YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs için ''Papa seçimi' örneği
Kıbrıs için ''Papa seçimi' örneği
14 Şubat 2013 14:33
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs sorununu çözümü konusunda yakında yapılacak Papa seçimini örnek gösterdi.

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM'de yapılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 71. toplantısında, komisyon üyelerinin sorularını cevaplandırdı. Bağış, Türkiye hakkında hazırlanan raporların taslak halinin dengeli olduğunu ancak sonradan yapılan eklemelerle raporların bundan uzaklaştığını ifade etti.
 
Yunan parlamenter Maria Eleni Koppa'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'daki PKK kamplarına yönelik ifadesini sorması üzerine Bağış, terör örgütü elebaşısı Öcalan'ın yakalanışını hatırlattı. 
 
Bağış, şunları söyledi:
 
"Bu, kendi başına zaten geçmiş dönemde Yunanistan'ın tavrını ortaya koymaktadır. Ama yarın Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Avramopulos Ankara'da olacak. Kendisiyle görüşmelerimiz olacak. 5 Mart'ta yeni Başbakan Sayın Samaras ülkemize gelecek. Kendisini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız. Biz Türkiye ile Yunanistan arasında yeni bir dönemin, yeni ilişkilerin başlamasını arzu ediyoruz. Bahsi geçen kampların geçmişte varlığına dair bir çok belgeler sadece bizim değil sizin medyanızda da yayınlandı. Buna en son ABD Büyükelçiliği'ne saldıran DHKP-C mensubunun da o kamplardan birinde eğitim aldığına dair bizim gazetelerimizde yazılar çıktı. Doğru değilse, hükümetiniz çıksın bunları ilan etsin. Biz de bunları öğrenelim. Biz bugünle ilgili değil, geçmişle ilgili bu tür şeylerin olduğuna dair çok somut veriler olduğu için bunları kullanıyoruz."
 
"Samimiyetsizliği ortadan kaldıralım" diyen Bağış, "Bakın yakında yeni bir Papa seçimi gerçekleşecek. Papa seçiminde nasıl kardinaller odaya kapanıp çözümü bulmadan doğru kişiyi seçmeden çıkmıyorlarsa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, (KKTC) Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, (GKRY) Türkiye ve Yunanistan birlikte kapanalım ve Kıbrıs sorununu çözmeden çıkmayalım. Biz varız. Eğer Yunanistan ve GKRY varsa, hadi gelin bu işi çözelim. Ama bugüne kadarki bütün çözüm önerilerini reddeden tarafın şimdi gelip bize çözümsüzlüğün hesabını sorması gerçekten trajikomik" ifadelerini kullandı.
 
2013'te yeni fasıl açılması konusunda eminiz
 
Toplantıda konuşan AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean-Maurice Ripert de 2013'ün Türkiye-AB ilişkileri açısından iyi başladığını belirterek, ''2013'te yeni fasıl açılması konusunda eminiz'' dedi.
 
İlişkiler konusunda iyimserliğin arttığına işaret eden Ripert, vize ve göç konusunda olumlu beklentileri olduğunu ve bir yol haritası üzerinde çalışıldığını söyledi. Yol haritasının Türkiye ile müzakere edileceğini kaydeden Ripert, ''Yol haritası kapsamında Türkiye ile vize diyaloğunun olabilecek en kısa zamanda başlayacağından eminiz. Bunun hiç şüphesiz Türkiye'nin Geri Kabul Anlaşması'nı imzalamasıyla paralel gideceğini umuyoruz. Bütün bu gelişmeler Türkiye'nin katılım sürecini tekrar rayına sokmak için mükemmel bir zemin oluşturuyor'' dedi. 
 
AB dönem başkanlığını üstlenen İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Kenneth Thompson da Kıbrıs konusunda ''Kıbrıs uzun zamandır ilişkilerde bir diken gibi duruyor. Eğer imkanlar ortaya çıkar ve AB, BM ve Türkiye'nin desteği olursa ilerleme sağlanabilir'' ifadesini kullandı.
 
 
AA
Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler