YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karara sert tepki
MHP Genel Başkanı devlet Bahçeli, Balyoz Davası'nda kararın açıklanmasının ardından açıklama yaptı. Bahçeli, mahkemenin kararını eleştirdi.
Karara sert tepki
21 Eylül 2012 / 21:12 Güncelleme: 21 Eylül 2012 / 21:14

MHP Genel Başkanı devlet Bahçeli, partisinden İstanbul Milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın ''Balyoz Planı'' davasında, 18 yıl hapis cezası almasıyla ilgili olarak, ''Millet vekaletini seçimle almış bir milletvekilinin mesnetsiz ve haksız yere cezalandırılması, millet iradesine sürülmüş kara bir leke, telafisi çok zor olacak hakaret ve saygısızlıktır'' dedi.

Bahçeli, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bugün kararı açıklanan ''Balyoz Planı'' davasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''21 ay süren, birçok tartışma ve muammaya sahne olan sözde darbe davası neticesinde, verilen kararın vicdanları kanattığı ve adaletsizliği tescil ettiği gün gibi meydandadır'' ifadesini kullandı.

''Başta 28 Şubat süreci olmak üzere, geçmişin rövanş ve intikamını almak adına adaletin gölgelendiği ve tarumar edildiği izleniminin'' gittikçe güçlendiğini öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

''İktidarın tesir ve güdümünde bağımsızlığını, inandırıcılığını ve güvenirliğini yitirdiği yönünde genel kabul bulunan hukuk anlayışı, adil olmayan yargılama ve tarafsızlığını kaybetmiş bir yöntemle adeta bölücü terörle mücadeleyi de hesaba çekmiştir. PKK terör örgütüyle azim ve cesaretle mücadele eden kahramanların toptancı bir yaklaşımla darbecilerle ve darbe heveslileriyle aynı kategoride değerlendirilmesi bu sarih gerçeği göstermektedir. Hainler dışarıda rahatça gezerken, terörle mücadele eden değerli isimlerin cezalandırılması Türkiye'nin içine düşürüldüğü vahim manzaranın ve ayıbın en hazin görüntüsüdür. Bu itibarla PKK terörünün, ülkemizi kan gölüne çevirdiği bir süreçte mahkemece verilen kararın şaibeli, her türlü yorum ve tartışmaya açık yönleri olduğu ortadadır.''


-''Mahkeme kararlarına saygımız var ama...''


Bahçeli, MHP'nin hukuka ve mahkeme kararlarına saygısı bulunmakla birlikte, bugün verilen kararları makul ve tutarlı bulmasının mümkün görülmeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

''İstanbul Milletvekilimiz Sayın Engin Alan ise maalesef 18 yıl caza alarak tarifi ve tevili olmayan bir hukuk garabetine maruz kalmıştır. Millet vekaletini seçimle almış bir milletvekilinin mesnetsiz ve haksız yere cezalandırılması, millet iradesine sürülmüş kara bir leke, telafisi çok zor olacak hakaret ve saygısızlıktır.

Bundan sonra İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ve henüz gerekçesi açıklanmayan kararın itiraz aşaması bulunmaktadır. Söz konusu adaletsizliğin giderilmesi, verilen kararın siyasi içerikten arındırılması için Yargıtay safhasında mutlaka tashih ve tamiri yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki hukuk herkes içindir ve herkese bir gün lazım olacaktır. Verilen karar ne olursa olsun, Milliyetçi Hareket Partisi, İstanbul Milletvekili Sayın Engin Alan'ın suçsuz olduğuna inandığından yanında durmaya sonuna kadar devam edecektir.''  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler