YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıç: Muhalefet iktidara susadı
AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, ''CHP ve MHP kadroları iktidara susadı ve iktidar özlemi çekiyorlar. İktidara gidecek yolda her türlü siyasi mücadelenin mubah olduğu anlayışıyla hareket ediyorlar'' dedi.
Kılıç: Muhalefet iktidara susadı
31 Ekim 2009 / 18:33 Güncelleme: 31 Ekim 2009 / 18:36

Kılıç, AK Parti Adana Teşkilatının, Seyhan Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 34. Danışma Meclisi Toplantısında yaptığı konuşmada, günümüzde yaşanan zihinsel karmaşa içinde gerçeklerin anlaşılabilmesi için doğrulara sahip çıkmak ve anlatmak gerektiğini söyledi.

CHP ve MHP liderlerinin, demokratik açılım sürecinde AK Parti'nin Türkiye'yi bölmek istediği şeklinde iddialarda bulunduklarını belirten Kılıç, ''Ama bunlar yalan. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli nasıl nasıl bu kadar yalanı sıralayabiliyorlar? Çünkü CHP ve MHP kadroları iktidara susadı ve iktidar özlemi çekiyorlar. İktidara gidecek yolda her türlü siyasi mücadelenin mübah olduğu anlayışıyla hareket ediyorlar'' dedi.

Ancak, iktidara ulaşmak için her yolun mübah olamayacağını vurgulayan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Doğru yaklaşım bu değildir. Doğru yaklaşım, 'bir şehidin gelmemesi, şehit acısının ocağa düşmemesi için gerekirse 550 milletvekilliğinin 550'sinden de vazgeçerim' diyen Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın yaklaşımıdır. 3-5 puan daha fazla oy alabilmek, 8-10 fazla milletvekili çıkarabilmek için şehitlerimizin tabutları üzerine o bilinen siyasi simge el işaretiyle birlikte sloganlar atan, şehit cenazelerinde parti bayrakları açan bu zihniyet, milletin birliğini ve gelecek hayallerini temsil etmiyor. Bu zihniyet, Anayasal güvence altına alınan Atatürk milliyetçiliğini de temsil etmiyor.''

ŞEHİT CENAZELERİ

Şehit cenazelerinin ve ailelerinin istismar edilemeyeceğini, eylemlerin adresi olarak görülemeyeceğini ve provokasyon aktörü haline getirilemeyeceğini vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti:

''Milliyetçilik namına siyaset yapanlara, milletin ve milliyetçiliğin de ne olduğunu öğretecek, millet sevgisine ve birikimine sahip bir kadroyuz. Ancak, milliyetçilik namına siyaset yapan bu zihniyet bir kısır döngü yaratıyor, açmazın içinde siyaseti bir tıkanmışlık haline getirmenin gayretini veriyor.

Türk milletine ve Türkiye'ye hizmeti olan ve söz konusu camiada saygın olan, hepimizin sevip saydığı ve ruhuna rahmet okuduğu merhum Alparslan Türkeş, hayattayken Paris'te Ermenistan Cumhurbaşkanıyla bir araya geldi ve bu bölgede kalıcı barışın hangi zeminde çözüme kavuşturulabileceğinin müzakerelerini, yüz yüze ve diz dize verdi. Doğru bir politikaydı. Çünkü sözde soykırım iddiaları her zeminde Türkiye'nin önüne getirilerek, dış politikanın kitlenmesini amaçlayan, havada kalan ve uçuk kaçık iddialardı. Ama maalesef diaspora Ermenileri tarafından kullanılan bir süreçti. Biz bu sürece Karabağ'ı yerleştirerek bir adım attık.''

AZERBAYCAN VE KKTC

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Azerbaycan Milli Meclisinde 2 ay kadar önce söylediği bir sözü hatırlatarak yol aldıklarını belirten Kılıç, şöyle devam etti:

''Erdoğan, 'KKTC neyse Karabağ Özerk Bölgesi de Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı için aynı şekilde bir milli davadır. Karabağ'daki Ermeni işgali son bulmadıkça, Azeri kardeşlerimizi küstürecek ve üzecek hiçbir adım Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti tarafından atılmaz, atılamaz' dedi. Ancak, gelin görün ki AK Parti'nin dış politikadaki hareketliliğini ve çok yönlülüğünü bir türlü içine sindiremeyen bu anlayış, Ermenistan'la kayıt altına alınan protokolleri de başka bir zeminde istismar ederek, bayrak krizi olarak adlandırılan sürecin değirmenine su taşıma cihetine gitti.

Bu ülkenin başbakanı söyledi, Türk Bayrağı neyse KKTC Bayrağı odur. KKTC Bayrağı neyse Azerbaycan Bayrağı bizim için odur. Her birinin üzerinde ay yıldız bulunan bu bayrakları birbirinde ayırt etmeyiz, edemeyiz. Zira biz iki devlet bir milletiz.''

Toplantıya, AK Parti Adana milletvekilleri Vahit Kirişçi, Ali Küçükaydın, Fatoş Gürkan, AK Parti Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, AK Parti Adana İl Başkanı Mustafa Kebude ve partililer katıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler