YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapatma kararına ne dediler
DTP'nin kapatılması ve Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili karara yönelik uzmanlar ve gazetecilerden ilginç açıklamalar geldi.
Kapatma kararına ne dediler
11 Aralık 2009 / 19:29 Güncelleme: 11 Aralık 2009 / 23:26

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Yüce mahkemenin bu kararını herkesin saygıyla karşılaması ve içinden geçilmekte olunan nazik dönemde bölücü terörün amaçlarına hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınmasını'' istedi.
 

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, DTP'nin ''temelli'' kapatılmasıyla ilgili, ''Partiyi milletin kapatması gerekir diye düşünüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eroğlu, AK Parti Manisa İl Başkanlığını ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorusu üzerine, DTP'nin kapatıldığına ilişkin bilginin kendisine yeni ulaştığını, konuyla ilgili fazla bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Eroğlu, ''Partiyi milletin kapatması gerektiğini düşünüyorum. Neticede partinin kapatılmasını zorlaştırmak gerekir. Eğer suçu varsa kişilere ceza vermek gerekir. Partiler yeniden kurulabilir. Bilmiyorum ama hazırlıkları vardır herhalde'' diye konuştu.

Yazar Ümit Fırat, demokratik açılıma ihtiyaç olduğu dönemde bu kararın alınmasının doğru olmadığını savundu.

Ümit Fırat, parti kapatılmadan önce kapatılmasın diye eylem yapılıyordu, ancak DTP'liler böyle bir kararın çıkacağını bekliyorlardı. İşin bir de Öcalan tarafı var. Öcalan için de heyevan verici bir açıklama değil. Öcalan örgüte devam ederler diyordu. Dileriz daha sakin daha sağduyulu davranırlar.

AK Partili Dengir Fırat, Türkiye'de siyasi partilerin kapatılmasının sorunların çözüm olmadığı geçmişte görülmüştür. Şimdi sadece bir harf değiştirerek partiler yoluna devam etmişlerdir. Dengir Fırat, DTP'li milletvekillerin komple istifasının söz konusu olmadığını savundu.

CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılmasına ilişkin kararının ''hukuki açıdan doğru bir karar'' olduğunu söyledi.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler