YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu 4 yıllık yetki istedi
Kılıçdaroğlu 4 yıllık yetki istedi
06 Aralık 2014 15:05
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tarım programının açıklandığı toplantıda çiftçilere seslendi. Kılıçdaroğlu, “Sizden 4 yıllık yetki istiyorum" dedi.

Partisi tarafından Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde düzenlenen ve tarım programının açıklandığı “Güçlü Çiftçi Güçlü Türkiye” isimli programa katılan Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen çiftçilere seslendi.

Türkiye’nin neden buğday, pamuk, soya, mısır, saman, canlı hayvanı dışarıdan ithal ettiğini soran Kemal Kılıçdaroğlu, bunları üretecek çiftçi olmasına rağmen ithal edildiğini savundu ve bunu yanlış siyasetin peşine düşmeye bağladı.

Üreticinin kazanamadığını, tüketicinin pahalı aldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Arada bir şey var, bunun çözülmesi lazım. Çiftçi batarsa emin olun Türkiye batar. Adam çölde buğday yetiştiriyor, bizim toprağımız güneşimiz suyumuz var ama yine de yetiştiremiyoruz. Neden yetiştiremiyoruz? Eğer ürettiğiniz ürünün karşılığını almazsanız nasıl yetiştireceksiniz. Zararına çalışıyorsunuz. Son 12 yılda ekmekten vazgeçtiğimiz toprak alanı iki Trakya büyüklüğünde. Sadece 2013’de dışarıdan gelen tarım ürününe verdiğimiz para 37 milyar lira” dedi.

"Suçlu iktidar"

Çiftçileri bu noktaya iktidarın getirdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, “Sizin inançlarınızı sömürerek siyaset yapıyorlar, kimliğinizi, yaşam tarzınızı sömürerek siyaset yapıyorlar ve sizi normal siyasetin dışında bir alana çekiyorlar. Sizin inancınızı sömürenler sizi bu noktaya getirenlerdir. Bunların din iman edebiyatına hepiniz inandınız. Onlara göre çiftçinin bir derdi yok, sarayın penceresinden bakınca öyle görüyorlar. Bu düzenin adı haramilerin düzeni” diye konuştu.

“Sizden 4 yıllık yetki istiyorum" 

Çiftçilerden 4 yıllık yetki isteyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin zengin bir ülke olduğunu kaydederek, 4 yılda önemli atılımlar yapacaklarını savundu.

Kılıçdaroğlu, “Tercihlerinizi değiştirmeniz gerekir, korkmamanız gerekir. Türkiye tarımı ile beraber batış noktasına gidiyor. Kimse konuşmasın diye baskı inşa ediliyor bu ülkenin üzerine. Yeni bir kanun çıktı, makul şüpheden ötürü sizin evinizi, işyerinizi arayabilecekler, sizin mal varlıklarınıza el koyabilecekler, sizi hapse atabilecekler. Bunların getirdiği ileri demokrasi bu. Demokrasinin yolu herkesin karnının doymasından geçer. Bize güvenin, biz 13 yıl istemiyoruz, sizden 4 yıllık yetki istiyorum. Bakın bakalım 4 yılda bu ülkenin tarımı ne oluyor. 4 yılda bu ülke nasıl şaha kalkıyor.

Bizim paramız var, biz zengin ülkeyiz. Bu ülkenin kaynakları yeterli, kimseye el avuç açmaya gerek yok. İzmir’de de, İstanbul’da da metro yapılıyor. Aynı teknoloji, İzmir kilometresini 60 milyona yapıyor, İstanbul kilometresini 145 milyona yapıyor. Birisinde malı götürüyorlar, diğerinde halka hizmet ediyorlar. 2 liradan mazotu vereceğiz, kaynak var, imkanımızda var. Bize güvenin.

Ben 27.5 yıl bu ülkeye hizmet ettim. 27.5 yılın sonunda hiçbir Allah’ın kulu çıkıp sen şuradan malı götürdün demedi. Para var, kaynak da var. Sorun, parayı nerede ve kimin için harcayacaksın. Parayı yandaş için mi, vatandaş için mi harcayacaksın. Benim yandaşım yok. Benim için vatandaş var. Size hizmet etmek istiyoruz, en güzel hizmeti getireceğiz” şeklinde konuştu.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler