YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: "Artık proje üreten bir partiyiz"
“Parti içi gündem kalmadı diyebilir miyiz?” sorusuna CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Evet bitti. Farklı bir gündem var artık. Partinin kültürü epey değişti. Artık halkın sorunlarına eğilen, çalışan, kimin ne söyleyeceği belli olan bir parti...” dedi.
Kılıçdaroğlu: "Artık proje üreten bir partiyiz"
30 Mayıs 2015 / 03:58 Güncelleme: 30 Mayıs 2015 / 08:39

Vatan'dan Murat Çelik'in röportajı;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydın mitingi için uçakla İzmir’e giderken sorularımızı yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, ekonomik vaatleriyle ilgili eleştirilere yanıt verirken, bunların hazırlanmasıyla ilgili de bilgi verdi ve CHP’deki değişimden bahsetti. Kılıçdaroğlu, sık sık iç çekişme ve hizip gündemiyle tartışılan partinin artık halkın sorunlarıyla ilgilendiğini söyledi.

‘Okumak zorunda değilim’

İlk kez bu kadar net söylediniz, ‘Koalisyon yaparsam insanlar bana sormaz mı’ diye... Seçim sonrası da bu gerginlik böyle devam mı edecek? 

Benim açımdan gerginlik yok. Biz kendi projelerimizi anlatıyoruz. Onlar bizi eleştiriyor. AKP zemin kaybettikçe hırçınlaşıyor, sertleşiyor. Oysa gerginliğe hiç gerek yok. Onun kitabını okumadığımı söyledim diye her türlü hakareti yaptı. Ben onun kitabını okumak zorunda değilim ki. 

Gerginlik seçmeni de mi yoruyor? 

Artık yoruldu vatandaş. AKP, kendi programını anlatmaktan aciz. Emekliye ben para vereceğim diyorum veremezsin diyor. Asgari ücreti arttıracağmı diyorum arttıramazsın diyor. Çiftçinin mazotunu ucuza vereceğim diyorum. Veremezsin diyor. O zaman ne yapacaksın sen anlat...

Genç finansçılar gelmiş

Yapamazsın derken, “Sırtında yumurta küfesi yok ki. Nasılsa onun için rahat” diyor Başbakan...

Hayır hayır, her kuruşun hesabını yaptık. O zaman biz daha büyük rakamlar söyleyebilirdik. Asgari ücreti 1500 yerine 2500 diyebilirdik. Ama gösterdiğimiz her hedef uygulanabilir hedeftir. Bugüne kadar hiçbir iktisatçı bizim projeleri uygulanamaz dememiştir.

Tamamen parti içi gündem kalmadı diyebilir misiniz? CHP seçmeninin de rahatsız olduğu... 

Evet bitti. Farklı bir gündem var artık. Partinin kültürü epey değişti. Artık proje üreten, halkın sorunlarına eğilen bir parti, çalışan, kimin neyi söyleyeceği, dillendireceği belli olan bir parti CHP. 

“AKP’yle ilişki neyse HDP ile de öyle”
 
Nasıl bir işbirliği içindesiniz aynı anda hem HDP hem Gülen cemaatiyle?

 
HDP ile bir işbirliğimiz yok. AKP ile ilişkimiz neyse, HDP ile de öyle. Özel bir işbirliği yapmak, bir araya gelmek yok. Onlar bizi zaman zaman biz de onları zaman zaman eleştiriyoruz. Görüşlerinin bir kısmına katılıyoruz, bir kısmına katılmıyoruz. İlişkileri olanlar suçu bize atmak istiyorlar. Bugüne kadar beraberdiniz zaten. Birlikteydiniz. Televizyonda da söyledim Erdoğan dedi ki ‘Ne istediniz de vermedik.’ Ne istediğini bir açıklasın bakalım.”

‘Her hükümet yol, köprü yapar...’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün Kütahya ve Bilecik mitinglerinde iktidarı eleştirdi ve vaatlerini yineledi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bir sürü laf söylüyorlar, laf yetiştiriyorlar. Ne söylerse söylesinler canları sağ olsun. Ben kendimi bu ülkeye ve millete adadım. 13 yıldır iktidardalar. 13 yıl içinde şunu söylediler, yol yaptık; doğru, doğruya doğru. Yol yapmayan hükümet var mı?

Efendim köprü yaptık, her hükümet yapar. Sorun orada değil. Hükümetlerin asıl varlık nedeni şudur, senin ülkende 17 milyon yoksul var mı yok mu? Şimdi sizi unuttular onlar. Ne yaptılar biliyor musunuz? Altın klozetli tuvalet yapıyorlar kendilerine. Bu millet onlara uçak verdi, makamlar verdi, kırmızı plakalı araçlar verdi. Dedi ki bizim sorunumuzu çöz. Kendileri milleti unuttu. Hanları hamamları var. Bir elleri yağda bir elleri bağda.”

 

VATAN

 // Rasim DUMAN
Sozun mefhum-u muhalifi : "Evet haklisiniz, itiraf ediyoruz, bugune kadar proje-miroje uretmedik, ama artik aklimiz basimiza geldi. İste bakin Merkez Turkiye diye bir tasavvurumuz var, 20 sene bize muhlet verin, onu yapacagiz. Soz veriyorum." İyi de Kemal mudurum, bu sefer noterden belge almamissin... Bak gene kafamiz karisti... İlahi Kemal aabi, alem adamsin vesselam....
30 Mayıs 2015 14:01
1
 // 1
yani bişi yapma konusundada tecrübeniz yok nasıl yapilacaginida bilmiyorsunuz bunuda kabul ediyorsunuz olsun insanın kendi basarisizliklarini da öğrenmesi bi derece gelisme...
30 Mayıs 2015 11:43
Türkiyeyi
 // cemil
Türkiyeyi Türklerin yönetmemesi için elhamdülüllah ülke içinde tüm muhalefet partileri ve tüsiad medyasıyla, ülke dışında Emperyalist ve Siyonist odaklar ile Yahudi ve ermeni lobileriyle elbirliğiyle Türkiyede yerli ve milli iktidarlara fırsat vermeyeceğiz inşallah...
30 Mayıs 2015 Cumartesi 11:31
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler