YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Kılıçdaroğlu: 'Toplum af değil adalet istiyor'
Kemal Kılıçdaroğlu: 'Toplum af değil adalet istiyor'
02 Şubat 2014 17:28
Kemal Kılıçdaroğlu, 'Toplum af değil adalet istiyor' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “İçimize bazı tuzluklar sızmış” açıklamasını hatırlatarak şöyle konuştu: “Milletvekilini tuzluk olarak gören Başbakan bir tek Türkiye’de var. O tuzlukların bir kısmı ayıklandı diğerleri hâla Meclis'te herhalde. Kendi milletvekiline tuzluk diyor. Merak ediyorum acaba yürekli bir AKP Milletvekili çıkıp ‘Siz bana tuzluk diyemezsiniz. Ben buraya milletin iradesiyle geldim’ diyebilecek mi acaba.”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Duyarlı Hukukçular Platformu tarafından düzenlenen “Türkiye’de Hukuk ve Çözüm Önerileri” başlıklı toplantıya katıldı.

Toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Kılıçdaroğlu, “İçeride çok güzel bir toplantı oldu. Genç avukat arkadaşlarımız kaygılarını dile getirdi. Kaygıları paylaştık. Ama şunu söyledim. Asla umutsuz değilim. Çok daha güzel bir Türkiye’yi yeniden kurabiliriz. 200’ü aşkın genç avukatın olması umudumu artırdı. Hepimiz ülkemize sahip çıkıyoruz” dedi.

Toplantıda yeniden yargılama konusunun gündeme geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Elbette bu konu gündeme geldi. Bu konuda bir kanun teklifi verdiğimizi söyledim. Eğer iktidar gerçekten samimiyse haksızlığı önlemek istiyorsa yasa teklifimize hükümet de sahip çıkar ve bu ayıptan kurtuluruz. Bunu sadece dile getirip gereğini yapmamayı politik olarak samimi görmüyoruz. Özel Yetkili Mahkemelerde görüşülen pek çok davanın toplum vicdanını yaraladığını biliyoruz. Toplum af değil adalet istiyor. Biz adalet, adil yargılanmak istiyoruz' diyorlar. Bunu sağlayacak olan da siyaset kurumudur."

Kılıçdaroğlu'na, İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler’in 17 Aralık operasyonunu Gezi olaylarına benzetmesi hatırlatıldı. Kılıçdaroğlu da şöyle karşılık verdi: “Ben merak ediyorum. Çocuğu tutuklu, yatak odalarında kasalar, içinde milyonlar ve oğluna ‘oğlum gizli konuş bunlar telefonla konuşulacak işler değil’ diyen baba millete ders veriyor. Bizim kültürümüzde böyle bir olayla karşılaşan bir kişi toplumun önüne çıkmaz utanır. Öbürü de çıkmış konuşuyor. Sanki 700 bin dolarlık saati ben aldım. Bu nasıl bir anlayıştır, anlamakta zorluk çekiyorum.”

Başbakan Erdoğan’ın “İçimize bazı tuzluklar sızmış” açıklamasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi; “Milletvekilini tuzluk olarak gören Başbakan bir tek Türkiye’de var. O tuzlukların bir kısmı ayıklandı diğerleri hâla mecliste herhalde. Kendi milletvekiline tuzluk diyor. Merak ediyorum acaba yürekli bir AKP Milletvekili çıkıp ‘siz bana tuzluk diyemezsiniz. Ben buraya milletin iradesiyle geldim’ diyebilecek mi acaba.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler