YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenan Evren'e başsağlığı ve taziye mesajı yok
Cumartesi günü hayatını kaybeden 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren için devletin zirvesinden başsağlığı ve taziye mesajı gelmedi.
Kenan Evren'e başsağlığı ve taziye mesajı yok
11 Mayıs 2015 / 05:28 Güncelleme: 11 Mayıs 2015 / 13:25

Hayatını kaybeden devlet adamlarının ardından taziyelerde bulunan başkent protokolü, 7’nci Cumhurbaşkanı ve 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in ölümüne sessiz kaldı.

Danıştay’ın kuruluş yıldönümü ve Anneler Günü nedeniyle mesajlar yayınlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kenan Evren’in adını anmadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile muhalefet liderlerinin yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı’ndan da taziye mesajı çıkmadı.

Ortak tavır

Devlet adamları veya tanınmış isimlerin yaşamını yitirdiği anda başsağlığı ve taziye mesajlarıyla dolan ajans bültenleri, Kenan Evren’in vefatıyla ilgili sessizliğe gömüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Danıştay’ın kuruluş yıldönümü ve Anneler Günü mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanlığı, sanatçı Zeki Alasya’nın ölümünün ardından hem aileye başsağlığı mesajı göndermiş hem de internet sitesinden anında yayınlamıştı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer partilerin tavrı da aynı oldu.

İnternet sayfalarının ‘güncel’ duyurular bölümünde sadece Anneler Günü’yle ilgili mesajlar yer aldı. Çoğunlukla bu mesajın hemen altında Zeki Alasya’nın vefatına ilişkin taziye ifadeleri yer buldu. Genelkurmay Başkanlığı da internet sayfasının ‘Güncel duyurular’ bölümüne dün yeni mesajlar ekledi. Ancak arasında eski Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in ölümüne ilişkin bir mesaj yer almadı.
Genelkurmay, bir gün öncesine ait önemli yurtiçi olaylar ve önemli sınır olaylarının ardından Orgeneral Necdet Özel’in Anneler Günü mesajını yayımladı.

DSP karşıt mesaj yayınladı

Tek taziye mesajı ise karşıt yaklaşımla DSP’den geldi. DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal, “ABD Büyükelçiliği’ne taziye mesajım” başlıklı açıklama yaptı: “Sayın Ekselansları; 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren o günkü Türk Silahlı Kuvvetler Komutanı Kenan Evren’in öldüğünü büyük bir ‘üzüntüyle’ öğrenmiş bulunuyoruz. Önemli bir ‘devlet adamını’ kaybetmiş olmanızdan dolayı ABD’ye başsağlığı dileklerimizi sunuyorum. Her ne kadar ‘Bir Kenan gider, bir Kenan gelir’ denilecekse de olsun. Bu ülkede bu gidişle Kenan Evren’ler tükenmez” dedi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker ise “Biz Müslümanlara düşen şey, biri vefat ettikten sonra ‘Allah rahmet eylesin’ deyip hakkımızı helal etmektir. Kendisine Tanrı’dan rahmet diliyorum. Ama onun fikirlerini, düşüncelerini hayatta kalarak yürütenleri şu anda affedemeyiz.”  

Bakan Zeybekçi: Törene katılmam

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de dün soru üzerine, devlet törenine katılmayacağını belirterek “Demokrasimiz adına zaman yüz karası bir dönemdi. Her şeyi ile tarihe, Türk milletine ve Allah’a havale ediyoruz” dedi.

 

HÜRRİYET

Ne Taziyesi?
 // Boğaçhan
Zalimlere ne taziye verilir ne de rahmet okunur. Zalimlerin arkasından "Allah rahmet eylesin" denmez. Denirse katlettiği, işkence ettiği ve hapsettiği insanlara bir zulüm daha olur ve kemikleri sızlar. Masum Türker gibiler de arada müslüman olduklarını hatırlar ama bu sefer de böyle yanlış laflar ederler. Bakan Zeybekçi güzel değerlendirmiş....
11 Mayıs 2015 Pazartesi 10:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler