YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu - Baykal görüşmesinde neler konuşuldu?
Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi. 1 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından Deniz Baykal gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Kılıçdaroğlu - Baykal görüşmesinde neler konuşuldu?
23 Haziran 2015 / 13:20 Güncelleme: 23 Haziran 2015 / 13:29

Baykal, "İç politika ve dış politikayı, ülke siyasetini konuştuk. Uzun zamandır böyle görüşme fırsatı bulmamıştık. Hasret giderdik." dedi.

'Meclis Başkanlığına aday olacak mısınız'  sorusuna da cevap veren Baykal, " TBMM başkanlığına aday olduğuma dair bir açıklamam yok, yapıldığında görürsünüz. Adaylık için de süreç başlamadı adaylık aşamasında değiliz." dedi.

Dün iftarda buluştular

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmeye yönelik eleştirilere yanıt veren Baykal, görüşmeye Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde gittiğini belirterek “Koalisyon modelleri konusunda tek kelime konuşmadım. Sayın Erdoğan, düşüncelerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı’nın ülkeyi erken seçime götürme eğiliminde olduğu izlenimini edindim” ifadesini kullandı.

"İtibarsızlaştırdılar"

Bu görüşme sonrası kendisine yönelik itibarsızlaştırma operasyonu başlatıldığını, bunun Meclis Başkanlığı adaylığını engellemeye yönelik olduğunu ima eden Baykal, “Üzerinde toplumsal mutabakat varken, bu adayı yıpratmak doğru olmaz. Partimin iki adayla seçime girmesini arzu etmem” ifadesini kullandı.

Baykal’ın bu sözleri partinin kendisini aday göstermemesi durumunda aday olabileceği sinyali olarak algılandı. Baykal’ın çıkışına bazı vekiller tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun ise konuşmasının sonunda “Meclis Başkanlığı için elbette bir adayımız olacak. Burada herkes düşüncesini gündeme getirebilir, hatta tartışabiliriz. Beni de eleştirebilirsiniz. Ancak Meclis Başkanı adayımız belli olduktan sonra 132 kişilik grubumuz onun arkasında duracak. O aday benim değil hepimizin adayı olacak. Burada kararlar alındıktan sonra o hepimizin kararı olur. Grup disiplini bunu gerektirir” uyarısında bulunduğu bildirildi.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler