18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,091
 • BIST93.309
 • Dolar4,7169
 • Euro5,4696
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2430
 • İstanbul26 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya21 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa26 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli24 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: Bildiklerimi TV'de anlattım, savcı orayı kullanabilir
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili olarak, savcının tanık sıfatıyla kendisini çağırmasını, "Bütün bildiklerimi televizyonda anlattım, onun dışında bildiğim bir şey yok" dedi.
Kılıçdaroğlu: Bildiklerimi TV'de anlattım, savcı orayı kullanabilir
11 Mayıs 2016 / 07:55 Güncelleme: 11 Mayıs 2016 / 09:14

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a ait olduğu öne sürülen kasetle ilgili soruşturmada savcılık tarafından ifadeye çağrılan ancak gitmeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün bildiklerini Habertürk TV yayınında anlattığını söyledi.

Habertürk Gazetesi Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ile Parlamento Muhabiri Düzgün Karadaş’ın sorularını yanıtlayan CHP Lideri, şunları söyledi:

Savcı kaset soruşturmasında ifadeye çağırdı, neden gitmediniz?

Bütün bildiklerimi Habertürk Televizyonu’ndaki programda açıkladım zaten; onun dışında bildiğim bir şey yok. Ama asıl bilgisine başvurulacak kişi Sayın Erdoğan’dır.

CLINTON ÖRNEĞİ

Savcı görevini yapmıyor. Ben yayında fotoğrafı da gösterdim. Savcının, Sayın Cumhurbaşkanı’nın bilgisine başvurması gerekiyor. “Bu görüntüleri size kim getirdi? Kim servis yaptı? “2 gün daha beklersek size daha net görüntüler elde ederiz” diye bir cümle de var orada. O cümle şunu çağrıştırıyor: Bu görüntüler, Erdoğan’ın bilgisi dahilinde elde edilen görüntüler.

Erdoğan’ın onayıyla kendisine servis edilen görüntüler. Asıl bilgisine başvurulması gereken o. Savcının şunu da unutmaması lazım, eski ABD Başkanı Bill Clinton, savcıya en son ifade vermek zorunda kaldı. Savcı yürekli bir savcı ise ve gerçek anlamda bu olayın arkasındaki failleri ortaya çıkarmak istiyorsa Erdoğan’ın bilgisine başvurması gerekiyor. Ben bütün bildiklerimi söyledim.

GÜNDEM SAPTIRILIYOR

Savcı, burada iyi niyetli değil. Savcı, AKP’nin bugün içinde bulunduğu yoğun durumlardan, gündemi saptırmak ve bir anlamda, “CHP’nin içinde de bir şeyler var” gibi bir algıyı beslemek için alınan talimatla hareket eden birisi.

KORKACAK BİR ŞEYİM YOK

Bunu, size yönelik de bir hamle olarak algılıyor musunuz?

Öyle bir hamle var ama bizim korkacak hiçbir şeyimiz yok. Bildiklerimin tamamını virgülüne kadar anlattım. Dolayısıyla orayı alır, delil olarak kullanabilir. Bunu seçimlerden önce de söyledim. Bütün bunların hepsini ifadem olarak alabilir, (dosyaya) koyabilir.

NEYİ İZLEDİĞİNİ GÖRMEDİM

Sizin gördüğünüz yayında gösterdiğiniz fotoğraf mı, yoksa Cumhurbaşkanı’nın izlediği görüntüyü mü gördünüz?

Neyi izlediğini, görüntüyü görmedim. Sayın Cumhurbaşkanı’na belli görüntülerin izletildiğini gördüm. Bilgisayarların ortasında bir kamera var, o kameradan Erdoğan izlerken kendisini filme alıyorlar. Neyi izlediğini bilmiyorum. Ama o izleme arasında, Erdoğan’ın, bir kaset izletildiğini, “2 gün beklersek daha net görüntülerin elde edileceğini”, gözlüğünü takarak büyük bir dikkatle izlediğini ben gördüm.

Siz Baykal’ın kasetini izlediniz mi?

Yok, hayır. Bilmiyorum ben.

‘YENİ BAŞBAKAN’I TEBRİK EDERİZ’

CUMHURİYET’E İHANET OLUR

Bahçeli’nin partili Cumhurbaşkanı değişikliğine destek vereceği iddia ediliyor, bunun parti içi mücadeleyle ilgisi var mı?

Bir partinin içişlerine karışmayı doğru bulmam ama Erdoğan’ın başkanlık taleplerine şu veya bu şekilde bir desteği asla kabul edilemez. Bu, Cumhuriyet’e ihanet olur.

KABUL EDİLEMEZ

Öyle bir şey olursa ne yaparsınız?

Biz parlamentoda mücadelemizi yapacağız. Gerekirse sokaklara çıkacağız. Babalarımızın, dedelerimizin bize miras bıraktığı Cumhuriyet’i korumak bizim görevimizdir. Bu Cumhuriyet’i ve yıllar yılı mücadelesini verdiğimiz demokrasiyi bir kişinin iki dudağı arasına hapsetmek asla doğru değildir ve kabul edilemez. Bunun mücadelesi verilmesi gerekiyorsa en şiddetli şekilde verilecektir. Parlamento içinde, dışında. Türkiye, birilerinin çiftliği değildir ve asla olmayacaktır.

Bahçeli ile görüşmeyi düşünür müsünüz?

Hayır. Sayın Bahçeli, herhalde düşüncesi nedir, onu belki daha net ortaya koyacaktır. O zaman biz kendi düşüncemizi ortaya koyarız.

TEBRİK EDERİZ

Yeni seçilecek Başbakan, sizin çizdiğiniz çerçeveye uygun davranırsa tavrınız ne olur?

Önce uygulamayı görmemiz lazım. Gerçekten de yasaların Başbakan’a verdiği hakları kullanıyor mu? Kendisinin görevlerini bir başkasına kullandırtıyor mu? Başka birisinin kendi yetkilerini kullanmasından dolayı doğal tepkisini gösteriyor mu? Bunlara bakacağız. “Benim yetkilerimi kullanamazsın” diye bir tavır takınırsa o zaman tebrik ederiz. Sonuçta “Halkın kendisine verdiği bir yetki var, bu yetkiye sahip çıkıyor” deriz. Ama “Hayır, ben bir kişin talimatıyla hareket ederim, onun dışında özgür iradem yok” diyorsa, elbette onun kavgasını veririz.

 

HABERTÜRK

Chp ve Osmanlı
 // ismail emre
Osmanlı Atalarımızı tanıdıkça şuan ki büyümeyi bir adım bile sayamayız sadece halis bir niyet olarak kabul ederiz 200 yıl önceki itibar ve büyüklüğümüzün yanı sıra bugün sadece niyet ediyoruz henüz ortada bişey yok olanlarda bir adım bile sayılmaz eğer daha büyüğünü görmemiş bir millet olsaydık...Chp de dünya harbinden sonra doğan hayırsız evladımız gibidir......
11 Mayıs 2016 Çarşamba 19:28
benim torun
 // muammer bekaroğlu
sayın kılıçdaroğlu ben sana pisikoloğa git demiyeceğim ama benim torunum diyorki dede savcılar bilgi almak için televizyondamı bekliyorlar diyor,pes arkadaş nedesem sana boş...
11 Mayıs 2016 Çarşamba 15:04
HA SAHİ DOSTLAR, ➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
11 Mayıs 2016 Çarşamba 14:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler