YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Bizi Avrupa'nın Çin'i yapmak istiyorlar
Kılıçdaroğlu: Bizi Avrupa'nın Çin'i yapmak istiyorlar
05 Aralık 2015 00:00
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "İşçinin haklarını korumayacağız da kimin hakkını koruyacağız? Bizi Avrupa'nın Çin'i yapmak istiyorlar. Emek ucuz bizde. Bugün al, yarın at, kapının önüne koy" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk-İş'in bir otelde gerçekleşen 22. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, sendikalıcığın, demokrasinin olmazsa olmazları arasında yer aldığını söyledi.

Türkiye'nin en temel sorununun işsizlik olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bir insan işsizse her şeyi yapabilir. İşsizlik konusunda bugüne kadar size ne vadettiler? 'Biz işsizliği şöyle önleyeceğiz' diye bir şey söylediler mi size? Ben 13 yıldır duymadım, Meclis'te de duymadım" dedi.

İşsizlik sorununun yanı sıra 2,5 milyon Suriyelinin Türkiye'ye geldiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Kimseyi göndermeyelim savaşın ortasına, elbette göndermeyelim. 81 ile dağıldı Suriyeliler, kimin nerede olduğunu kimse bilmiyor. Yok öyle bir şey, kontrolsüz bir sistem. Yarın ne olacak bu Suriyeliler, çoğu yer altı dünyasının önemli adamları olacak, göreceksiniz" diye konuştu.

"Bizi Avrupa'nın Çin'i yapmak istiyorlar"

12 Eylül darbe hukukunun arkasına saklananların Türkiye'ye demokrasi getiremeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sendikacılardan, işçilerin haklarına sahip çıkmalarını istedi. "CHP 'asgari ücret net bin 500 lira' demeseydi, bu kimsenin aklına gelmeyecekti" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bize ne diyorlardı? İşverenlere şikayet ediyorlardı bizi. 'Bak ha bin 500 lira yapacak, niye itiraz etmiyorsunuz?' Şimdi bin 300 lira yapacaklar, yetmez. Neden biliyor musunuz? Türk-İş'in rakamları, açlık sınırı bin 391 lira. Asgari ücret bin 300 lira olacak diye hava atıyorlar. Açlık sınırının altında bu rakam. O beylere ayda bin 391 lira verelim, bir ay geçinsinler. Bin 391 lira ile bir ay sadece gıda harcaması yapsınlar bakalım geçinebiliyorlar mı? Biz emeğin ve işçinin haklarını korumayacağız da kimin hakkını koruyacağız? Bizi Avrupa'nın Çin'i yapmak istiyorlar. Emek ucuz bizde. Bugün al, yarın at, kapının önüne koy."


AA

Adalet
 // Uğur yiğit
Vallahi Kılıçdaroğlu'nun yapacağından değil ama, söylediklerine da harfi harfiyen katılmamak mümkün değil. Bütün işçiler Kılıçdaroğlu gibi hükümetin üzerine gitse, haklarını savunabilseler dedikleri de olur. Fakat devlet kendi memuruna el bebek gül bebek bakıyor. Şimdi devlet; kadro olmasına rağmen nasıl memuru daha da rahat ettirebiliriz, ne yaparlarsa yapsınlar iş garantisini memurlara nasıl veririzin hesaplarını yapıyor. Açlık, yoksuklluk sınırı belliyken hükümetin vicdanına kalmış bu konu...
05 Aralık 2015 Cumartesi 14:34
cacik
 // onder
Bu halen konusuyormu yaw...
05 Aralık 2015 00:30
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler