YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karara İzmir kanadı kızgın
CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun'dan Kılıçdaroğlu'nun adaylığına tepki geldi.Böyle bir kararın kendileri için sürpriz olduğunu söyleyen Bulgun "Kılıçdaroğlu neye, kime dayanarak böyle bir karar aldı"dedi.
Karara İzmir kanadı kızgın
17 Mayıs 2010 / 15:08 Güncelleme: 17 Mayıs 2010 / 15:16

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı'ndan istifa eden Deniz Baykal'ın ardından koltuk başkanlığına adaylığını açıklayan CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun kararı muhalefetin İzmir kanadında eleştirildi. Partinin İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun; "Gönlümüz Baykal'ın geri dönmesinden yanaydı. Kılıçdaroğlu neye ve kime dayanarak böyle bir karar aldı bilmiyoruz. Ancak bu kararını partinin il örgütleri ile paylaşabilirdi" dedi.  

CHP Genel başkanlık görevinden istifa eden Deniz Baykal'ın ardından yerine kim geçecek sorusu bugün partinin Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlık için adaylığını açıklaması ile cevap buldu. Kararı medyadan duyduğunu ifade eden CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun, Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlık görevi için adaylığını koyma kararını sürpriz olarak nitelendirdi. Başkan Bulgun; " Bu çok taze bir olay. Henüz netleşmiş bir şey kafalarda yok. İzmir İl  örgütü olarak bayından beri genel başkanımızın geri dönmesi için çalışmalar halindeydik. Bugün de bunun için çeşitli toplantılar gerçekleştirecektik. Şimdi bu tuzakta genel başkanımız mutlaka geri gelmelidir düşüncesi binici plandaydı. İkinci planda ise geri gelmiyorsa herhangi birini işaret etmesiydi. Üçüncü planda ise bir şahıs aday olursa genel başkanlık tarafından 'evet bu aday partiyi toparlayabilir' şeklinde ifade ediliyor olmasıydı. Şimdi burada genel başkanın gelip gelmeyeceği hususunda netleşmiş bir durum yok. Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladı ama genel başkan tarafından herhangi bir söz, bir açıklama yapılmadı. Şu anda olayların gelişmesini bekliyoruz. Akşümüzerine doğru bu konuşulanlar biraz daha netleşebilir.   
  
"SÜRPRİZ KARARI TARTIŞACAĞIZ"  

Partilerinin yarın il başkanlıklarının toplantısı olduğu söyleyen Bulgun; " Yarında il başkanlarının ortak toplantısı var. Orada bunları tartışacağız. Muhtemelen yarın akşam her şey netleşmiş olur.  Bu karar bizim için oldukça sürprizdi. Çünkü başından beri dört-beş defa aday olmayacağım diyen Kılıçdaroğlu, neye dayanarak aday oldu bulmuyoruz. Bize sorsaydı, örgüte sorduğundan aday oluyorum deseydi, belki olabilir. Ama kimlerle, nerde nasıl kararı aldı bilmiyoruz.İzmir gibi bir örgütle konuşma yapması ve toplantımıza katılması gerekirdi.  Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa adaylık kararı konusunda Deniz Baykal'la görüşmediğini açıklayan Bulgun; " Karar zonusunda Baykal'la görüşmedi. Çünkü Baykal'ın defalarca tekrarladığı birşe vardı , o da; ' özellikleri olan birin bulun ve bende destekleyeyim.' Mutlaka Baykal'ın desteği şart. Yoksa partide çatlamalar olur^. Bugün akşama kadar Kılıçdaroğlu'na beklenen destek sağlanırsa biz de İzmir İl örgütü olarak etrafında toplanmaya hazırız" dedi.
İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler