YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kardeşlik vurgusu yaptı
CHP lideri seçim turlarına daha önce gidemediği Silopi'den devam etti. Barışı ve huzuru sağlama sözü veren Kılıçdaroğlu, yüzde 10 barajının düşürülmesi gerektiğini savundu. Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemeleri de kaldırıcağını yineledi.
Kardeşlik vurgusu yaptı
03 Haziran 2011 / 19:15 Güncelleme: 03 Haziran 2011 / 19:32

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Biz bu ülkede barışı ve huzuru sağlamaya kararlıyız'' dedi.

Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları sırasında kullandığı helikopterin arızalanması nedeniyle 26 Mayıs'ta iptal ettiği Silopi mitingini yaptı.

Batman'daki mitingin ardından helikopterle geldiği Silopi'de, 2. Cadde'de toplanan halka hitap eden Kılıçdaroğlu, terörü önlemeye kararlı olduklarını söyledi.

 ''Recep Bey diyor ki 'Sivas'ın ötesine gidemiyorsunuz.' Sanki Sivas'ın ötesinde başka insanlar yaşıyor. Sivas'ın ötesi de bizim, Sivas'ın öbür tarafı da'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Biz bu ülkede barışı ve huzuru sağlamaya kararlıyız. Terörün artmasını önlemeye kararlıyız. Herkesin işi aşı olsun. Biz bunu yapmaya kararlıyız. Bu ülkede hiç kimse ama hiç kimse düşüncelerinden dolayı mahkum olmayacak. Herkese ama ve herkese düşüncesinden ötürü, inancından, kimliğinden ötürü saygı duyacağız. Saygı duymayı da görev bileceğiz.''

Öncelikli olarak ülkeye demokrasi ve özgürlük getireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Hani diyorlardı ya 'biz 12 Eylül'e karşıyız' diye. 12 Eylül'ün ürünü olan bir parti 12 Eylül'e karşı olabilir mi  Bunlar 12 Eylül ürünü bir parti. 12 Eylül'de AK Parti yöneticileri bir bedel ödedi mi  Bakın o dönemin OHAL yöneticilerine tamamı AK Parti'den milletvekili. Kalkmış diyorlar ki biz demokrasiyi getireceğiz. Demokrasiyi getiremezler. Dedik ki demokrasiyi mi getiriyorsun, mili iradeye mi saygılısın, gel yüzde 10 barajını kaldıralım. Geldiler mi  AK Parti geldi mi  Bunlar demokratik değil, halkı kandırıyorlar. Ben başka partiye oy vereceğim, beyefendi milletvekili çıkaracak. Sonra mecliste milletin iradesi diyecek. Biz o iradeyi kabul etmiyoruz. Milletin gerçek anlamda iradesi çıksın, yüzde 10 barajı kalksın.''

Bu ülkede herkesin faili meçhullerden şikayet ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, ''İnsansak, insana saygılıysak, demokrasiye, özgürlüklere inanıyorsak, bu ülkede faili meçhuller kalmamalı. Hepsini yakalamayız, demokrasi içinde yargının önüne çıkarmalıyız. 6 kez araştırma önergesi verdik. Gel arkadaş faili meçhulleri ortaya çıkaralım diye. Geldiler mi  Parlamentoda bir komisyon kuralım, faili meçhulleri aydınlatalım. AK Parti geldi mi  Çünkü AK Parti'nin niyeti milleti kandırmak, AK Parti'nin niyeti demokrasi değil. İnsana saygı değil'' diye konuştu.

Konuşmasında kayıplar konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Kayıplar demokrasinin yüz karasıdır. Eğer bir insan kaybolduysa nereye gittiği belli değilse sorgulanması lazım. O insanın kimliğine de yaşamına da saygı duymak lazım. Gel arkadaş dedik sen demokrat mısın, özgürlükçü müsün gel bir komisyon kuralım, kayıpları ortaya çıkaralım. Kayıplara yol açanlardan hesap soralım. Geldi mi  Geldiler mi  Hayır. Bir de diyorlar ki biz demokratız. Bunların özgürlükle demokrasiyle ilgisi yok. Kadın, erkek eşitliğiyle ilgileri yok. Bunların işi gücü para. Nereden parayı yürütürüm, nereden malı götürürüm.''

Özel yetkili mahkemelerin 12 Eylül'ün ürünü olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Özel yetkili mahkemeleri kaldıracağız. Ekonomi, işsizlik, geçim önemlidir. Silopi'de işsizlik, yoksulluk var ben de biliyorum. Habur Gümrük Kapısı'nı eski görkemli günlerine ulaştıracağız. Eskiden Habur'da ticaret olurdu. Depolar dolu olurdu. Eskiden Habur'dan vatandaşlar kazaınırdı şimdi yandaşlar var, vatandaşlar yok'' dedi.

Kılıçdaroğlu, mitingin ardından BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı Selma Irmak'ın seçim bürosunun önünden geçerken bir grup, terör örgütü elebaşı lehine sloganlar attı.

"NE OLACAK BU TEHDİTLERİN SONU"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''İş adamı konuşuyor tehdit, gazeteci konuşuyor tehdit, belediye başkanı konuşuyor tehdit, ne olacak tehditlerin sonu'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Batman'da partisinin mitinge katılmadan önce havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Bir dergide yayımlanan makalede CHP'ye destek çağrısı var. AK Parti eleştiriliyor nasıl değerlendiriyorsunuz '' sorusuna Kılıçdaroğlu, ''Son derece memnun oldum. Gerçekleri, demek ki sadece benim içerde gördüğümü bütün dünya da görüyor. Mutluyum. CHP iktidarı için de mutluyum'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Isparta'da CHP bürosunu ziyaretiyle ilgili bir soruya da; ''Memnunum. Demek ki Sayın Başbakanın ayakları yere değmeye başladı'' şeklinde yanıt verdi.

Daha sonra Valilik Kavşağı Adalet Caddesi'nde partisince düzenlenen mitinge katılan Kılıçdaroğlu, barış ve huzur içerisinde,kardeşçe yaşamak istediklerini ve bir çocuğun bir yatağa aç girmesini istemediklerini söyledi.

Batman'ın kendilerine yeterince oy vermediğini bildiklerini, suçun da kendilerinde olduğunu, buralara gelmediklerini,oturmadıklarını ve dert dinlemediklerini, Ankara'da oturup oy istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

''Batman'a gelmedik, sesini dinlemedik, çayınızı içmedik. Ankara'da oturduk. Daha fazla geleceğim. Daha fazla konuşacağız. Daha fazla dinleyeceğim. Batmanlının yüreğini kazanacağız. Beraber güveni oluşturacağız. Bu kez sizin çocuklarınız var. Sizin için çalışacaklar. Batman'da seçilecekler. Sizin sesiniz olacaklar. Batmanlının sesini sadece ülkede değil, dünyaya duyuracaklar. Size seçme, seçilme hakkını getiren parti CHP'dir. İstiyoruz ki her evde huzur olsun. Anneler çocuklarını huzurlu şekilde okula gönderebilsinler. Şimdi yeni bir süreci başlatıyoruz. Her evde huzur ve barış olsun, akşam tencere kaynasın, anneler çocukların karnını doyursunlar okula huzur içinde göndersinler. Yeni Cumhuriyet Halk Partisi'nce her aileye aylık 600 lira vereceğiz.

Sık sık diyorlar ki; 'Doğu ve Güneydoğu'da OHAL vardı biz kaldırdık' Bunlar mı kaldırdı  Yalan söylüyorlar. Samimi söylüyorum yalan söylüyorlar. Bunlar kaldırmadı. OHAL'i Türkiye'ye getirdiler. Sıkıysa konuş. İş adamı konuşuyor tehdit, gazeteci konuşuyor tehdit, belediye başkanı konuşuyor tehdit, ne olacak tehditlerin sonu. Demokrasi gelecek herkes özgürce konuşacak. Herkes özgürce düşüncesini ifade edecek. Türkiye'de OHAL'i de özel yetkili mahkemeleri de kaldıracağız. Herkes bağımsız yargıda yargılanacak ve herkes bu ülkede rahat bir nefes alacak. Bizim hedefimiz bu. Genç bir arkadaşım güzel bir pankart yazmış 'Her türlü kaset, kamera çekimi itina ile yapılır. Tayyip kasetçilik'. Eyvallah. 'Kullandınız dini, imanı, akıttınız kardeş kanını' diyorsunuz. Bunların ne yaptığını ben çok iyi biliyorum. Sizler de iyi biliyorsunuz. Herkesin inancına saygılıyız. Herkesin kimliğine saygılıyız. İnanca ve kimliğe saygılı olmak her insanın görevidir. İnsan olmanın görevi kimliklere ve inançlara saygılı olmaktır.''

''HERKESİ KUCAKLAYACAK HERKESE DOSTÇA DAVRANACAĞIZ''

Kılıçdaroğlu, konuşma sırasında milletvekili adaylarını platforma alarak, mitinge katılanlara milletvekili adaylarını sevip sevmediğini sorduktan sonra onların, Batman ve Batmanlıların sorunları için TBMM'de aslanlar gibi çalışacaklarını söyledi.

Huzuru getirmenin yolunun çalışmaktan, barıştan, kardeşlikten geçtiğini, huzuru getirmenin yolunun hiç kimseyi ötekileştirmemekten geçtiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Herkesi kucaklayacak, herkese dostça davranacağız. Birazdan Silopi'ye gideceğim; Batmanlı kardeşlerimin selamını götüreceğim. Dün Regaip Kandili'ydi; kandiliniz mübarek olsun diyorum. Bugün de cuma. Cumanız da hayırlı olsun. Milletvekili adaylarımızı size emanet ediyorum. sizi de Allah'a emanet ediyorum'' dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasını sürdürdüğü sırada platforma görme engelli Nurullah Mehmetoğlu çıktı.  Mehmetoğlu'nu yanına alan ve alın teriyle çalışıp kazanmak ve haklarını istediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Bakan diyor ki, 'sen iş bulduğuna dua et. Sana iş verdik. Sen daha ne konuşuyorsun. Kim olursa olsun kimsenin ekmeğiyle oynanmaz. Aşıyla işiyle oynanmaz. Herkes hak talebinde bulundu diye bir insanı suçlamak doğru değil. Görme engelli olması hak talebinde bulunması için engel değil. O hakkını arıyor. O yürekliliği gösteriyor. Hepinizin huzurunda ona saygı duyuyoruz. Ona sevgilerimizi sunuyoruz. Hakkıdır sonuna kadar yanında olacağız'' dedi.

Mitingin sonunda havaalanına giderken bir kahvehanede vatandaşlarla çay içerek bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu'na bir kişi, Avrupa kriterlerine göre özerklik istediklerini söyledi.

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, ''Bence hiçbir sakıncası yok. Ama şöyle bir yanlışlık olmasın. Yerel yönetimde özerklik şartı bütün Türkiye içindir'' dedi.

Bu sırada bir başka vatandaşın ''ama çekince konulmuş'' demesi üzerine Kılıçdaroğlu, ''6 maddeye çekince koyulmuş ama meclis, parlamento kabul etmiş. 6 madde için bakanlar kuruluna yetki verildi. Ne zaman istersen kaldırabilirsin. Yani parlamentonun kabul ettiği bir şey'' şeklinde konuştu.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler