YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katliamların hesabını versinler!
Katliamların hesabını versinler!
18 Ağustos 2013 17:07
AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi'nin Türkiye'ye yönelik eliştirilerine tepki göstererek, "Önce o katliamların bir hesabını versinler" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, 25. Uluslararası Kümbet Kültür ve Sanat Festivali'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Mısır'da yaşanan olaylar ve benzeri olaylarda gösterdiği tavır ve yaklaşımın çok acık ve net olduğunu söyledi.

Mısır'da tarihin en ağır zulümlerinden birinin yaşanmakta olduğunu vurgulayan Canikli, "Bir ordu, bir yönetim kendi halkını adeta katleder noktaya gelmiştir. Hergün onlarca, yüzlerce Mısırlı, Mısır askerinin silahından çıkan mermilerle şehit edilmektedir, katledilmektedir. Öncelikle böyle bir durumdur. Mısır'ın iç işi olduğunu söylemek olayları tam olarak kavrayamamak, adeta bir gaflettir" diye konuştu.

Olayların Mısır'ın iç işi olmaktan çıktığını ve bir insanlık sorunu haline geldiğini vurgulayan Canikli, şöyle devam etti:

"Böyle bütün insanlığı ilgilendiren bir konuda elbette Türkiye'nin de söylemesi gereken birçok şey vardır. Mısır halkı bizim kardeş halkımızdır. Bu açıdan da Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin ve bizlerin de söyleyeceği söz vardır yaşanan olaylarla ilgili. Bütün bunları dikkate aldığınızda Mısır Dışişleri Bakanını böyle bir açıklamasını, her şeyden önce talihsiz bir açıklama olarak kabul etmemiz gerekiyor. Türk halkı Mısır halkının dostudur. Bunu biz söylemlerimizde değil, icatlarımızda Mursi'nin döneminde ortaya koymuş bir milletiz, bir hükümetiz. Yaptığımız sadece manevi destekler değil, maddi desteklerle de Mısır halkının özgürce yönetilmesi ve müreffeh bir toplum olarak hayatlarını idare etmeleri noktasında gerçekten Türkiye, hükümetimiz, başbakanımız elinden gelen tüm gayreti göstermiş ve göstermeye de devam ediyoruz."

Türkiye'nin şu anda bütün mazlum milletlerin, halkların iftiharla, gururla izlediği bir politika takip ettiğini dile getiren Canikli, "Mısır Dışişleri Bakanı'nın böyle bir açıklama yapması bir başka talihsizliktir, kendisi halkına silah doğrultmuş binlerce katliam yapmış bir hükümetin suç ortağıdır, önce o katliamların bir hesabını versinler. Er veya geç hepsi hesabını verecekler. Hem burada verecekler hem de ilahi adaletin tecellisi olarak vereceklerdir" dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi,Türkiye'nin 30 Haziran gösterileri karşısında sadece açıklamalarıyla değil uluslararası hamlelerle düşmanca bir tavır sergilediğini ileri sürmüştü.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler