YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, Balbay ile görüştü
Kılıçdaroğlu, Balbay ile görüştü
17 Aralık 2013 15:23
CHP'den yapılan açıklamaya göre, Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile parti genel merkezindeki makamında görüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,"Halkın oyuyla seçilen birisinin tutuklanması, hapiste tutulması doğru bir olay değildir. Bu demokrasimize gölge düşürüyor. Oysa bizim amacımız demokrasimizi geliştirmek. Halkın iradesine saygı duymak" değerlendirmesinde bulundu.

CHP'den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile parti genel merkezindeki makamında görüştü.

Tutuklu milletvekilleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, görüşmede şunları belirtti:

"Bir kişi yargıya başvurmuş, yargı onun milletvekili seçilmesinde hiçbir engel görmemişse ve buda gidip halkın oyuna başvuruyor, halk onu milletvekili seçmişse artık bunun görevini yapacağı yer TBMM'dir. Halkın oyuyla seçilen birisinin tutuklanması, hapiste tutulması doğru bir olay değildir. Bu demokrasimize gölge düşürüyor. Oysa bizim amacımız demokrasimizi geliştirmek. Halkın iradesine saygı duymak.

Hem 'milli irade' diyeceğiz hem seçilen milletvekilini hapiste tutacağız. Bu doğru bir uygulama değil. Siz geldiniz arkada kalanların tümünün gelmesi lazım. Biz sosyalist enternasyonalde tutuklu milletvekilleriyle ilgili karar alırken 8 milletvekili için aldık. Sadece CHP için bir karar almadık. Çünkü milletvekillerinin tümünü bu halk seçti. Dolayısıyla halkın seçtiği bütün milletvekillerine bizim saygı duymamız gerekiyor."

Görüşmede, hafta sonu İzmir'de gerçekleştirdiği programlardan bahseden Balbay da, BDP milletvekilleriyle ilgili verilen mahkeme kararına üzüldüğünü bildirdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler