YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: "AK Parti ile koalisyon kuramazsak üzülürüm"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin çıkarları için her türlü ödünü vermeye hazırız. AKP ile koalisyon kuramazsak üzülürüm” dedi.
Kılıçdaroğlu: "AK Parti ile koalisyon kuramazsak üzülürüm"
02 Ağustos 2015 / 09:47 Güncelleme: 02 Ağustos 2015 / 09:49

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu AK Parti ile koalisyon görüşmeleri konusunda açıklamalarda bulundu ve koalisyon kurulamaması durumunda çok üzüleceğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun, Hürriyet'in sorularına verdiği cevaplar şöyle:

AK Parti ile koalisyon kurmanın CHP’ye oy kaybettireceği yorumları var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Biz Türkiye’nin çıkarları için her türlü ödünü vermeye hazırız. Yeter ki Türkiye kazansın. Kurulacak koalisyon eğer Türkiye’ye önemli bir sıçrama yaptıracaksa, kısa vadeli oy kaybı yaşamaya razıyız. Uzun vadede böyle bir koalisyon öncelikle Türkiye’ye kazandırır. Sonunda aklıselim galip gelir, toplum bizim yaptığımız fedakârlığı dikkate alır. Dolayısıyla, uzun vadede partimizin yaptıklarının değeri anlaşılır.

İş dünyasından ciddi anlamda AK Parti-CHP koalisyonu yönünde beklenti ve talep var. Bu konuda sizi arayanlar oluyor mu?

İş dünyası, dernekler, sendikalar, vatandaşlar... Her kesimden koalisyon konusunda talep geliyor.

AK Parti ile görüşmeler olumsuz sonuçlanırsa, yani koalisyon kuramazsanız üzülür müsünüz?

Elbette üzülürüm. Ama şunu anımsatmak isterim ki, biz koalisyon konusunda kendi düşüncelerimizi samimi olarak, açıklıkla ortaya koyduk.

AK Parti ile sadece yeni anayasa temeli üzerine bir koalisyon kuramaz mısınız?

Türkiye’nin t emel sorunu anayasadan çok olayların sağlıklı yönetilememesi, öngörülebilir politikalar izlenmemesi. Eğer biz AKP’nin koalisyon görüşmeleri önerisini reddetseydik, “Hayır, biz sizinle görüşmeyeceğiz” deseydik, milli iradeye saygısızlık yapmış olurduk. Çünkü, milli irade bir koalisyonu işaret etti. Biz de halkın iradesine saygı göstermek durumundayız.  Demokrasi aynı zamanda bir uzlaşma kültürü gerektiriyor. Şu da çok önemli. Bir koalisyon hem AKP açısından zor, hem CHP açısından zor. AKP, 13 yıldır ülkeyi tek başına yönetiyordu. Şimdi 13 yıldır kendisini eleştiren siyasal partiyle bir araya gelmek durumunda kalıyor. Öyle bir zorluğu var. Bizim açımızdan da zorluk var. 13 yıldır eleştirdiğimiz bir siyasal partiyle bir araya geleceğiz. Bu aslında tek başına bile demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli bir katkıdır.

Olası bir erken seçim, siyasetin beceriksizliğini gösterir. Faturayı yine halka çıkarır. Vatandaş oyunu kullandı, tercihini yaptı. Bu tercihin gereğini yapmak, bu tercihe saygı duymak, siyaset kurumunun görevidir. Biz duruşumuzla da söylemlerimizle de CHP olarak Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak için her türlü fedakârlığı yapacağımızı söyledik. Bir araya gelemeyen, hükümeti kuramayan partilerin ilk seçimde cezalandırılması gerekir.

ben üzülürüm
 // koleman
chp ile koalisyon olursa da ben üzülürüm....
02 Ağustos 2015 20:06
kaçırılan kuş misali böyle işte..
 // hursit dilaver
almanya başta olmak uzere, ingltere, esed suriyesi, neoconlar,istanbul dukalığı,beyaz muktedirler, PKK ve HDP tayfası bu adam gene beceremedi diyecekler. asıl husran almanlarda olacak. o zaman kılıçdar beyin koltuğu sallanacak. korku,telaş ve uzuntu bundan tabi..tek umutları MHPnin AKPye hayır demesi ve seçim hukumetinde 3-5 bakanlık kapma. bir de devlet bankası ile seçime kadar idare edilir.allah bunların hukumetinden bu ulkeyi korusun. AKP çook safmış..CHPyi tanımıyor demek....
02 Ağustos 2015 Pazar 17:02
 // Rasim DUMAN
Secimlerden sonra defalarca ve israrla sunu iddia ve ifade ettim : CHP herhangibir formul ile olursa olsun, bir hukumet icinde yer alarak iktidara ortak olmak icin, yanip tutusuyor. İleri surdukleri "ilkeler-milkeler" hepsi fasarya. 3 Tane Bakanlik verseniz, topuklari mabadlarina vuracak durumdalar. Ama bunlara, degil Bakanlik, Daire Baskanligi bile emanet edilemez. Zira CHP, hep o eski CHP : Yalan-dolan-talan...!...
02 Ağustos 2015 14:08
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler