YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Kılıçdaroğlu, Fethullah Gülen’i ziyaret edecek mi?
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Amerika ziyaretiniz sırasında Fethullah Gülen ile görüşecek misiniz' sorusuna, 'Gündemimizde böyle bir konu yok' cevabını verdi.
Kemal Kılıçdaroğlu, Fethullah Gülen’i ziyaret edecek mi?
30 Kasım 2013 / 13:57 Güncelleme: 30 Kasım 2013 / 14:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MGK belgelerinin Ak Parti'nin ikili oynadığını gösteren belgeler olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’ye hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, “Amerika ziyaretiniz sırasında Fethullah Gülen ile görüşecek misiniz” sorusuna, “Gündemimizde böyle bir konu yok” diyerek yanıt verdi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bir gazetede yayınlanan MGK belgeleri ile ilgili olarak ise, “Otaya çıkan belge AKP’nin ikili oynadığını gösteren bir belgedir. 2004 yılında MGK bir karar alıyor. Oturup oy birliği ile kararlar imzalanıyor.

Olay kamuoyuna yansıdıktan sonra ilk tepkiler yine AKP çevrelerinden geldi. ‘O günün şartları zordu, mecburen imzaladık. İmzaladık ama gereğini yapmadık’ Birisi de çıkıp ‘imzaladım ama neyi imzaladığımı bilmiyorum’ da diyebilir.

İşin gerçeği şu sayın Erdoğan’ın bu konuda konuşmasını bekliyorum. O bölgeye hangi gerekçe ile imza attı. Okuyarak mı okumadan mı imza attı. Sayın Erdoğan bizim genel başkan yardımcımızın sorularına bile yanıt verirken bu kadar önemli bir konuda konuşmaması suçluluğunun kanıtıdır. Kendisini suçlu görüyor. Çünkü toplum AKP hükümetinin ikili oynadığını gördü” dedi.

Başbakan Erdoğan’ı çevresindekilere ihanet etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, “İhanet kültüründen geliyor. Kaddafi’ye ihanet etti, arkadan bıçakladı. Esad’a ‘kardeşim’ diyordu ihanet etti. Şimdi silah gönderiyor insanlar birbirini öldürsün diye. Erbakan’a ihanet etti. Erbakan’ı acımasızca eleştirdiler ‘niye o kararlara imza attın’ diye. Bir baktık ki bunlar Erbakan’dan daha kötüler.

Erbakan hiç değilse doğruları inandığı şeyleri söylerdi. İhanet kültüründen gelenler önce kendi arkadaşlarına sona ülkelerine ihanet ederler. Bu kültür ağır bir kültür bizim hazmedebileceğimiz bir kültür değil. Gereğini yapmadık dediler.

Bugün gazetelerde MGK kararlarının gereğinin yapıldığı da ortaya çıktı. Pek çok kuruluşa ‘alınan kararların gereğini yapın’ diye yazının gittiğini de görüyoruz. Asıl merakım Recep Tayyip Erdoğan bu konularda ne söyleyecek. Dik duruyordu şimdi niye dik durmadın arkadaş. ‘Biz bu yazıların altına imza atmayız’ Niye bu imzaları attın arkadaş. Efelenerek yürüyordu. ‘Küçük dağları ben yarattım’ diyordu.

O günün koşulları böyleydi diyorlar. Hangi koşullardan bahsediyorsun tek başına iktidarsın. MGK sivilleşmiş. Sivil bir genel sekreter var. Bugün hala o kararların gereğini yerine getirmek için çalışıyor. İki yüzlü bir siyasetle karşı karşıyayız. Yalancıdan başbakan olmaz. Ortaya çıkan tablo bu gerçeği ortaya koyuyor” diye konuştu.

Hükümet ile Fethullah Gülen cemaati arasında gerginlik olduğu yönündeki haberleri de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Hükümet ile cemaat arasında bir çatışma var mı yok mu, boyutları nedir bu konular önümüzdeki günlerde daha somut olarak ortaya çıkacak. Biz Erdoğan’dan öncelikli bir açıklama bekliyoruz. Yapmıyor çünkü yapacağı her açıklamanın yalanlanacağını biliyor. Üstelik belge ile yalanlanacağını biliyor. O nedenle konuşmamayı tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu dershanelerin kapatılması konusundaki tasarıya ilişkin bir soru üzerine ise şunları söyledi;

“Önce yasa tasarısını görmemiz lazım. Belki eğitim sistemini yeniden düzenlerler, hiç dershanelere gerek kalmaz. Biz buna destek veririz. Ama ‘dershaneleri yasaklayacağız’ diye getirirlerse bunu doğru bulmayız. 100 bin kişi ekmek yiyor ne olacak bu insanlar. 100 bin kişiyi işe mi alacaklar. İşe aldığın zaman atama bekleyen öğretmenler var onların sorularına muhatap olacaklar. Biz bu süreci tasarı gelmeden önce önyargı ile değerlendirmek istemiyoruz. Tasarı gelir bakarız belki destek veririz belki vermeyiz. Hiçbir anne baba gönüllü olarak çocuğunu göndermiyor. Mecburen gönderiyor. Üniversite sınavını kazanmak için başka bir seçenek yok. İzlenen eğitim politikaları böyle bir zorunluluğu ortaya çıkarmış durumda. Siz eğitim sistemini tümü ile değiştirirsiniz, sınav sistemini kaldırırsanız sorun da kendiliğinden çözülmüş olur zaten”

Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası ile ilgili bir soru üzerine ise, “Ergenekon davası, balyoz davası çökmüştür arkadaşlar. Eğer orada yargılananlar bugün hapiste olanlar o belgelere dayanarak yapıldıysa o zaman bu belgeye dayanarak da başta Erdoğan olmak üzere hepsinin içeride olması lazım” yanıtını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler