YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kııçdaroğlu: "Merkez Bankası bağımsız olacak"
Kııçdaroğlu: "Merkez Bankası bağımsız olacak"
16 Ekim 2015 08:25
Merkez Bankası’nın bağımsız olmasının, kurumun itibarı ve güvenilirliği açısından önemli olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası’nın (MB) bağımsızlığını tam sağlayacağız. Denetleme kurulları araçlarında bağımsız olacak” ded

TÜSİAD’ın “Siyasi Parti Liderleriyle Buluşma” toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın hangi görevleri yapacağı yasalarla tanımlanmış. Eğer yasada ve görevlerde eksiklik varsa bu giderilir. Bizim burada kastettiğimiz sıcak siyasetin doğrudan müdahale etmemesidir. Hükümet Merkez Bankası araçlarını kullanarak, programının gerçekleşmesi için çaba harcar. Bizim yaptığımız yanlışlık, zorla faizi yükselteceksin veya düşüreceksin diye talimat veriyoruz. Bu Merkez Bankası’nın dünyadaki itibarının sıfırlanmasına yol açıyor. Ve bu Merkez Bankası bağımsız değil, dolayısıyla bunun aldığı kararlara güvenilmez deniyor. Bir kurumun güvenilir olması kurumun aldığı kararları kendi özgür iradesiyle almasına bağlıdır.”
Gelir İdaresi Başkanlığı’nı da özerkleştireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Kesin hesap komisyonu kurup, hesap vereceğiz” dedi.

‘Endişe etmeyin’

Kılıçdaroğlu, asgari ücretin 1500 liraya çıkartılması vaatleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Seçim bildirgemize koyduk. Asgari ücreti verginin tümüyle dışına çıkaracağız ve asgari ücreti 1500 TL yapacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Sizin üzerinize bu konuda özel bir yük gelmeyecek. Bu konuda çalışmalarımızın hepsi yapılmış vaziyette. Önünüzdeki engelleri kaldıracağız, yeter ki üretin, yeter ki yatırım yapın. Bizim tek isteğimiz bu.”

Doğu’ya özel teşvik

Teşvik politikalarını değiştireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Teşvik politikası değiştirilmek zorunda. KOBİ’lere sıfır faizli kredi vereceğiz ancak vergi ve sigorta prim borcu olmayacak. Doğu ve Güneydoğu’da özel sektörün yatırım yapması için özel teşvikler getirmeyi düşünüyoruz. Eğer özel sektör gitmeyecekse kamu-özel işbirliğini düşünüyoruz. Kamu-özel işbirliği de olmazsa doğrudan devletin yatırım yapmasını istiyoruz. O bölgede mutlaka bir şeyler yapmamız gerekir. Anadolu’nun güçlenmesini istiyoruz.”

AB’ye ayrıcalıklı üyeliği kabul etmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Tam üye olmak istiyoruz, ‘Biz sizi almayacağız’ demek doğru değil. Tam üyelik için Türkiye’nin çaba harcaması lazım, bir fasıl dışında hiçbir şey yapılmadı. Yeni bir fasıl beklemeden ne gerekiyorsa kendimiz yapacağız.”
 
‘Reform için beklemeye tahammülümüz kalmadı’

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, “7 Haziran seçimlerinin hemen ardından liderlerimize ve kamuoyuna bir reform listemiz olduğunu ve çok acil olduğunu hatırlatmıştık. Bugünün Türkiye’sinde ve bugünkü küresel koşullarda bu reform listesinde yer alanlar için artık beklemeye tahammülümüz kalmamıştır” dedi. Symes, şöyle konuştu:

“Seçimler sonrasında süratle hükümetin kurulması  ve toplum olarak ülkenin huzurunu, güvenliğini ve refahını sağlayacak reform programlarına odaklanma ihtiyacı içindeyiz, hem de acilen. Yeni seçilecek ve göreve gelecek parlamentodan toplumun haklı beklentisi budur. Ve bu görevi bu ihtiyacı karşılayacak hükümeti kurma sorumluluğu TBMM’nindir.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler