete girmemesi gerektiğini çok net anlatır. Orduyu sıcak siyasetin unsuru haline getirmek, oradaki gelişmelere sıcak siyasetin doğrudan müdahale etmesini sağlamak ya da ortam hazırlamak Türkiye’yi felakete sürükler. Bu darbe bize bir şey daha öğretti. Bilimsel laik eğitimin ne kadar önemli olduğunu söyledi. Laik bir eğitimin olmadığı bir Türkiye’de aklını kiraya veren bir düzende sistem değişmez, yeniliklere Türkiye kapılarını kapatır. Akılla sadakat bir arada olursa olumludur. Umarım ve dilerim, görüştüğüm bütün kesimlere eğitim sistemindeki yozlaşmayı anlattım. ’Bu eğitim sistemi Türkiye felakete götürür’ dedim. Bu eğitim sisteminden hiçbir anne, baba memnun değildir. Bu eğitim sisteminin bilimsel laik eğitim sisteminin Türkiye’ye getirilmesi, yeniden inşa edilmesi gerektiğini ifade ettim" ifadelerini kullandı.

"DARBE GİRİŞİMİ SONRASI BU DAYATMA KÜLTÜRÜNÜN NE KADAR YANLIŞ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI"

"Darbenin bize öğrettiği bir şey daha var. Siyaset kişisel çıkarlar için yapılmaz" diyen Kılıçdaroğlu, "Siyaset ailenin çıkarları için yapılmaz. Siyaset bir zümrenin, bir cemaatin çıkarları için de yapılmaz. Siyaset toplum için yapılır. Siyaset bana ne verecek değil, ben topluma ne vereceğim anlayışıyla siyaset yapılır. Bunu da artık siyaset kurumunun keşfetmesi lazım. Bir cemaate, bir sınıfa, bir tarikata, bir inanç grubuna devleti teslim edemezsiniz. Devleti teslim ettiğiniz andan itibaren siyaseti köreltirsiniz ve devleti yok edersiniz. Umarım bundan da ders çıkarmış oluruz. Siyaset aynı zamanda özeleştiri yapma ve geçmişi iyi analiz etme sanatıdır."

"Bir toplum geçmişi iyi analiz etmezse, bir siyaset geçmişi iyi analiz etmezse tarihi tekerrür ettirir. Şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum, nasıl oluyor da Türkiye Cumhuriyeti tekrar bir darbenin eşiğine gelebiliyor. Demek ki geçmişten ders almayan siyaset kurumu var. Eğer geçmişten ders alsaydık tarih tekerrür etmezdi. Geçmişi iyi analiz eden toplumlar geleceği sağlıklı inşa eden toplumlardır. Geçmişi kötü analiz ederseniz toplumu felakete sürüklersiniz. Bir şey daha öğretti bu darbe girişimi bize. Siyasetin bir dayatma değil uzlaşma işi olduğunu gösterdi. Darbeciler dayatır, dikta heveslileri dayatır. Demokrasilerde dayatma kültürü yoktur. Ortak akıl vardır. Bir dayatma kültürü vardı bize. Darbe girişimi sonrası bu dayatma kültürünün ne kadar yanlış olduğu ortaya çıktı. Umarım bundan siyaset kurumu ders çıkarır ve siyasetin uzlaşma alanı olduğunu ve bu uzlaşma alanının temel mekanının da TBMM olduğunu kimse unutmaz" değerlendirmesinde bulundu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler