YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendi isteğiyle adliyeye geldi
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kendi isteği ifade vermeye gelen Tuğluk'un ifadesi alındı...
Kendi isteğiyle adliyeye geldi
15 Ocak 2010 / 11:22 Güncelleme: 15 Ocak 2010 / 12:29

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) siyasi yasaklı milletvekili Aysel Tuğluk Batman'da Nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmadan dolayı Adliyesi'nde ifade verdi.

Yasaklı milletvekili Tuğluk ifade verdikten sonra Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekili Sırrı Sakık ile birlikte gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tuğluk neden ifade verdiğinin sorulması üzerine, 2005 yılında Batmanda Nevruzda yaptığı bir konuşmadan dolayı ifade verdiğini anlatan Tuğluk "Propaganda suçundan dolayı yürütülmüş bir soruşturmadan dolayı ifadem alındı. Yaptığım konuşmanın bana ait olduğunu ifade ettim ama bir propaganda içeriği olmadığını nevruza ilişkin mesajlar içerdiğini ifade ettim. Diyarbakır'da yürütülen bir soruşturmayla bağlantılı. Maalesef bundan sonra böyle mahkemelerde bol bol ifade vereceğiz. Kamuoyunun şunu bilmesini istiyorum sadece düşüncelerimi ifade ettiğim için böyle soruşturmalara maruz kalıyoruz. Hırsızlık, yolsuzluk yapmadı bu topluma zarar verecek hiçbirşey yapmadık" dedi. Her zaman düşüncelerini ifade ettiklerini ifade eden Tuğluk, "Eğer bir siyasetçin düşüncelerini ifade etmeyecekse 'vay memleketin haline' dedi. 8 Ocak sabahı evinde yapılan aramanın sorulması üzerine ise Tuğluk, "Ben bir hafta öncesine kadar milletvekiliydim ama onun dışında bir kadın olarak evimin önüne sabah ve sayı olarak yüksek polislerin gelmesini yadırgadığımı bunun gerginliklere yol açacağını savcıyla paylaştım. Ben milletvekilliğim düşmeden önce de gelip ifadelerimi vereceğimi mahkemeyle bir sorunumuzun olmadığını sadece uygulamadan kaynaklı ifade vermediğimizi ifade etmiştik. Milletvekilliğimiz düştüğünde çok rahat ifadelerimizi vermeye hazır olduğumuzu ifade ettik. Biz bir gün sonra karardan sonra geldik ifade verdik. Böyle açık olmamıza rağmen böyle bir uygulamanın yapılmış olması bir yerlere mesaj olarak görüyorum. Biz isteğimiz zaman size bu tür uygulamaları yaparız demek istiyorlar. Kürt kimliğimizden dolayı ayrımcı bir uygulamaya uğradığımızı da düşünüyorum. Türkiye'de böyle manzaralar sadece bize ait oluyor. Başkalarına böyle davranışları görmüyoruz. TBMM tarihinde hiçbir milletvekilinin böyle bur uygulamaya maruz kaldığına tanık olmadık" diye konuştu. 1994 yılında yılında DEP milletvekillerine yapılan olayın halen akıllarda olduğunu belirten Tuğluk, bu tutumun herkesi ne kadar yaraladığını söyledi.

Kapatılan DTP partisinin Muş Milletvekili Sırrı Sakık da, "Olup bitenleri üzüntüyle izliyoruz. Türkiye 20 yıldır yerinde sayıyor. Geçmişte biz de bunları yaşadık. Aysel hanım ve Ahmet Bey'in milletvekilliklerinin düşürülmesi bu noktaya taşınması ülkemiz adına üzücü birşeydir. Ülkemizin adına siyaseten sorunları çözmek bir taraftan da parlamentoda bulunan bir partiyi kapatmak, milletvekilliği düşürülmesi halkın oyları ile seçilmiş kişilerin ile eline kelepçe vurulması Türkiye'ye özgü birşey. Biz buna yabancı değiliz ama bu sorunları çözmüyor. Sorunlarımızla yüzleşmekten korkmamalıyız. Çözümü için birşeyler üretmeliyiz yoksa DGM'lere gidiş gelişler bizi ve siyaset dünyasını bu konuda bedel ödeyen arkadaşları korkutmak istiyorlarsa yanılırlar. 1990'lardan bugüne kadar hep buralardaydık. Sorun çözülmezse de hep burada olacağız. Umuyoruz ki sorunun çözümü için herkes bir adım atar. Parlamento bir adım atar. Halen düşüncülerinden dolayı bir vekil yargılanıyorsa bu da bir ülkenin ayıbıdır. Kürt açılımı ve Türkiye'nin demokratikleşmesinin tamamen sözde kalan birşey olduğunu görüyoruz. Sayın Başbakan eğer bu tabloyu izliyorsa bu açılımın ne kadar içi boş birşey olduğunu görüyordur. Bir parti kapatılıyor ve milletvekili de DGM kapılarındaysa o da ülkenin en büyük ayıbıdır" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Atalay'ın demokratik açılımla ilgili basın toplantısı düzenlediğini ve bu konuda somut birşey bekleyip beklemediklerinin sorulması üzerine ise Sakık, "Umuyoruz ki somut adımlar atılsın. Sayın İçişleri Bakanı uzun zamandır birşeyler yapıyor ama görüyoruz ki içinde hiçbirşey yok. Eğer gerçekten açılım olmuş olsaydı bugün DTP'li Belediye Başkanlarının eline kelepçe vurulmazdı. Bir taraftan bunlar olurken sonra dönüpte topluma pişkin birşekilde açılımla ilgili birşey yapıyoruz diyorlar. İnanmak istiyoruz ama ortada birşey olmadığını görüyoruz. Diliyorum ki buna uygun adımlar atılır" diye cevap verdi.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler