YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Kıl payı kurtuldum''
Osman Baydemir'den çarpıcı bir itiraf geldi.
''Kıl payı kurtuldum''
14 Şubat 2010 / 17:09 Güncelleme: 14 Şubat 2010 / 17:13

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 2000'li yıllarda Bingöl'ün Solhan ilçesinde İHD'nin şubesinin açılışında çeşitli zorluklar yaşadıklarını belirterek, ''Solhan'da 'Yeşil' denen adamdan birkaç kez kıl payı kurtardık'' dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde yer alan habere göre, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesinin bu yıl ikincisini düzenlediği İnsan Hakları Ödülü için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda dün akşam yapılan kokteyle Osman Baydemir de katıldı.

Baydemir, burada yaptığı konuşmasında, İHD'nin bu yılki ödülünü alan eski İHD Bingöl Şube Başkanı Rıdvan Kızğın ile Bingöl'de yaşadıkları bazı hatıralarına yer verdi.

Baydemir, ''1993'lerde Şırnak'ta İHD şubesi açmak ne anlama geliyorsa, 2000'li yıllarda Bingöl'de İHD şubesi açmak da o anlama geliyordu. Rıdvan ağabey ile Solhan'da 'Yeşil' denen adamdan birkaç kez kıl payı kurtardık. Az daha bizi de götürüyorlardı. Birkaç kez de karakola çektiler. Bunun canlı tanıkları da şu an aramızdalar'' diye konuştu.

Türkiye'de insan hakları mücadelesinin bir bellek oluşturduğunu ve bu konudaki çabanın boşa gitmediğini savunan Baydemir, ''İnancım odur ki bu bellek, bu çaba mutlaka insan hakları kültürünü bu ülkede de yaşamsal kılacaktır'' ifadelerini kullandı.

Baydemir, konuşmasının ardından Rıdvan Kızğın'a ''İnsan Hakları Ödülü''nü verdi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler