YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karakaya: Olağanüstü kongrelerde seçim talebi parti tüzüğüne aykırıdır
Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, MHP'den yükselen olağanüstü kongre taleplerine, "Seçimle olağanüstü kongre talebi MHP tüzüğüne aykırı bir taleptir. MHP'nin tüzüğe uymaması değil, talep edenlerin MHP tüzüğünü saymaması söz konusudur" şeklinde yanıt verdi
Karakaya: Olağanüstü kongrelerde seçim talebi parti tüzüğüne aykırıdır
23 Nisan 2016 / 07:12 Güncelleme: 23 Nisan 2016 / 09:09

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve  Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya MHP'nin içinde yükselen olağanüstü kurultay sesleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Olağanüstü kongrelerde seçim talebi parti tüzüğüne aykırıdır"

Karakaya, MHP'nin kongre taleplerine karşı duruşunu "MHP yönetimi tüzüğe aykırı hareket ediyor, uymuyor gibi kafa karıştıran söylemler var. MHP olarak olağanüstü kongreye karşı çıkmamızın nedenleri söyleyecek olursak, seçimle olağanüstü kongre talebi MHP tüzüğüne aykırı bir taleptir. MHP'nin tüzüğe uymaması değil, talep edenlerin MHP tüzüğünü saymaması söz konusu. Tüzükler partilerin anayasası, başucu kitabıdır. Ve tüzüğümüze göre olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz hükmü vardır. 

Siyasi partiler kanunu olağanüstü kongrelerin 2 yıldan önce yapılamayacağını söylüyor. Alt yönetim koymasının sebebi siyasette istikrardır. Demokrasinin yönetimde temsili gerçekleştirme anlamında bir sınırlamadır. Olağanüstü kongreler operasyonlara açık alanlardır. Bu yüzden sınırlamalar getirilmiştir.

İş belirli bir noktaya gelip MHP'nin içini karıştırmaya doğru başlarsa buna karşı çıkarız. Kimse kongreden ve ülkücü iradeden kaçmıyor.  Yalnızca olağanüstü kongreye karşı mesafeliyiz" sözleriyle ifade etti.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler