YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini açıkladı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesine göre asgari ücretin 1.500 TL olacağını söyledi. Taşeron işçilerin kadroya alınacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Mısır ve İsrail'le ilişkileri düzelteceğini vadetti.
Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Bildirgesini açıkladı
30 Eylül 2015 / 13:00 Güncelleme: 30 Eylül 2015 / 14:24

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde partisinin 1 Kasım Genel seçimleri için hazırladığı Seçim Bildirgesi'ni açıkladı. 

CHP bildirgesinde,  Sisi'nin Mısır'ı ve İsrail'le ilişkilerde düzeltmeye gidileceğini vaat edildi. Kılıçdaroğlu; "Mısır, Suriye ve İsrail'le karşılıklı olarak büyükelçilerin atanması için girişimde bulunacağız" dedi.

Taşeron işçilerin kadroya alınacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, asgari ücreti de net olarak 1.500 TL'ye çıkaracaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

"Bu seçim bildirgesini gençlere adıyoruz. Ali İsmaillere Özgecanlara adıyoruz. Teröre kurban verdiğimiz gencecik insanlara adıyoruz bu seçim bildirgesini. Büyüklerin kabahatlarının faturalarını gençlerin ödediği için bu bildirgeyi gençlere adıyoruz. Ülke nüfusunun yarısını genç ve önlerindeki en büyük sorun işsizlik. 13 yıldır iktidar olanlar gençlerin hangi sorununu çözdüler? Sen konuşma dediler."

Siyaseti dinazorlardan temizleyin

"Gençleri olağan şüpheli sınıfından çıkaracağız. Onlar düşüncelerini özgürce söyleyecek. Gençler siyaseti ilgi gösterin. Siyaseti dinazorlardan temizleyin, siyasette aktif kol alın." 

Genç potansiyelimiz bu ülkenin en büyük üstünlüğü. 2035'e kadar bu üstünlüğümüz devam edecek. Sonra Türkiye yaşlılar grubuna girecek. Onlar gençleri göz ardı ettiler, biz gençleri baş tacı yapacağız.

Gençleri şüpheli sıfatından çıkaracağız

Bir süreç başladı. 12 Eylül hukukuyla başladı. Gençler olağan şüpheli olarak görünüyorlar. Bakın gençlerle ilgili maddeye orada da aynısı var. Gençleri olağan şüpheli sıfatından çıkaracağız. Onları olağan şüpheli olarak değil onları olağan yurtsever olarak göreceğiz.

Gençlerden ne bekliyoruz? Beklediğim bir şey var. İster burada, ister sokakta caddede, ister işyerinde olan bütün gençlere sesleniyorum. Görülmeyen gençler var, merdiven altı atölyelerde çalışanlar, çöplerden kağıt toplayanlar var, yeraltında yüzlerce metre çalışan alın teri döken işçiler. Bu gençler var.

Taşeron işçiler kadroya alınacak

800 bin taşeron işçi var. Bunların yüzde 80’i genç. İş güvenceleri yok. Ömür boyu asgari ücrete mahkum. Geçen seçim bildirgesinde de söylemiştim. Sözümün kapı gibi arkasındayım. Taşeron işçilerin tamamı kadro alacak. Sendikalı olacak.

Asgari ücret net 1.500 TL olacak

Yine işçilerin yüzde 80’i asgari ücretle çalışıyor. Şu anda mevcut asgari ücretle çalışanların yüzde 80’i genç. 1054 liraya çalışıyorlar, aldıkları para bu. Söz verdim, sevgili gençler size sözüm söz. Asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Bunun yeterli olmadığını ben de biliyorum. Ama bir adım atıyoruz. Mali disiplini bozmadan bu işi çözeceğiz. Herkes rahat yaşayacak, bir nefes alacak. Bin liradan 1500 liraya çıkması rahat nefes almanızı sağlayacak.

İş bulunca parayı isteyeceğiz

Burada bitmiyor, daha devamı var. Üniversitede okurken öğrenim için kredi alıyor. Mezun olunca devlet yakasına yapışıyor. Borcunu öde… İyi de işi yok. İcraya veriyor. Sevgili gençler CHP iktidarında iş buluncaya kadar bu borçların tahsili engellenecek. İş bulduktan sonra parayı sizden isteyeceğiz, faizler de silinecek.

Tüm meydanlar sizin olacak

Ve sevgili gençler, bir ülkede diktatöre diz çöktüren sevgili gençler sizinle gurur duyuyoruz. CHP iktidarında bütün meydanlar sizin olacak. Meydanlarda özgürce gezeceksiniz. Biber gazı CHP iktidarında olmayacak. Çünkü biz düşünceden korkmuyoruz. Yasaklar, yasaklar da kalkacak. Gençler özgür bir ülkede olmanın havasını teneffüs edecekler.

Possoling vaadi

Ve önemli bir uygulama. Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle maça gidemiyorlar. Söz kaldıracağım bu belayı. Özgürce maçlara geleceksiniz. Niye getirdiler? Efendim slogan atılıyor da beyefendiler rahatsız oluyorlar. İyi de o sloganlar boşuna atılmıyor ki orada, bir nedeni var. Sormuyor nedenini. Passolig’i kaldıracağız herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı da atabilecek.

YÖK belasını kaldıracağız

Üniversite öğrencileri, mezun oluyorsunuz, kaymakam, vali oluyorsunuz. Polis oluyorsunuz, doktor oluyorsunuz. Ama üniversitedeyken sizi yönetimin dışında tutuyorlar. Biz YÖK belasını kaldıracağız ve öğrencilere üniversite yönetiminde söz ve karar imkanı sağlayacağız. Sizin söz hakkınız olacak.

Mevsimlik tarım işçileri hepsi sigortasız çalışıyor, tamamının sosyal güvencesini sağlayacağız.

Lise öğrencilerine Lisekart uygulaması

Lisekart. Aile sigortası kapsamında lise öğrencileri, son sınıf öğrencilerine lisekart getireceğiz, tamamını sosyal devlet karşılayacağız.

İkinci öğretim harçlarını kaldıracağız

Ve atama bekleyen öğretmenler. İkinci öğrenimde harçlarınız var onları da kaldıracağız. Eğitimi parasız yapacağız. Göreceksiniz gençler için düşündüğümüz her şey aslında ülkenin geleceği için düşündüklerimizdir. Sizin için aldığımız her karar ülkemizin geleceği için alınmış bir karardır.

İmam hatipleri kapatmak gibi düşüncemiz yoktur

Hiç kimse şunu unutmasın, imam hatip okullarını açan parti CHP'dir. Orada okuyan çocuklar bizim çocuklarımız. O çocuklarımızın da kaliteli eğitim almasını isteriz. Bizim 'imam hatipleri kapatma' gibi asla ve asla bir düşüncemiz yoktur.

Faizleri sileceğiz

Vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borcu faizlerinin en az yüzde 80'i silinecek. Çalışan emekliden Sosyal Güvenlik Destek Pirimi kesilmesi uygulamasını kaldıracağız  ve çiftçiye mazotu 1 lira 80 kuruştan vereceğiz.

Kürt sorunu uzlaşma ile çözülecek

Kürt sorunu güvenlik politikalarıyla çözülemez. Bu sorunu toplumsal uzlaşma ile çözeceğiz. Toplumsal uzlaşmanın merkezi TBMM'dir, orada çözeceğiz

İnanç üzerinden siyasete izin vermeyin

Ve gençler sakın tuzağa düşmeyin. İster üniversitede, ister meydanda, ister caddede eğer birisi gelip size, “inanç üzerinden siyaset” yaparsa bilin ki o bu ülkeye en büyük ihaneti yapan insandır. Yine birisi gelir “etnik kimlik üzerinden” siyaset yaparsa o kendi ülkesini seven birisi değildir. Ayrıştırıcıdır bölücüdür.

Ve bir başka konu. Yaşam tarzı. Herkesin yaşam tarzına saygılı olacağız. Herkesin inancına saygılı olacağız. Bunları siyasette kullanılan araçlar olmaktan çıkaracağız. Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset. Bunları kabul etmeyin. Ülkenin dünya kadar sorunu var. Onlara odaklanın. Ama şunu unutmayın, herhangi bir yurttaşımız inancı dolayısıyla ötekileştiriliyorsa onun sorununu çözeceğiz. Etnik kimliğinden ötürü ötekileştiriliyorsa eşit yurttaşlığı savunuyoruz diyeceğiz.

Tüm siyasi partiler örnek aldılar

Bizim seçim bildirgemizi hemen hemen bütün siyasi partiler örnek aldılar. Bunu da alacaklar göreceksiniz. Örnek aldılar diye üzülmüyoruz, tam tersine mutluluk duyuyoruz. Bu şunu gösteriyor demek ki ülkenin sorunlarını en iyi analiz en iyi çözüm üreten parti CHP’dir. Demek ki devlet yönetiminde en iyi kadrolar CHP’de var. İktidar olduğumuzda diyorlar ya CHP’nin kadroları var mı, evet CHP’nin kadroları var. Eğer bu seçim bildirgesini diğer partiler bizi örnek alıyorlarsa, bundan gurur duyuyoruz.

Her kuruşun hesabını yaptık

Ve biz ayrıca sadece üreten değil hakça bölüşen bir stratejiyi de izledik. Bir şey daha politikamızı açıkladık önce “kaynak nerede nerede” diye sordular. Onlar da baktılar ki kaynak var, “en iyisi biz alalım biraz değiştirip bunu uygulamaya koyalım” dediler. Seçim bildirgelerimizin ne kadar büyük bir ciddiyetle hazırlandığını gösteriyor bu. Her kuruşun hesabını yaptık. Uygulanması mümkün olmayan bir projeyi asla gündeme getirmedik. 

 

......
 // alim
provakotörlerin deşifre olmamasılazım sn genellbaşkan haklı...
30 Eylül 2015 18:17
...
 // ..
Kılıçdaroğlu sen asgari ücreti felan bi bırak.sen şunu şöyle İsrail le mısırla ne dostluğu kuruyon .muhafazakar kesim senin ne anlatmak istediğini türkiyeye bi şöyle istiyordur belki....
30 Eylül 2015 17:14
1
 // 1
500 tl yi ödeyemem diyen arkadaş konu teşvik ve vergi indirimi oldumu sömürü duyguları en üst seviyeye varanlar var sen yapiyomusun dur bilmem ama illaki bir yerden hak geçmiştir emin ol......
30 Eylül 2015 15:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler