YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu açıkladı: Çatı adayımız...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı "çatı adayı" olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ilettiğini bildirdi.
Kılıçdaroğlu açıkladı: Çatı adayımız...
16 Haziran 2014 / 13:29 Güncelleme: 16 Haziran 2014 / 14:51

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye, Cumhurbaşkanı "çatı adayı" olarak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismini önerdi.

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayına ilişkin yaptığı görüşmeler kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi TBMM'deki makamında ziyaret etti. Yaklaşık yarım saat süren görüşmeye CHP'den Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay, Genel Sekreter Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, MHP'den Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da katıldı.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, bir süredir çeşitli siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları ziyaret ederek, cumhurbaşkanlığı konusunda görüşlerini aldığını hatırlattı. Bu ziyaretlerde elde ettiği izlenimleri görüşmede MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye de aktardığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Herkesin kabul edebileceği, üzerinde uzlaşabileceği, saygınlığı olan, temizliği, dürüstlüğü olan, bilgisi, birikimi, zarafetiyle herkese örnek olacak bir ismi Sayın Genel Başkan'a sundum. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu Bey. Şunu ifade edeyim; demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Kavgadan uzak, barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz. Sayın Genel Başkan, bu konuda gerçekten büyük bir özveride bulundu. Bizler demokrasinin yolunu açmak istiyoruz. Huzurun yolunu açmak istiyoruz. Bunu sağlamak konusunda da kararlıyız. İrademizi ortaya koyduk. Hepinizin huzurunda Sayın Genel Başkan'a ve arkadaşlarına da teşekkür ediyorum."

"Artık çatısı, penceresi kalmadı"

MHP Genel Başkanı Bahçeli de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve arkadaşları ile ikinci kez görüşme imkanı bulduklarını dile getirerek, bir ayı aşkın süredir yapılan karşılıklı çalışmaları değerlendirdiklerini söyledi. 

Bahçeli, "bugün hayırlı bir adım atıldığını" ifade ederek, "Sayın Kılıçdaroğlu, MHP'ye MHP'ye, Türkiye'nin yetiştirdiği değerli bir evladını, diplomat, bürokrat İhsanoğlu'nu önermişlerdir" dedi.  

Önerinin titiz ve partiler üstü çalışmanın sonucu olarak olgunlaştığı intibahı yarattığını dile getiren Bahçeli, şunları söyledi: 

"Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır. MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek, Cumhurbaşkanlığı seçimini herhangi bir siyasi kaosa, krize dönüştürmeden, demokrasimizin de güçlendirilmesi açısından gösterilen gayretlerle sonuçlandırma arzusunda olacaktır. Bu bakımdan Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının, Türkiye'de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber, değerli bir isim önermesi bizi memnun etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu isim etrafında çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum."

Bahçeli, bir gazetecinin, "Bu durumda çatı aday kendisi mi oluyor?" sorusunu, "Artık çatısı, penceresi kalmadı. Bu suali sormanıza gerek yok" diye cevapladı.

"Büyük bir uzlaşı oldu"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de görüşmeden sonra gazetecilerin soruları üzerine büyük bir uzlaşı gerçekleştiğini belirterek, "Sadece iki siyasi parti değil, aynı zamanda parlamentonun dışında çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de kabul gördüğü bir isim oldu" dedi. 

Cumhurbaşkanı
 // cengiz uyar
Mhp chp nin arkasından gidersen bizde mhp li olarak başbakanın arkasindan gideriz biz sol partiye kesinlikle oy vermeyiz bundan sonrada bizim için mhp de bitti Bahçeli mhp ye geldi geleli devamlı kan kayıp etmiştir kesinlikle bizim için mhp bitti biz grup olarak Başbakanı destekliyoruz ...
16 Haziran 2014 Pazartesi 16:14
ekmeleddin????? kim
 // daima hizmet,daima millet
Sayın Başbakanımıza Hayırlı Uğurlu olsun Şimdiden...Başka söze gerek yok.......
16 Haziran 2014 Pazartesi 14:46
EYVALLAH GENELMÜDÜR
 // ADEMOĞLU
Tebrikler genelmüdür.2 ayın sonunda nihayet buldun.Şükürler olsun Allahım sana bulamasa yanmıştık.Genelmüdür bu millet senin hakkını nasıl öder acaba.Bir kurtuluş savaşı daha kazandık sayesinde.Sağol varol genelmüdür.Bu adayınız espiri yapar mı,çelik çomak oynar mı birdir bir bilir mi mendil kapmaca filan oynar mı?Amaaan benimki de sorumu genelmüdür buldu da bunları bilmezmi?Elbette biliyordur....
16 Haziran 2014 Pazartesi 14:09
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler