YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karşılıksız kalmamalıdır
Partisinin grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli'nin de gündeminde Suriye'nin düşürdüğü Türk jeti vardı. Bahçeli, "Şam yönetimi bunun hesabını vermeli, bu hareketi karşılıksız kalmamalıdır" dedi...
Karşılıksız kalmamalıdır
26 Haziran 2012 / 13:20 Güncelleme: 26 Haziran 2012 / 14:14
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör örgütü PKK'nın uluslararası cinayet örgütüne döndüğünü belirterek, "Türkiye üzerinde hesabı olan ülkeler bu kanlı hesabı yönetiyor." dedi. Bahçeli, "Kandil'in tepesine Türk bayrağı dikilmeden terörün sonlanması mümkün değildir. Bu tarihi görev AK Parti hükümetinin omuzlarındadır." ifadelerini kullandı.

Partisinin Meclis Grup toplantısında konuşan Bahçeli, Türkiye'nin güvenliği dirliği ve birliği alarm zilleri çaldığını ifade etti. Türkiye'nin iyi yönetilememenin sıkıntısını yaşadığını dile getiren Bahçeli, bölücü terörün vahşi eylemleri ve gelen şehit haberlerinin yürekleri dağladığını vurguladı.

"Anadolu'da barışa katkı vermediğimizi söyleyenler iyi bilsin ki, MHP Türkiye'nin bölünmesini sağlayacak hiç bir masaya oturmayacak ve yanından bile geçmeyecektir. Bizi masaya gelmemekle itham edenler, 2003'ten buyana toprağa düşen 1023 şehidin hesabını vermelidir." diyen Bahçeli, "Sorarım sizlere, biz daha fazla şehit gelmesi için mi masaya oturacağız? Türkiye'nin ikiye ayrılması için mi masaya oturacağız? Kürt kardeşlerimizi ayıranlarla elbette masaya oturmayacağız. Terör faaliyeti bölücülüğün sadece bir unsuru olup, insan kıyım makinesidir. Bölücü terörü koruyan kendi edepleri doğrultusunda koruyan uluslararası kuruluşlar herkes tarafından bilinmektedir. Adresleri belli ve ortada. Kuzey Irak'taki peşmerge reisi bir fitne olarak ortadadır. Erdoğan terörünü çözümü konusunda peşmerge reisine bakmakta. Her şeyden önce peşmerge ve onun gibi düşünen terör zebanileri bilmelidir ki aramızda başka bir milletin olması kesinlikle söz konusu değildir. Kandil'in görevlendirilmiş muhafızı, Türk milletine kefen biçenlere makas bilemektedir. Kandil'in tepesine Türk bayrağı dikilmeden terörün sonlanması mümkün değildir. Bu tarihi görev AK Parti hükümetinin omuzlarındadır. Bunun için Türk milleti kimseden izin alacak değildir. Kim ki yüreğimizi yakmaya cüret ediyorsa, bunları imha etmek Türk milletinin onur meselesidir." diye konuştu.

KANDİL, SINIR ÖTESİ HAREKAT İZNİYLE DÜMDÜZ EDİLMELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terörün sona ermesi için hükümetin Meclis'ten aldığı sınır ötesi harekat iznini devreye sokup Kandil'i dümdüz etmesi gerektiğini savundu. Terör örgütü PKK'nın ön şartsız ve hiçbir mazeret ileri sürmeden silahlarını bırakması gerektiğini ifade eden Bahçeli, KCK davasıyla birleştirilerek kapsamlı ve çok yönlü bir bölücülük soruşturması açılması gerektiğini kaydetti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada Hakkari Yeşiltaş Jandarma Karakolu'na yapılan saldırı sonrasında gündeme gelen görüşler, yapılan yorumlar ve verilen mesajlara dikkat çekerek, "PKK'nın içinde kontrol edilemeyen unsurların bulunduğu, bir iyi bir de kötü PKK olduğu izlenimi kamuoyuna pompalanmaya çalışılıyor. Gelişmeler PKK'nın psikolojik ve stratejik avantajlar elde ettiğini, gerek siyasette, gerek akademik çevrelerde, gerekse de medyadaki taşeronları eliyle alçak saldırılarını maskelemeye çalıştığını göstermiştir." dedi.

Şehide hürmet etmeyen, dökülen kanlara üzülmeyenlerin bölücülüğün çözüm haritasında bir araya geldiğini savunan Bahçeli, "Ayrıca Başbakan Erdoğan'ın her yurt dışı çıkışına, her uluslararası temaslarına denk düşen dönemlerde, terörün namlusunu milletimize çevirdiğine dair kanaatlerde de bir hayli yoğunluk gözlenmektedir. Eğer Başbakan'ın yurtdışı seyahatleriyle terör saldırıları arasında hakikaten de bir illiyet bağı kuruluyorsa, o zaman Sayın Erdoğan'ın uçaktan biraz inerek Türkiye'de kalması son derece hayırlı ve yararlı olacaktır." diye konuştu.

Kandil yerle bir edilmeden, Kandil'in tepesine Türk bayrağı dikilmeden terörün sonlanmasının mümkün olmadığını söyleyen Bahçeli, "Bu tarihi görev sınırötesi hareket izni elinde bulunan AK Parti hükümetinin omuzlarındadır. Türk milletinin kendisine tehdit oluşturan neresi olursa olsun buralara girmesi ve hakkından gelmesi en tabii hakkı ve yetkisi dahilindedir. Bunun için Türk devleti kimseden icazet alacak değildir." dedi.

"KÜRT KÖKENLİ KARDEŞLERİMİZ KESİNLİKLE TERÖR ÖRGÜTÜYLE İLİŞKİLENDİRİLMEMELİ"

Bölücü teröre karşı çözüm önerileri de sunan Bahçeli, önerilerini şöyle sıraladı: "Hükümet Meclis'ten aldığı sınır ötesi harekat iznini devreye sokmalı ve Kandil'i dümdüz etmelidir. PKK terör örgütü ön şartsız ve hiçbir mazeret ileri sürmeden silahlarını bırakmalı ve teslim olmalıdır veya militanlar son ferdine kadar teslim alınmalıdır. Türk adaleti bölücü örgüt üyeleri hakkında gereğini yapmalı ve PKK'lılar verilecek cezaları çekmelidir. KCK davasıyla birleştirilerek kapsamlı ve çok yönlü bir bölücülük soruşturması açılmalıdır. Kürt kökenli kardeşlerimiz kesinlikle terör örgütüyle ilişkilendirilmemeli, bireysel nitelikli haklarıyla ilgili çalışma ve girişimler ülkemizin diğer yörelerinde olduğu gibi hayata geçirilmelidir. Türk kimliğinin birleştirici, kapsayıcı ve yapıştırıcı özelliğine sahip çıkılmalı, Türkiyelilik zırvasından vazgeçilmelidir. Doğu ve Güneydoğu'nun sosyo ekonomik ölçekteki kalkınması için hemen harekete geçilmeli, Kürt kökenli kardeşlerimizin işsizlik ve yoksulluk sorunları kökünden bitirilmelidir. Irak merkezi yönetimi kendi topraklarındaki terör yuvalarını ya def etmeli ya da Türkiye'nin müdahalesine saygı göstermelidir. Üçlü mekanizmalarla vakit kaybedilmemeli, ABD'den insansız hava araçları değil, kararlı ve sonuç alıcı hamleler talep edilmeli ve bu konuda tavizsiz olunmalıdır."

'DİREK UÇAĞIN HEDEF ALINMASI DÜŞMANCA BİR HAREKET'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, herhangi bir uyarı yapılmadan, Suriye hava sahasına girdiği iddiasıyla direkt uçağın hedef alınmasının kabul edilemeyecek düşmanca bir hareket olduğunu söyledi. Bahçeli, düşen uçak nedeniyle pilotların ailelerine sabır ve metanet diledi. AK Parti hükümetinden öncelikli beklentilerinin pilotların durumunu netleştirerek bir an önce bulunmalarını temin etmesi olduğunu dile getiren Bahçeli, "Suriye'nin hasmane nitelikli bu saldırısını kınıyor ve Cenab-ı Allah'tan pilotlarımızın sağ salim bulunmalarını niyaz ediyorum." dedi.

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Bahçeli, herhangi bir uyarı yapılmadan, Suriye hava sahasına girdiği iddiasıyla direkt uçağın hedef alınmasının kabul edilemeyecek düşmanca bir hareket olduğunu vurguladı. "Şam yönetimi elbette bunun hesabını vermeli ve bu tavrının karşılıksız kalmayacağını bilmelidir." diyen Bahçeli, "Hala Suriye yönetiminin tansiyonu artırıcı mesajları, gerilimi tırmandırıcı sözleri hiçbir şekilde kabul edilemez niteliktedir. Türkiye onun bunun dikleneceği, önüne gelenin mütecaviz eğilimlerine maruz kalacağı yeni yetme bir devlet değildir.

Hakkı yerde kalacak, kaideleri görmezden gelinecek, kırmızı çizgileri aşındırılacak çadır devleti de değildir. Bundan dolayıdır ki AKP hükümeti meselenin üstüne kararlılıkla gitmeli ve Türk milletine yapılacak kötü muamelenin cevapsız bırakılmamasını sağlamalıdır. Bunun için Suriye'den net ve doyurucu nitelikli özür ve tazminat talep edilmesi konusunda ısrarcı olunmalıdır. Mutlaka diplomasinin tüm yolları kullanılmalı ve mesele uluslararası alana taşınmalıdır." şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler'in Suriye-Türkiye gerginliğine müdahil olması ve yapılan saldırıyla ilgili gerekli tedbirleri alacak ortamı oluşturması gerektiğini kaydeden Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti: "Bu konu her şeyden önce milli bir mesele olup hepimizi doğrudan doğruya ilgilendirmektedir.

Böylesine önemli bir sorunu bizim siyasete malzeme yapmamız, hükümet eleştirisine yönelmemiz düşünülemeyecektir. Başbakan Erdoğan'ın demokratik katılımı sağlamak amacıyla, bizim de aralarında bulunduğumuz muhalefet partilerini davet edip görüşlerimizi alması ve devletin en yetkili isimleri tarafından brifing verilmesi olumlu bir gelişme olup bizim açımızdan memnuniyet verici olmuştur. Bu süreçte Milliyetçi Hareket Partisi konuya hassasiyetle eğilecek ve hükümet tarafından alınacak kararların yanında ve destekçisi olacaktır."

(CİHAN)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler