YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendine gel, ayıptır
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hepsi boş, geldik gidiyoruz. Seçim öncesinde de söyledim. İşte kar olan şu kubbede, hoş bir sada bırakmak'' dedi.
Kendine gel, ayıptır
15 Nisan 2012 / 22:21 Güncelleme: 15 Nisan 2012 / 22:25

Erdoğan, Tekirdağ Valiliği önünde gerçekleşen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, hizmet ve eserlerin hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenleri kutladı.

Toplam yatırım tutarı 332 milyon 881 bin lira olan, 31 kalemde toplanan yüzlerce yatırım ve hizmetin toplu açılışının yapıldığını belirten Erdoğan, bunların arasında eğitim, ulaştırma, toplu konut, özel idare yatırımları olduğunu, çeşitli kamu kurumlarına ait hizmetler bulunduğunu söyledi.

Önceliği hizmette olduğu gibi açılışlarda da eğitime verdiklerini dile getiren Erdoğan, Tekirdağ'da kentsel dönüşüm ve değişimleri de başlattıklarını belirtti.

Erdoğan, ''Artık 2014'e Tekirdağ farklı hazırlanmaktadır. 2014 yılında Tekirdağ büyükşehir oluyor. Tekirdağ büyükşehir olmasıyla birlikte alt ve üst yapısıyla çok daha farklı bir ufka sahip olacak'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 4 4 4 ile birlikte eğitimin kalitesini yükselteceklerini ve daha yapılacak çok okul olduğunu anlatarak, iktidara gelene kadar Tekirdağ'da bir üniversite olmadığını ve kendilerinin Namık Kemal Üniversitesi'ni kurduklarını kaydetti.

Tekirdağ'ı toplu konut yatırımlarıyla donattıklarını belirterek, ulaştırma yatırımlarıyla da kentin çok ciddi yatırımlar gördüğünü söyledi.


-''İstanbul'un 2040 yılına kadar su problemini çözdük''-


Başbakan Erdoğan, bir İstanbullu ve 4,5 yıl büyükşehir belediye başkanlığı yapan birisi olarak Tekirdağ'a çok sık gelip gittiğini ve geçmişini çok iyi bildiğini ifade ederek, kentin duble yollarla tüm çevre illere bağlandığını vurguladı.

Erdoğan, ''Bunlar medeniyetin bir gereğidir. Yol medeniyettir, su medeniyettir. İşte biz bunu başardık. Yolumuz suyumuz olmadıktan sonra medeni olmayı konuşabilir miyiz  İstanbul yıllar yılı susuz kaldı. Geldik, İstanbul'un su problemini çözdük'' dedi.

İstanbul'a 180 kilometre uzaklıktan su taşıdıklarını, Ferhat gibi aşkla dağları deldiklerini dile getiren Erdoğan, İstanbul'un 2040 yılına kadar su problemini çözdüklerini bildirdi.

Erdoğan, ''Onun için belediyecilik de bizim işimiz. Biz şu anda halkımıza efendiliğin peşinde değiliz. Halkımıza hizmetkar olmanın peşindeyiz. Onun için ayrımcılık bizim kitabımızda yok'' diye konuştu.

İnsanlar arasında ayrım yapmadıklarını, yaratılanı yaratandan ötürü sevdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

 ''Hepsi boş, geldik gidiyoruz. Seçim öncesinde de söyledim. İşte kar olan, şu kubbede hoş bir sada bırakmak. Öleceğiz, gideceğiz. Ölmeyecek olan var mı  Altından kaplı sarayların olsa ne yazar. Sonunda gideceğimiz yer, bizim değerlerimizde 2 metreküp mezar. Ben boydan biraz daha fazla kazanabilirim. Oraya defnedecekler. Ondan sonra da Başbakan niyetine demeyecekler. Cumhurbaşkanı niyetine demeyecekler. Belediye başkanı niyetine demeyecekler. Hoca efendi, 'Er kişi niyeti' diyecek. 'Hatun kişi niyetine' diyecek. Ondan sonra da gelip oraya gömecekler. Olay bu. Öyleyse bu dünyadaki güzellik hoş bir sada bırakmak. Bunu başaracağız. Ama sizlerle beraber başaracağız.''


-''Kendine gel, ayıptır''-


Başbakan Erdoğan, kişi başına milli geliri 3 bin 440 dolardan 10 bin 444 dolara çıkardıklarını, hedefin 2015'te 15 bin dolar olduğunu ifade ederek, yolsuzluk içinde olan bir iktidarın bunu yapamayacağını söyledi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bize şu anda bu iktidara yolsuzluk yaftasını yapanlar, şöyle bir açsınlar cemaziyelevvellerine baksınlar. Yolsuzluk içinde olan bir iktidar, 15 bin kilometre duble yolu yapabilir mi  Yolsuzluk içinde olan bir iktidar 170 bin derslik yapabilir mi  Yolsuzluk içinde olan bir iktidar bu ülkenin 81 vilayetinde, 76 üniversiteden alıp 165 üniversite yapabilir mi  Bütün yavrularımıza ilköğretimde, orta öğretimde ücretsiz kitap vermeyi kim başlattı  Biz başlattık, biz devam ediyoruz. Ve şimdi '20 milyar dolarlık yolsuzluk' diyor beyefendi. Kendine gel, ayıptır. Bu yatırım olacak. İstesen de olacak istemesen de olacak. Ama şunu bil, bu iş senin SSK Genel Müdürlüğü'ndeki yolsuzluk projelerine benzemez. Bilgisayar tabletlerini de yavrularımıza aynen kitapları dağıttığımız gibi dağıtacağız.''

Tekirdağ çevre yollarının yapıldığını, bu yatırımların da yolsuzluklar olsa yapılamayacağını kaydeden Erdoğan, ''Bunlar hayatlarında yatırım yapmamışlar, dikili bir şeyleri yok'' dedi.

Erdoğan, Tekirdağ'da yol ve demir yoluna 9 yılda 1 milyar 200 milyon lira yatırım yaptıklarını ifade ederek, demir yolunun çift hat olması için de adım attıklarını söyledi.

Öğrencilere verilen burs ve kredi imkanlarını da artırdıklarını, kredi yurtlar kurumuna zamanında başvuran her öğrencinin burs ya da kredi aldığını belirten Erdoğan, bu yıl 1 milyon öğrenciye kredi ve burs verdiklerini bildirdi.

Konuşması sırasında bir vatandaşın engellilerle ilgili sözleri üzerine de Erdoğan, evlerde engellilere maaş uygulamasını kendilerinin başlattığını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından, açılışı yapılan yerlerin bazılarıyla canlı bağlantılar kuruldu. Erdoğan ve katılımcılar, kurdele keserek toplu açılışları gerçekleştirdi.

TOKİ konutları teslim edilirken Erdoğan, vatandaşlara 3 çocuk yapma önerisini de yineleyerek, Türkiye'nin böylece daha büyüyüp, güçleneceğini söyledi.

Bu arada Erdoğan, AK Parti 4. Olağan Kongresi'nin gerçekleştirildiği kapalı spor salonundan valiliğe gelirken yolda çocuklara oyuncak dağıttı.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakanlık'a ait otobüsle Tekirdağlılar'ı da selamladı. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler