YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Kılıçdaroğlu Almanya'ya gidiyor!
AK Parti’nin ardından CHP de gözünü Avrupa’da yaşayan yaklaşık 2.5 milyon seçmene dikti.
Kemal Kılıçdaroğlu Almanya'ya gidiyor!
27 Mayıs 2014 / 22:11 Güncelleme: 27 Mayıs 2014 / 22:20

CHP Lideri Kılıçdaroğlu 7 Haziran’da Almanya’da miting düzenleyecek, CHP “Cumhurbaşkanı’nı Avrupa seçecek” sloganıyla Avrupa’da “sol”a oy veren gurbetçilerin oylarını almaya yönelik strateji izleyecek.

Başbakan Erdoğan’ın ardından CHP de Almanya çıkarmasına hazırlanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Köşk seçimi çalışmalarının startını 7 Haziran’da Almanya’da düzenleyeceği kapalı salon toplantısıyla verecek. Kılıçdaroğlu, Fransa başta olmak üzere Türklerin yoğun yaşadığı diğer ülkelerde de miting yapmayı planlıyor.

Yurtdışı seçmenleriyle ilgili bir rapor hazırlayarak CHP yönetimi ve milletvekillerinin bilgisine sunan CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörü, Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Avrupa’da toplamda 1 milyon 250 bin oy almayı hedeflediklerini belirterek “Sadece Almanya’da 1 milyon 400 bine yakın seçmen var. Buradan 500 bin oy almayı planlıyoruz. Bizim 37 ilde toplam oyumuz 441 bin civarında. Yani 1 Almanya bizim için 37 ilin oyuna bedel. Bunun için özel bir strateji yürütüyoruz” bilgisini verdi. CHP, seçmen sayısı bakımından 36 ilden büyük Fransa ve 29 ilden büyük Hollanda için de ayrı kampanyalar düzenleyecek.

‘Avrupa’da solcu, Türkiye’de sağcı’

Özbolat tarafından hazırlanan raporda şu çarpıcı bilgiler yer aldı:

Yeni durum yarattı: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşlarının ilk defa dış temsilciliklerde de oy kullanabilecek olması, seçim sonuçlarını doğrudan belirleyecek yeni bir durum yaratmıştır. Yurtdışındaki 2 milyon 756 bin 756 seçmen, Türkiye’deki toplam seçmenin yüzde 5.3’üdür.

54 ülkeye sandık: 22 Nisan 2014 itibarıyla 54 ülke ve 109 temsilcilikte sandık açılması düşünülmektedir. Kayıtlı seçmen sayısı 500’ün altında olan ülkelerde sandık açılmaması nedeniyle bulundukları ülkelerde oy kullanamayacak seçmen sayısı yaklaşık 9 bindir. Bu kişilerin gümrük kapılarında oy kullanmaları mümkündür. Yurtdışındaki seçmenlerin 2 milyon 449 bin 137’si, yani tüm yurtdışı seçmenin yüzde 88’i Avrupa’da yaşıyor. Bu oy denklemi “Cumhurbaşkanı’nı Avrupa seçecek” anlayışıyla seçimlere hazırlanmamızı gerekli kılıyor.

CHP için kazanım: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, hem Almanya’da hem de diğer ülkelerde, siyasal konjonktür gereği sandığa gitme oranlarının daha fazla olacağı görünmektedir. Bu partimiz adına kazanımdır.

Avrupa'da solcu: 2013 seçimlnde Almanya’da oy kullanan Türkiye vatandaşlarının ezici bir çoğunluğu, yüzde 76’sı sola oy vermiştir. Fransa’da da benzer bir durum söz konusudur. Fransa’daki Türkiye vatandaşlarının yüzde 83’ü sola oy vermektedir.

Türkiye'de sağcı: Araştırmalara göre Almanya’da yüzde 76 oranında sola oy veren gurbetçiler, Türkiye’de yüzde 58 AKP, yüzde 26 CHP, yüzde 4 MHP, yüzde 5 BDP’ye oy veriyorlar. Fransa’da yaşayan seçmene sorulduğunda; yüzde 59’u “AKP”, yüzde 11’i “CHP”, yüzde 3.8’i “MHP” ve yüzde 3.6’sı “BDP” demiştir. 2011 genel seçimlerinde, gümrük kapılarında ve havaalanlarında kullanılan oyların durumu bu sonuçları doğrular niteliktedir. Yüzde 61.6 AKP, yüzde 26.2 CHP, yüzde 8.2 MHP almıştır.

İlk turda zor: 2014 yerel seçiminde partilerin aldığı oylardaki dağılıma göre matematiksel olarak “parti adayları” ilk turda yarışı kazanamayacaktır. Her koşulda, CHP adayının ilk turdan en az ikinci olarak çıkması önem kazanmaktadır.

 

HABERTÜRK

Git, rezil ol, kös kös dön de gel, ezik kemal'im
 // Mühr-ü Süleyman
mesele kalite ve kapasite meselesi ezik kemal'im, kendi çapında rakiplerle uğraş, boğuş diye kaç kere tenbihledim ama anlamıyorsun
Yine gaza geldin, rüya gördün,.. uçtun!
Ehh, kendi düşen ağlamaz, ben karışmam, ne halin varsa gör, ama "abi YİNE rezil oldum" diye sakın YİNE bana gelme, kulağını çekerim bu sefer
Koy adaylığını Minibüsçüler Derneği, bir il veya ilçe Ziraat odası Başkanlığına, rakiplerinle boğuş, arkanda olayım ama sen tutup RTE'yle kapış... yahu, sen kiiim, RTE kim
Çüş art...
28 Mayıs 2014 Çarşamba 01:32
23:19
 // MUHAFIZ
Ey CHP'li yöneticiler:sizler nasıl VEFAT ETMİŞ BİR ANNEYE HAKARET EDEN VİCDANSIZI daha hala başkan sıfatıyla başınızda bulunmasına müsade ediyorsunuz?Önce kendi kendinize bir sorun bakalım:Bu başkan BOZUNTUSU kendine madem çok güveniyorsa,gerçek bir liderse,neden KENDİSİ cumhurbaşkanlığına aday OLMUYOR?yoksa MAÇASIMI YEMİYOR...???...
27 Mayıs 2014 23:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler