YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayyum atamasına HDP'den ilk tepki
Kayyum atamasına HDP'den ilk tepki
11 Eylül 2016 12:31
Kayyum atamasıyla ilgili HDP'den yapılan açıklamada "siyasi iktidar 28 belediyeye baskın yaparak ‘yönetime el koyduk’ ifadeleriyle, 12 Eylül 1980 darbesini de hatırlatan tarzda bir kayyum darbesi gerçekleştirmiştir" ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2'si il, 25'ü ilçe ve 2'si belde olmak üzere 28 belediyeye kayyum atandığı duyuruldu.

Uygulama, OHAL'de yayınlanan 674 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında gerçekleşti.

Bakanlık açıklamasında, kayyum atanan belediyelerin başkanlarından 24'ü, PKK-KCK ile, 4'ü de darbe sonrası soruşturma kapsamında FETÖ'yle ilişkilendirildi.

HDP: Kayyum darbesini kabullenmiyoruz

Terör destekçisi belediyelere kayyum atanmasından sonra HDP'den zehir zemberek açıklama geldi.

İşte HDP'nin o açıklaması:

Kurban Bayramı’nın arife sabahında, siyasi iktidar 28 belediyeye baskın yaparak ‘yönetime el koyduk’ ifadeleriyle, 36 yıl önceki 12 Eylül 1980 darbesini de hatırlatan tarzda bir kayyum darbesi gerçekleştirmiştir.

15 Temmuz’da Meclis’i, yani halkın seçilmiş iradesini bombalayan zihniyetle, seçilmiş belediyelere ‘yönetime el koyduk’ naraları ile giren ve halkın iradesini gasp eden zihniyet arasında fark yoktur.

Bir kez daha belirtiyoruz ki, AKP iktidarı ve Erdoğan tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen ‘belediyelere kayyum’ düzenlemesi, Anayasa’nın birçok maddesine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırıdır.

Seçmen iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan, halkın iradesini tanımayan bu hukuksuz düzenleme bizler için yok hükmündedir.

Kayyum darbesi ile esas itibariyle Kürt kentlerinde yüzde 65-95 arasındaki oy oranlarıyla seçilmiş belediyeler, yerel yönetimler hedef seçilmiştir. Bu hukuksuz ve keyfi tutum, Kürt kentlerinde mevcut sorunların derinleşmesine, Kürt sorununun iyice çözümsüz hale gelmesine yol açacaktır.

Halk seçtiği belediye başkanlarına ve belediye meclislerine sahip çıkacaktır. Halk, verdiği oyları yok sayan, iradesini gasp eden bu zihniyete boyun eğmeyecek, hukuksuz bu düzenlemeyi kabullenmeyecektir.

İktidar, 15 Temmuz’u fırsat bilerek attığı bu vahim adımdan bir an önce vazgeçmelidir.

HDPKK'ya cevap-10
 // Rasim DUMAN
7. 15 Temmuz'u da yaşadıktan sonra, Türkiye'ye ve bu ülkede yaşayan bütün unsurlara karşı, dış ve iç "Şer Cephesi"nin başlatmış olduğu amansız ve kalleş hücumların mânâ ve mâhiyyetini hâlâ anlayamayıp, ve hâlâ şu ihânet şebekesinin "isyân" dâvetine "icâbet" edecek her kim var ise, aslının Kürt veyâ Türk olması hiçbirşey ifâde etmez, bunları târif edecek tek kelime vardır : DÜŞMAN !!! Herkes ona göre hesâbını yapsın !!!...
11 Eylül 2016 Pazar 16:36
HDPKK'ya cevap-9
 // Rasim DUMAN
6. Biz Kürtler Devletimiz'den memnunuz ; zira bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıyız, ayrı bir Devlete ihtiyâcımız yok, çünkü zâten bu Devlet bizim. Türkler ile 1000 senelik kardeşliğimizi yıkmanıza asla izin vermeyeceğiz. Çünkü Türk'ün de Kürt'ün de hamurunda mayasında kanında canında ruhunda gönlünde dimâğında "Din-i Mübîn-i İslâm" var. Bu "harç" kıyâmete kadar parçalanamayacak inşallah....
11 Eylül 2016 Pazar 16:29
HDPKK'ya cevap-8
 // Rasim DUMAN
5. Başınız dere düşünce hemen sığındığınız ve "sırtınızı dayadığınız" AİHS, AYYÖŞ, Uluslararası anlaşmalar,..v.s. bunların hangisinde Belediyelerin Kamyonlarına bomba yükleyip te insanların arasında patlatmak, katliamlar yapmak var ?!!! Bunların hangi maddesinde şehirlere Belediye İş makinaları le hendekler kazıp, çukurlar açıp bomba tuzakları hazırlamak var ?!!! Bunları hangi maddesinde Devletten gelen parayı teröristlere aktarmak var ?!!!...
11 Eylül 2016 Pazar 16:22
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler