YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu anlamamış
Demirtaş: Kürt sorununu 'işsizlik' olarak tanımlayan Kılıçdaroğlu hiçbir şey anlamamış
Kılıçdaroğlu anlamamış
22 Mayıs 2010 / 23:15 Güncelleme: 22 Mayıs 2010 / 23:16

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendilerine rakip olamayacağını söyledi. CHP'de öncelikle bir zihniyet değişikliği olması gerektiğini belirten Demirtaş, "Kürt sorununu 'işsizlik ve yoksulluk' şeklinde tanımlayan bir Kılıçdaroğlu demek ki bu ülkeden hiçbir şey anlamamış." dedi.
 

Demirtaş, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ile birlikte BDP Bursa İl Örgütünce Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen programa katıldı.
 

Program öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarılı olup olamayacağıyla ilgili bir soruya, şu yanıtı verdi;
 

"CHP'de öncelikle bir zihniyet değişikliği bekliyoruz. AKP gibi bir iktidar partisi bile bizim oylarımıza göz diktiği halde alamadı. AKP gibi egemen bir zihniyet arkasına holdingleri, medya gücünü almış bir AKP bile bizimle baş edemedi. CHP şu anda bizim rakibimiz değil. Ama umut ediyoruz ki Sayın Kılıçdaroğlu ile CHP'de bir zihniyet değişikliği olur ve Türkiye hak ettiği sosyal demokrat bir çizgiye sahip ana muhalefet partisine kavuşur. O zaman belki Türkiye'deki değişimin dönüşümün önü biraz daha açılmış olur. Ama şu anda Kılıçdaroğlu'nun söylemi bu umudu bize vermiyor. Örneğin Kürt sorununu 'işsizlik ve yoksulluk' şeklinde tanımlayan bir Kılıçdaroğlu demek ki bu ülkeden hiçbir şey anlamamış. Bundan sonra ne kadar anlar bakacağız."
 

Adaylık sürecinde Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmediklerini dile getiren Demirtaş, "Bundan sonra da gelişmeleri izleyeceğiz. Umut ediyoruz ki öyle bir çizgiye gelir. Biz CHP ile sosyal demokrat çizgiye kavuşmuş, Türkiye'nin temel demokratik sorunları, Kürt sorunuyla ilgili gerçeçi bir bakış açısına sahip CHP ile diyalog kurmayı isteriz." şeklinde konuştu.
 

Demirtaş, bir gazetecinin, "2011 seçimlerinde nasıl bir strateji izleyeceksiniz, bağımsız mı gireceksiniz, yoksa parti olarak mı?" şeklindeki sorusuna ise, "Biz parti olarak gireceğiz, barajı da aşacağız." yanıtını verdi.
 

Bu arada, Demirtaş, Açıkhava Tiyatrosu'na girişi sırasında partililerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Sanatçı Rojda'nın da konser verdiği programda, zaman zaman terörist başı Abdullah Öcalan lehine slogan atıldı. Partililer, organizasyonu düzenleyenlerce belirlenen sloganlar dışında slogan atılmaması konusunda uyarıldı. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler