YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapusuz'dan Kılıçdaroğlu'na eleştiri
Kapusuz'dan Kılıçdaroğlu'na eleştiri
26 Temmuz 2014 16:25
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin açıklamalarını eleştirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin "Tüm umudumuz Mısır, ateşkes için çaba harcıyor, Türkiye bir şey yapmıyor" dediğini belirterek, "Kılıçdaroğlu'na şunu hatırlatalım, Türkiye bir şeyler yapıyor ama İsrail tarafı için değil Filistin tarafı için yapıyor" ifadesini kullandı.

Kapusuz, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in saldırıları başlattığından bu yana Gazze'ye 3 bin ton bomba attığını, 900 sivili katlettiğini, 5 binden fazla kişiyi yaraladığını bildirdi.

Ana Muhalefetin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "bunun sorumlusunun Recep Tayyip Erdoğan olduğunu" söylediğini kaydeden Kapusuz, "Yani akıllara ziyan bu açıklamayı yapan Kılıçdaroğlu, Gazze saldırıları için Başbakanı suçlayarak İsrail'i aklamaya mı çalışıyor  İsrail'in algı operasyonuna katkı mı sunuyor  Kılıçdaroğlu aynı şeyi Mavi Marmara saldırıları sonrasında da yapmamış mıydı  İsrail'i değil de Türkiye'yi suçlamamış mıydı " sorularını yöneltti.

"AynıKılıçdaroğlu, Türkiye'deki terör meselesiyle Filistin halkının direnişini bir tutmamış mıydı  İkisini aynı tutan metni imzalamamış mıydı " ifadesini kullanan Kapusuz, Mısır'daki darbeci Sisi'nin ise Refah sınır kapısını kapalı tutarak, ilaç, gıda ve insani yardım malzemelerinin Gazze'ye geçişine izin vermediğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu'nun "Tüm umudumuz Mısır, ateşkes için çaba harcıyor, Türkiye bir şey yapmıyor" dediğini savunan Kapusuz, "Evet, Mısır bir çaba harcıyor ama Gazze için değil İsrail için çaba harcıyor. Kılıçdaroğlu'nun umudu Sisi yönetimindeki Mısır olabilir ama mazlum Filistin halkının umudu Türk milletidir, Türkiye'dir" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun övdüğü Sisi'nin bir yandan sınır kapısını kapalı tutup Gazzeli çocuklara yardım gelmesini engellerken diğer yandan ateşkes görüşmelerinde Gazzelilere İsrail şartlarını dayattığını ifade eden Kapusuz, şunları kaydetti:

"(Barış için umudumuz Mısır, Türkiye bir şey yapmıyor) diyen Kılıçdaroğlu'na şunu hatırlatalım, Türkiye bir şeyler yapıyor ama İsrail tarafı için değil Filistin tarafı için yapıyor. Bunun için Mahmud Abbas Türkiye'ye geldi. Bunun için bugün Dışişleri Bakanımız Fransa'da görüşmeler yapacak. Bunun için Hamas Türkiye'ye teşekkür ediyor.

Yine Kılıçdaroğlu diyor ki 'İsrail ile askeri ilişkileri kesin.' Sen hangi ülkede yaşıyorsun  Türkiye'den haberin yok  Biz İsrail ile askeri ilişkileri keseli 4 yıl oldu. Mavi Marmara saldırıları sonrası zaten bu ilişkiler kesilmişti. Aynı Kılıçdaroğlu birkaç ay önce 'Tel Aviv'de niye Büyükelçimiz yok ' diye Türkiye'yi suçluyordu. Bunlar böyle ikiyüzlü işte. Şimdi de diyor ki 'Bizim cumhurbaşkanı adayımız seçilirse Orta Doğu'da huzur olur.' E tabi İsrail'in zulmüne sessiz kalırsanız, adayınızın tabiriyle 'Tarafsız kalırsanız' bir süre size sessiz kalır. Ama Türkiye bu yola girmez, bu zulme sessiz kalmaz."

Kılıçdaroğlu için Orta Doğu'daki olayların tek nedeninin Türkiye olduğunu belirten Kapusuz, "Mısır'da darbe oldu Sisi'ye koştular. Suriye'de zalim Esed'i savundular. Türkiye, Maliki'yi uyardı, Maliki'ye koştular. Şimdi de İsrail'i aklamaya çalışıp Türkiye'yi suçlamaya kalktılar. Gazze saldırıları için İsrail'i değil de Türkiye'yi suçlayan Kılıçdaroğlu'na 'One Minute' diyecek sağduyulu bir CHP'li yok mu " ifadelerini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler