YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazdağlı: HDP'nin CHP'ye taşınabileceği bir yönetim modeli kuruluyor
Kanalahaber.com yazarı Celal Kazdağlı, HDP'nin artık işlevsiz kaldığını, ilerleyen zamanlarda CHP'nin sisteminin HDP'ye uydurularak CHP ve HDP arasında bir birleşmenin olacağını söyledi.
Kazdağlı: HDP'nin CHP'ye taşınabileceği bir yönetim modeli kuruluyor
29 Aralık 2015 / 08:57 Güncelleme: 29 Aralık 2015 / 09:05

Kanalahaber.com yazarı Celal Kazdağlı Kanal A da yayınlanan Sivil Düşünce programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP'nin işlevini yitirdiğini dile getiren Celal Kazdağlı, "PKK HDP'yi fiilen işlemez hale getirdi. Dolayısıyla HDP'nin boşalttığı alanı CHP'nin doldurması HDP'nin CHP'lileşmesi ya da CHP'nin HDP'lileşmesi gibi bir süreç gündeme geliyor" dedi. 

İşte Celal Kazdağlı'nın çarpıcı değerlendirmesi:

CHP'NİN HDP'LİLEŞMESİ GİBİ BİR SÜREÇ GÜNDEME GELİYOR

Muhtemeldir ki CHP ve eski Türkiye'yi özleyenler HDP'nin artık işlevsiz kaldığını bundan sonra bir görev ifa edemeyeceğini parti olarak anlamış durumdalar.  Ve bunun kapanışa gittiğini görüyorlar. Zaten fiilen partiyi kapattı PKK işlemez hale getirdi. Dolayısıyla HDP'nin boşalttığı alanı CHP'nin doldurması HDP'nin CHP'lileşmesi ya da CHP'nin HDP'lileşmesi gibi bir süreç gündeme geliyor.

O yüzden bu hendek ziyaretine doğrudan itiraz etmediler. Çok sahipleniyormuş gibi de gözükmediler. O boşluk alanı muhtemelen hendeğin radikal savunucusu olarak PKK'ya bırakacak. Hendeğe itiraz eden ama AK Parti'nin yanında durmayacak olan kesimleri bünyesinde toplayabilecek bir açılımla CHP o alanı üstüne almaya çalışıyor. 

HDP'NİN ROLÜ CHP'YE AKTARILIYOR

Sadece işlevsiz kaldığı için değil onun rolünün CHP'ye aktarıldığı için bunu söylüyorum. Tabi bölünürse bir bölümü de başka bir yere gider HDP'nin o mihraktan çıkmış olur bölünenler. Belki doğru yere gider bölünen durumuna ve temsil ettiği sosyolojiye göre değişir ama.

Esas itibariyle şu anda Selahattin Demirtaş'ın temsil ettiği çizginin ve onun arkasındaki iradenin oradaki çizgiyi anlayışı ve sosyal katmanları tabanı alıp CHP'ye monte etme gibi bir arayışı var gibi..

O yüzden CHP'nin üst yönetimi bu konularda sessiz duruyor. HDP'nin bazı üyelerinde böyle bir eğilim var. Ama burada HDP'nin temsil eden kişilerin rolü çok önemli değil. HDP'ye rol veren irade ile CHP'ye görev veren iradenin bu kararı vermiş olaması bu kararı onlar büyük oranda sağlayacak zaten.Aşşağıdakilerde buna uyacak. 

HDP'DEN CHP'YE KATILAN İSİMLER OLABİLİR

Mesela Sırrı Süreyya gidebilir rahatlıkla. Türk solundan gelen isimler gidebilir oraya. Eğer HDP kapanırsa iyice işlevsiz hale gelirse Ertuğrul Kürkçü gibi isimlerin bir kısmı gidebilirler. Yani oradan epeyce bir giden olur. Celal Doğanlar gidebilir. Zaten CHP kökenliydi.

CHP ile geçmişte bir takım ilişkisi olanlar gidebilir ve Alevi unsurlar gidebilirler HDP içerisindeki CHP'ye. Önceliklede onların gideceği görülüyor herhalde. Böyle bir hazırlık olduğunu zannediyorum.

Özellikle İstanbul'da yeni seçilen il başkanınında buna uygun olduğunu İzmir il başkanınında Kürt açılımına uygun CHP'nin kürt açılımına uygun onlarla kucaklaşmaya uygun bir siyaset güttüğünü de dikkate alırsak.

Aydın gibi bir yerde Demokrat parti'den gelen ve sonra da CHP'nin de varolduğu Kürt siyasetinin çok fazla hüküm sürmediği bir yerde bir doğu kökenli birisinin il başkanı seçilmiş olması da buna bir işaret olarak görülebilir. Buna benzer pek çok isimler var.

Yeni bir arayış var ve orada Kürtlerle buluşmaya itiraz edebilecek her kim var ise büyük oranda geride kalıyor CHP içerisinde. Bu CHP'nin beklentisi işte Sayek'in oraya gitmiş olmasının getirdiği bir izlenim. Biz hazırız özyönetimi ya da öz yönetimi biz anlatacağız CHP'ye diye HDP'nin de bir girişimi var. Bütün bunlar öyle bir eklemlenmeye doğru gidiyor. Kamuoyu önünde buna çok tepki gösterecek isimler olursa da onları geri çekerler ya da Ocak ayı içerisinde parti meclisinin oluşumu belli oran da bu beraberliği sağlayacak bir yelpazeyi doğuracak şekilde planlanabilir. 

HENDEK ÖNCE DEMİRTAŞ'I SONRA HDP'Yİ BİTİRDİ

Biz CHP'de başka tartışmalar bekliyorduk o hiç olmadı. Ne Fetullah Terör Örgütüyle olan ilişki tartışıldı ne de Kürt meselesi diyebileceğimiz ya da hendek siyaseti diyebileceğimiz konu tartışıldı. Biz buna karşı son dönemde nasıl bir politika izleyeceğiz neden hatalıyız niye oy alamadık niye oy verdik gibi meseleler tartışılıyor olmalıydı kongre sürecinde.

Herhangi bir siyasi sorun tartışılmadığı gibi bunlarda tartışılmadı. Bunlar belki CHP'nin tabanının belli kesimde karşılık buluyordur ya da iç dünyalarında konuşuyorlardır belki ama siyaset olarak kürsüye çıkmış ya da orada ifade edilmiş şeyler değil.

Bunu hayata geçirmek için bir organizasyon bir arayış söz konusu değil. Sınırın diğer tarafındaki gelişmeler CHP'nin kurultayına kadar farklı noktaya gelmez ise HDP'nin CHP'ye taşınabileceği bir yönetim modeli kurulur zannediyorum CHP'de.

HDP'nin artık siyaset yapmayacağını silahı tercih ettiğini meciste de çok varlık gösteremeyeceğini belli oranda ya dağılarak ya cezalar yöntemiyle birşekilde bu siyasetin dışına çıkacağını, düştüğünü görüyorum yani. HDP hendeğe gömüldü. Hendek HDP'yi siyasetten alıkoydu. Önce Selahattin Demirtaş'ı tüketti sonra da HDP'yi bitirdi. 

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

 

 // milliye
Yakışır CHP'ye, fikren de zikren de yakınlar zaten. hiç şaşırmam....
29 Aralık 2015 12:55
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler