YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu, Anafartalar Zaferi kutlamalarına katılacak
Kılıçdaroğlu, Anafartalar Zaferi kutlamalarına katılacak
08 Ağustos 2016 17:57
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Anafartalar Zaferi'nin 101'nci yıl dönümü nedeniyle 10 Ağustos'ta Anafartalar ve Conkbayırı'nda düzenlenecek törenlere katılıp, konuşma yapacağı bildirildi.

CHP'nin Çanakakle'de düzenleneyeceği il başkanları toplantısı öncesi son hazırlıkları yapmak üzere kente gelen CHP Genel Başkan Yardımcıları Tekin Bingöl ve Seyit Torun, parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek, Bülent Öz, CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP'li Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder, CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş ve partililer katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Anafartalar Zaferi'nin önemine vurgu yaptı. 

İl başkanları toplantısının üçüncüsünü partilerinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla Çanakkale'de gerçekleşeceğini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, bu toplantıda Türkiye gündeminin değerlendirileceğini belirtti. 

Bingöl, 10 Ağustos'ta sabahın erken saatlerinden itibaren ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla bir dizi etkinlikler gerçekleştireceklerini vurgulayarak şöyle dedi:

"Çanakkale; Türkiye Cumhuriyeti için çok ama çok önemli. Anafartalar, bir destanının, tarihin yazıldığı yerdir ve dünya döndükçe de asla unutulmayacak. Anafartalar kahramanının ayak bastığı topraklarda, genel başkanımızla birlikte olacağız. 

Vatandaşlarımızla orada büyük bir buluşma gerçekleştireceğiz. Bu tarihi bir an. Bu tarihi ana bütün vatandaşlarımızın tanıklık etmesini istiyoruz. 

Bu yer, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ün şarapnel parçalarına maruz kaldığı, o saldırıları göğüslendiği yerdir. O topraklar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün savaş meydanlarında nasıl bir deha olduğunu ortaya koymuştur. 

O dönemi yeniden yaşatmak, hafızalarımızı tazelemek çok önemli. Bu açıdan 10 Ağustos'ta hepimiz orada olacağız. Biz bunu çok önemsiyoruz." 

"ATATÜRK DAHA ÇOK ANILIR OLDU" 

Bingöl, Türkiye'nin içinden geçtiği bu süreçte, Anafartalar'ı, emperyalizme karşı verilen ulusal kurtuluş mücadelesini yeniden hatırlamak gerektiğini vurgularken şöyle konuştu:

"O dönemin savaş kahramanlarını her fırsatta hatırlamalıyız ve yeni jenerasyonlara o dönemin destan yazan kahramanlarını mutlaka ve mutlaka hatırlatmak, onların da o tarihi çok iyi bellemelerini sağlamamız gerekiyor. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün ise son dönemlerde daha çok anılır oldu. Her fırsatta Cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, özgürlüğüne, çok daha önemli olan parlamenter sisteme vurgu yaptığımızda belki zaman zaman çok fazla kendimizi anlatamamış olabiliriz. 

Zaman zaman hak etmediğimiz eleştirilere maruz bırakıldık. Ama 15 Temmuz'dan sonra artık herkes, her kesim, her siyasi parti dönüp bu şanlı tarihe ve Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının neler yaptıklarına, nasıl bir eser bıraktıklarına yeniden bakma ihtiyacı hissediyor. Bu da bizi son derece mutlu ediyor." 

ANAFARTALAR VE CONBAYARI'NDA TÖREN 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da Anafartalar Zaferi'nin 101'nci yıldönümü olan 10 Ağustos'ta gerçekleştirilecek programı açıkladı. Torun, "Hakimiyet sadece milletin değildir.

Kayıtsız şartsız milletindir. Bu ifadenin bugünlerde ne kadar daha anlamlı olduğu ortaya çıktı. 

Tekrar Atamızın o uyarılarını ikazlarını, Türkiye Cumhuriyetinin geleceğiyle ilgili söylediği sözleri tekrar hatırlarsak ülkemiz geleceğine de güvenle bakmış oluruz. Türkiye'nin geleceğini garanti altına almış oluruz" dedi. 

Torun 10 Ağustos günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımıyla düzenlenecek törenin Anafartalar Köyü'nde saat 08.00'de başlayacağını belirtti. 

Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceği törende Kılıçdaroğlu'nun bir konuşma yapacağını anlatan Torun, ardından hep beraber Conkbayırı'nda saat 10.00'da Valilik tarafından düzenlenecek olan Anafartalar Zaferi'nin 101'nci yıldönümü kutlama törenine katılacaklarını söyledi.


DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler