YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kaybetti ama başka bir başarıya imza attı
Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kaybetti ama başka bir başarıya imza attı
Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kaybetti ama başka bir başarıya imza attı
01 Nisan 2009 / 20:56 Güncelleme: 01 Nisan 2009 / 00:00

Kılıçdaroğlu başkanlığı kazanamadı ama başka bir şey kazandı..  Hürriyet, Kılıçdaroğlu’na Gandhi benzetmesi yaptı.


Gerçekten de seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu başka bir başarıya imza atmış oldu. Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında CHP oylarını rekor seviyede artırdı.


Hürriyet’in haberine göre yolsuzluk iddialarıyla büyük sempati toplayan Kılıçdaroğlu, CHP’nin 2004 yerel seçimlerinde yüzde 24.4 olan oy oranını yüzde 38.3’e taşıdı. Onun ’rüzgarı’ ile CHP, İstanbul’da sahip olduğu 4 belediyeyi 10’un üzerine çıkardı.


CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dosyalarıyla tanındı. Girdiği siyasi düellolarda daima belgeleri ortaya koyarak çalıştı. Sakin yapısıyla siyasetin tansiyonunu hiç yükseltmedi. Bu tavrına halk da büyük ilgi gösterdi. İstanbul’da, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın karşısına rakip olarak çıktığında "Rakibim Topbaş değil, Erdoğan’dır" diyordu. Açıkladığı yolsuzluk dosyaları gündeme bomba gibi düştü. İstanbul’da kendisine koyduğu yüzde 40 oy oranını tutturdu. Aldığı oylarla, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığından bu yana AKP’nin kalesi olan İstanbul’u sarstı.


300 NÜFUSLU KÖYE GİDİP SORUN DİNLEDİ


CHP, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul’daki oyların yüzde 28.42’sini aldı. Kemal Kılıçdaroğlu, bu seçimde oy patlaması yaptı. CHP’nin 5 yıl önceki oy oranını ikiye katlayıp, yüzde 38.3’lere taşıdı.


Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin İstanbul’daki umudu oldu. Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanacağına inananlar seçim gezilerinde ona "Başbakan" tezahüratlarıyla destek verdiler. Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri açık açık Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesini istedi. Ama o her seferinde "Benim böyle bir amacım yok. Halkın iradesiyle aday oldum. Genel Başkan olmak gibi bir isteğim yok" açıklamasını yaptı.


Kılıçdaroğlu İstanbul’daki seçim gezilerinde özellikle Çatalca, Silivri, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli ve Tuzla’ya önem verdi. Çatalca’da Kırklareli sınırına kadar gidip, nüfusu 300’ü aşamayan köyleri dahi gezerek halkın sorunlarını dinledi. Her ilçede partisinin belediye başkan adayı için "Başkanımızı size emanet ediyorum" dedi. Halkın kendisine olan güvenle adaylara kefil olarak oylarının yükselmesini sağladı.SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler