YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenan Evren hayatını kaybetti
7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde 98 yaşında hayatını kaybetti.
Kenan Evren hayatını kaybetti
09 Mayıs 2015 / 23:55 Güncelleme: 10 Mayıs 2015 / 09:24

Öğle saatlerinde yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle sağlık durumu ciddileşen Evren, yoğun bakım ünitesine alındı.

Solunum cihazına bağlanan Evren, kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. 

kimdir.jpg

Özgeçmişi

1917 yılında Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğan Evren, ilk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir, İstanbul'da sürdürdü.

Maltepe Askeri Lisesi'nden mezun olan Evren, 1938'de Kara Harp Okulu'nu, 1949'da Harp Akademisi'ni bitirdi.

Topçu subayı ve kurmay subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yapan Evren, Dokuzuncu Kore Türk Tugayı'nda önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra 7 Mart 1978'de Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Evren, bu görevi sırasında 12 Eylül 1980'de gerçekleştirilen askeri darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi.

Evren, 7 Kasım 1982'de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Evren, 9 Kasım 1989'da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı.

1944 yılında Sekine Hanım ile evlenen Kenan Evren üç çocuk babasıydı.

 

AA

 // bulut
Bizim türk milletine ait bi söz vardır hani,yatacak yerin yok diye, acaba evrende bu söze layıkmı??...
10 Mayıs 2015 12:06
 // Rasim DUMAN
Devam : ...ama samimi bir adamdi. Yigidi oldurelim,ama hakkini verelim : Hicbir zaman Suleyman DEMİREL tavri sergilemedi, oportunist olmadi. Dis politikada yaptigi en buyuk hata, Yunanistan'in NATO'ya donmesine izin vermek oldu. İc politikada en buyuk hayri ise, merhum cennetmekan sehid Cumhurbaskanimiz Turgut OZAL'in onunu acmak oldu. Ne diyelim, imanini kurtadi ise, ALLAH (C.C.) taksiratini affetsin....
10 Mayıs 2015 00:03
darbelerin sonu...!!!
 // Muhafız
Darbecilerin ve darbe zihniyetlilerin sonu her zaman hüsran olmaya mahkumdur...!!!acaba öbür Dünya'da yaptıkları zulümlerin hesabını verebilecek mi???!!!darısı diğer darbe zihniyetlilere, özellikle pensilvanya'daki darbe zihniyetli, sahte dinci ve şakirtlerine...!!! Ey darbeciler ve darbe zihniyetliler bakında ibret alın, sizlerde şayet ibret alacak merhamet ve vicdan varsa...!!!...
09 Mayıs 2015 Cumartesi 23:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler