YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kardeş kardeşi katlediyor'
'Kardeş kardeşi katlediyor'
15 Şubat 2013 12:40
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Suriye'de kardeşin kardeşini katlettiğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Suriye'de kardeşin kardeşini katlettiğini belirterek, ''Suriye'de bundan sonra birlikte yaşamak çok zorlaşacaktır'' dedi.
    

Şandır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaşla Türkiye'nin dönüştürülmesinin amaçlandığını belirterek, Suriye'de barışın zor olduğunu söyledi.
    

''Suriye'de bir iç savaş yaşanmaktadır'' diyen Şandır, ''Kardeş, kardeşini katletmektedir ve Müslüman kanı akmaktadır. Birbirlerini öldüren insanların birlikte yaşamaları artık zorlaşacaktır. İç savaş yaşanan her coğrafyada maalesef bu yaşanmıştır. Suriye'de bundan sonra birlikte yaşamak çok zorlaşacaktır'' şeklinde konuştu.
    

Suriye'de yaşanan olayların Türkiye'ye de sıçratılmak istendiğine dikkati çeken Şandır, şöyle devam etti:


    ''Suriye'de iç savaş çok uzun sürdü. Türkiye'nin kuruluş hukukunun değiştirilmesi ve çok milletli yapıya dönüştürülmesi gayretleri var. Bu projeler maalesef Suriye üzerinden Türkiye'ye dayatılmaktadır. Suriye'de yaşanan olaylar artık Türkiye'ye sıçratılmaktadır. 14 insanımız Türkiye topraklarında öldü, uçağımız düştü ve Akçakale'de 5 vatandaşımız öldü. Bu demektir ki Türkiye, Suriye'nin içine hızla çekilmektedir. Bunun çözümü olarak Türkiye'nin kuruluş hukukunu değiştirmesi dayatılmaktadır. Bu, Türkiye'nin geleceği açısından büyük bir tehdit.''
    
    ''Akrabalarım çadır kentte''
    
    Şandır, akrabalarının savaş nedeniyle Türkiye'ye sığındığını ve çadır kentlerde yaşadığını söyledi.


    Yaşanan olayların ardından Suriye'de iç barışın sağlanmasının çok zor olduğuna işaret eden Şandır, ''Bunun için bölge ülkeler başta olmak üzere bütün dünyanın ittifak etmesi lazım. Başta Türkiye'nin taraf değil, ara bulucu olması lazım. MHP olarak önerimiz de bu. Taraf olmak yerine ara buluculuk yapılmalı. Türkiye'nin yapması gereken budur'' diye konuştu.


    Şandır, sözlerini şöyle tamamladı:


    ''Benim de ailem Suriye topraklarında sayılır. Akrabalarım, köyümüz bombalandığı için Türkiye'ye sığındı ve şu anda Osmaniye'de çadır kentte yaşıyor. Onlarla ilgili endişelerimiz var. O topraklar ana yurdumuz. Bir an evvel savaşın bitip insanların topraklarına geri dönmesi lazım. Atalarımızın mezarı da orada. Orada yaşaması lazım ancak savaş devam ettiği için dönemiyorlar.


    İnşallah tez zamanda olaylar biter ve akrabalarım da topraklarına geri döner.''

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler