YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Kavganın bu partide yeri yok''
Kılıçdaroğlu: ''Kavganın bu partide yeri yok''
''Kavganın bu partide yeri yok''
12 Mayıs 2012 / 16:24 Güncelleme: 12 Mayıs 2012 / 16:57

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kırşehir Aşıkpaşa Spor Salonu'nda düzenlenen il kongresinde yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi:

-''Parti içinde tartışmaya ve çekişmeye kesinlikle izin vermeyeceğim. Ülkenin bu kadar derdi varken birileri kavga ediyor. Kavganın bu partide yeri yok.

Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti, batının egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronu oluyor  Taşeronluğu bağımsız Türkiye adına reddediyoruz. Şimdi Suriye'ye nasıl gireceğiz, onun yollarını arıyoruz. Olmaz. CHP savaşa karşıdır, savaşa izin vermeyeceğiz.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içinde tartışmaya ve çekişmeye kesinlikle izin vermeyeceğini belirterek, ''Ülkenin bu kadar derdi varken birileri kavga ediyor. Kavganın bu partide yeri yok'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Kırşehir Aşıkpaşa Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, geçmişte ''Siz Sivas'ın ötesine geçemiyorsunuz'' diye eleştirildiklerini belirterek, dün Bitlis'te, Bitlis'in yiğit insanlarıyla birlikte olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 81 iline de gittiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Öyle Başbakanın yaptığı gibi binlerce korumayla da gitmiyoruz. Vatandaşın içindeyiz. Oturuyoruz, çayımızı, kahvemizi de içiyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, parti içi tartışmalara ve çekişmelere kesinlikle izin vermeyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Ülkenin bu kadar derdi varken birileri kavga ediyor. Yok öyle. Kavganın bu partide yeri yok. Bu parti, barışın dilini kullanacak bir partidir. Ülkenin sorunlarını dile getirecek bir partidir, ülkenin sorunlarına çözüm üretecek bir partidir. Eski alışkanlıklarımızı çöp sepetine atacağız. Partinin her yerde her zaman ülkenin sorunlarına sahip çıkması ve sorunlara ilişkin çözümleri her yerde anlatması lazım. Kahvede anlatacak, tarlada anlatacak, fabrikada anlatacak, kahvehanede anlatacak, kadınlar her toplantıda anlatacak. Çünkü, bu ülke bizim ülkemiz. Bizim sorunumuzu başkaları çözemez. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

Bu ülkeye bağımsızlık mı istiyoruz, özgürlük mü istiyoruz, herkese iş, aş mı istiyoruz, onu biz yapacağız. Biz kavgasız bir Türkiye istiyoruz, huzur içinde yaşayan bir toplum istiyoruz. İnsanlarımızın sokakta, hangi inançla, hangi kimlikle, rengi ne olursa olsun, birbirini saygı ile selamladığı bir ülke istiyoruz. Biz hiç kimsenin ötekileştirilmediği, herkesin aş, iş sahibi olduğu, evine huzur içinde ekmek götürdüğü bir Türkiye istiyoruz.''

Kin tutanları, kin besleyenleri, toplumu ayıranları siyasetin sahnesinden silmenin, yurtseverlerin görevi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bu görev, benim olduğu kadar, sizin de görevinizdir'' dedi.

Anneler Günü'ne değinen Kılıçdaroğlu, ''Siyasetçi olarak bizim görevimiz, annelerin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye yaratmaktır. Annelere çok şey borçluyuz. Onlar bizi yetiştirdi, biz annelere şiddet uyguladık. Bazısını sokakta dövdük, bazısını evde. Kadın, bir toplumun aynasıdır. Toplumu yüceltecek olan kadındır. Hiçbir yerde baba dili denmez de anne dili denir. Biz konuşmayı da düşünmeyi de annemizden öğrendik. Anneleri, bu toplumda olması gereken yere getirmek hepimizin boynunun borcudur'' diye konuştu.


-''Barışla sorunlar çözülür''-


Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Bütün komşularımızla neredeyse savaş halindeyiz. Bizim Suriye'de ne işimiz var  Suriye ile neden savaşıyoruz  Müslüman, Müslüman'a ne zaman kurşun sıkmaya başladı  Efendim, orada demokrasi yokmuş. Senin ülkende demokrasi var mı  Hiç değilse Suriye'de toplama kampı yok. Senin ülkende bir de toplama kampı var. Suriye'ye demokrasinin gelmesini biz de isteriz, özgürlüklerin olmasını biz de isteriz, insan haklarının olmasını biz de isteriz, kadın erkek eşitliğinin olmasını biz de isteriz, burada bir sorunumuz yok. Suudi Arabistan'da da isteriz, Yemen'de de İran'da da isteriz, her yerde isteriz. Bizim görevimiz, demokrasinin olmadığı yerde demokrasiye sahip çıkmaktır ama bu, savaşla olmaz. Savaş kışkırtıcılığıyla olmaz. Neymiş, Amerika talimat vermiş. Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti batının egemen güçlerinin Ortadoğu'daki taşeronu oluyor  Taşeronluğu bağımsız Türkiye adına reddediyoruz.''

Kılıçdaroğlu, Irak'a demokrasi için girildiğini ve 1 milyona yakın Müslüman'ın katledildiğini belirterek, ''Binlerce kadına tecavüz edildi. Şimdi aynı senaryoyu Suriye'de yapmak istiyorlar. 1 Mart tezkeresini CHP'nin kararlı duruşuyla reddettik, bütün dünyada parlamentonun saygınlığı arttı. Şimdi Suriye'ye nasıl gireceğiz, onun yollarını arıyoruz. Olmaz. CHP savaşa karşıdır, savaşa izin vermeyeceğiz. Mücadelemizi yapacağız, kanla sorunlar çözülmez, barışla sorunlar çözülür'' diye konuştu.

CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, Kılıçdaroğlu'na plaket ve üzerinde Ahi Evran'ın sözleri yazılı tablo hediye etti.

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden bir süre önce istifa eden CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Zengin'in tek aday olduğu kongrede Divan Başkanlığı yaptı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler