YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Karar Erdoğan'ı mutlu etmiştir"
"Karar Erdoğan'ı mutlu etmiştir"
20 Ocak 2011 13:15
MHP'li Tunca Toska Danıştay'ın başörtüsü kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan iktidarının başörtüsü sorununu çözme niyeti olmadığını söyleyen Toska "Danıştay'ın vermiş olduğu karar en çok Erdoğan'ı memnun etmiştir"dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay, Danıştayın başı örtülü olarak sınavlara girilmemesi yönünde verdiği karardan en fazla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mutlu olduğunu iddia ederek, ''Çünkü onların bu yarayı tedavi etmek, bu sorunu çözmek gibi bir niyetleri yok'' dedi.

Toskay, teşkilat çalışmalarını yapmak üzere Burdur'a giderken Isparta'nın Gönen ilçesini ziyaret etti. Toskay, Ziyarette gazetecilerin Danıştayın ALES Sınav Kılavuzu'nda öğrencilerin kılık kıyafetine ilişkin verdiği kararla ilgili sorularını cevaplandırdı.

''Danıştayın başörtüsüyle ilgili verdiği son karardan herhalde Türkiye'de en memnun ve mutlu olan Recep Tayyip Erdoğan'dır, Başbakan'dır. Çünkü onların bu yarayı tedavi etmek, bu sorunu çözmek gibi bir niyetleri yok. Bütün siyasetlerini böyle hassas bir iki konunun istismarına dayandırmışlar. Şimdi seçim öncesinde yine bunu istismar edebilecekleri için herhalde çok mutludur Sayın Başbakan.''

MHP olarak başından itibaren bu sorunun kökünden çözülmesini istediklerini ve en son Anayasa değişikliği için referanduma giderken o paketin içine de bunun koyulması konusunda ısrarlı davrandıklarını söyleyen Toskay, bunları hem Genel Kurulda hem de komisyonda dile getirdiklerini ancak dikkate alınmadığını ifade etti.

Şimdi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bütün bu sorunların önümüzdeki seçimden sonra çözüleceği yönünde açıklamalarda bulunduğuna işaret eden Toskay, şu görüşleri dile getirdi:

''(Bize oy verin, Anayasayı değiştireceğiz, çözeceğiz) diyor. Peki Türkiye'yi 6 ay bir Anayasa değişikliği ile uğraştırdınız da bu sorunu o zaman niye çözmediniz? Şimdi okula giremeyecek, sınavlara giremeyecek öğrencilerimize yazık değil mi? Dediğim gibi Sayın Başbakan, Danıştay'ın bu kararından çok mutludur. Seçimde istismar edeceği, kanatacağı bir yara daha var elinde şu anda.''

Hem Anayasa'da, yasalarda değişiklik yapacaklarını hem de idari olarak bu sorunun çözülmesi için çalışmalarının olduğunu söyleyen Toskay, şöyle devam etti:

''Yani üniversitede başörtüsü örterek, tesettürlü olarak derse girmek isteyenler, sınava girmek isteyenler girecekler. Biz bu konudaki kararımız hiç değişmedi. 1999'da koalisyon kurulurken ortaklarımıza da bunu, formülümüzü söyledik ve paylaştık. Tabi üçlü koalisyonda parti olarak bütün görüşlerinizi kabul ettirme şansına sahip olamıyorsunuz. Belli bir yumuşamayı sağladık ama çözemedik.''

Başörtüsü sorununun biran önce çözülüp gündemden kaldırılması gerektiğini savunan Toskay, ancak AK Parti ve Başbakan Erdoğan'ın bunu gündemden kaldırma gibi niyetlerinin olmadığını ve önümüzdeki seçime kadar da bu konuyu istismar edeceklerini ileri sürdü.

''BAHÇELİ'NİN SÖZLERİ YANLIŞ YORUMLANDI''

Tunca Toskay, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Burdur'da yaptığı konuşmadaki sözlerine atıfta bulunularak, MHP'nin ve ülkücülerin içinde bir bölünme olup olmadığı yönündeki soruya ise Bahçeli'nin sözlerinin yanlış yorumlandığını ifade etti.

Bir zamanlar herhangi bir şekilde ülkücü hareketle yolları kesişmiş, MHP camiasında belli bir süre bulunmuş bazı kişilerin kendilerini eski ülkücü ya da bağımsız ülkücüler olarak nitelendirdiklerini belirten Toskay, sözlerini şöyle tamamladı:

 ''Bunlar bir yerlerde MHP'nin sırtından siyaset yapmayı alışkanlık haline getirmişler ve MHP'ye bir takım siyasi partilerin güdümüyle, yönlendirilmesiyle zarar vermeye çalışıyorlar. Genel Başkanımızın rahatsız olarak altına çizdiği konu bu konu ama ülkücü hareket ve Milliyetçi Hareket Partisi camiası ve teşkilatları, bu kişileri çok iyi tanıyor. Onların 1980'den sonra hangi denizlerde yüzdüğünü biz biliyoruz, hangi iktidarın eteklerinde dolaştıklarını da biliyoruz. Bu arkadaşlarımızın tek müşterek özelliği vardır, iktidar partisinin eteklerinde dolaşır bunlar. Biz bunlara MHP'ye zarar vermelerine fırsat vermeyeceğiz. Bunu da herkes emin olsun.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler