YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kavga kongre öncesi alevlendi
ANAP ve DYP'nin tek çatı altında buluştuğu Demokrat Parti'de sular durulmuyor. Aralık ayındaki kongrede, Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk'un yerine kimin geleceği tartışmaların merkezine oturdu.
Kavga kongre öncesi alevlendi
05 Ekim 2010 / 12:18 Güncelleme: 05 Ekim 2010 / 12:52

Zaman gazetsinde Ömer Şahin imzalı habere göre, Süleyman Demirel'i evinde ziyaret eden Mesut Yılmaz, Cindoruk ve yönetiminden şikayetçi oldu. Demirel ise Cindoruk'un yerine Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ı önerdi. Ancak Yılmaz'ın buna soğuk baktığı öğrenildi.

İddiaya göre, ANAP'tan gelenlerin haksızlığa uğradığına dair eleştiriler de Yılmaz ile Cindoruk'u karşı karşıya getirdi. Sıkıntının daha önceki bir tartışmaya dayandığı vurgulanıyor. Cindoruk'un, "Bana hukuk dersi mi veriyorsunuz?" diye sert çıktığı Yılmaz'ın, "Ahlak dersi veriyorum." dediği ileri sürülüyor.

DP'de kongre öncesi Ergenekon'dan yargılanan Haberal'ı genel başkan seçtirme projesi gündemde. Bu projeyi ilk dile getiren, Demirel ve Cindoruk'un yakınındaki isimlerden Orhan Keçeli oldu. Demirel'in, Haberal ismini Mesut Yılmaz'a da ilettiği ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre Süleyman Demirel'i evinde ziyaret eden Yılmaz, Cindoruk ve yönetiminden şikâyetçi oldu. Demirel, bu eleştiri karşısında Cindoruk'un geçici olduğunu söyleyerek, "Mehmet Haberal'ı düşünün." dedi. Yılmaz'ın bu düşünceyi DP'deki arkadaşlarıyla paylaştığı ve projeye sıcak bakmadığı kaydediliyor. Haberal'a alternatif olarak yeni bir isim daha gündemde. DP lideri Cindoruk'la birlikte Ufuk Söylemez, Özden Özbilun gibi DTP kökenli isimlerin halen parti yönetiminde yer alan Prof. Dr. Cem Kılıç ismi üzerinde çalıştığı gelen bilgiler arasında.

DP ile birleşen ANAP kökenlilerin memnuniyetsizliği de partide yaşanan tartışmaların önemli bir bölümünü oluşturuyor. ANAP'tan gelenler, birleşme protokolüne uyulmadığını ve kendilerine verilen sözün tutulmadığını öne sürüyor. Mesut Yılmaz'ın bu konuda Hüsamettin Cindoruk ile haziran ayındaki olağanüstü kongre öncesinde Kı-zılcahamam'da yapılan toplantıda kavga ettiği de ileri sürülüyor. Yılmaz'ın, "Yalan söylüyorsunuz. Sözünüzü tutmuyorsunuz." diye eleştirdiği Cindoruk'tan "Bana hukuk dersi mi veriyorsunuz?" karşılığını aldığı öğrenildi. Cindoruk'un bu sözlerine, "Size hukuk değil, ahlak dersi veriyorum." diyerek sert cevap veren Yılmaz'ın o tarihten itibaren DP ile ilişkilerini dondurduğu da ifade ediliyor. (Zaman)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler