YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Bu bir zafer
Kılıçdaroğlu: Bu bir zafer
30 Kasım 2012 12:56
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Filistin'in BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü kazanmasına ilişkin ''Bu, Filistin için zafer, barış için umuttur'' değerlendirmesinde bulundu.

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, bir mesaj yayımlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Filistin Devleti'ni, 1988 yılında, ilan edilir edilmez tanıdığına ve Filistin halkının daima yanında yer aldığına işaret ederek, CHP'nin, kendi topraklarında bağımsız ve egemen olarak barış ve güven içinde özgürce yaşama koşullarına kavuşması için Filistin halkını desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Filistin'in BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü kazanmasının, Filistin halkı ile barış ve adaletten yana olan tüm çevreler için anlamlı ve mutlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Filistinlileri kutladı. 

''Bu, Filistin için zafer, barış için umuttur'' değerlendirmesinde bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Gelinen noktada bütün taraflara düşen bir görev vardır. O da Ortadoğu'daki çatışmaların ve kamplaşmaların özünü oluşturan Filistin-İsrail anlaşmazlığının kalıcı bir çözüme kavuşturulmasına yardımcı olmaktır. Bunun yolu ise BM'nin bu kararını, yakın gelecekte atılacak somut adımları kolaylaştıracak bir umuda dönüştürmek ve barış için bir fırsat olarak değerlendirmektir.

Filistin'in yeni konumu, İsrail'in 'Filistin Devleti ancak müzakereler sonucunda olabilir' yaklaşımını değiştirmesi olanağını da beraberinde getirecektir. Çünkü İsrail'in karşısında artık devlet sıfatıyla hareket edecek bir muhatap vardır.

Türkiye'nin Filistin halkının bu zaferini Filistin-İsrail barışına katkıda bulunacak bir anlayışla değerlendirmesi ve bu doğrultuda ülkemizin tarihi birikimine ve bölgedeki itibarına yakışan dengeli bir politika izlemesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. CHP, doğal olarak, Ortadoğu'da barış, istikrar, huzur ve refah için çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir.'' aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler