YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kapatma davası olmamalı'
Baykal, yeniden gündeme gelen kapatma davası iddialarına 'bu işi sandıkta çözeceğiz' diye yanıt verdi
'Kapatma davası olmamalı'
30 Nisan 2010 / 08:15 Güncelleme: 30 Nisan 2010 / 08:15

Baykal, AK Parti’ye dava iddialarıyla ilgili, “Kimse karışmasın, seçimimizi yapacağız. Türkiye, bu seçimde bu işi halledecek. ben demokrasi içinde bu sorunun çözüleceğine güveniyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, önceki gece NTV’deki “Canlı Gaste” programında, gazeteci Can Dündar’ın sorularını yanıtladı. İlginç açıklamalar yapan Baykal’ın değerlendirmeleri şöyle:

SİNİRLENMİYORUM: Benim açımdan Başbakan’a yönelik herhangi bir duygusal blokaj söz konusu değil. Ben, Başbakan’ı görünce sinirlenmiyorum, kızmıyorum, iç dünyamda bir dalgalanma olmuyor, normal ve medeni davranıyorum ama çok sakıncalı buluyorum. Başbakan Erdoğan’ın çok yanlış bir şey yaptığı kanısındayım. Türkiye’nin tarihsel birikimini, demokrasi, cumhuriyet, hukuk devletini tümüyle çiğnemeye hazır bir anlayışın içindedir ve çok sakıncalıdır.

İKTİDAR SALDIRIDA: (Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi iptal etmesi durumunda yine bir mağduriyet görüntüsü oluşup oluşmayacağı yönündeki bir soru üzerine) iktidarın savunmada değil, saldırıda. Savunmada olanın Türkiye’nin hukuk sistemi, yargı sistemi. O, bir şey istiyor. İstediği şey haklı değil. Mağduriyet, hakkının elinden alınmak istemesi durumunda söz konusudur. Başbakan, haklı falan değil. Başbakan’ın Anayasa Mahkemesine kendi kafasındaki adamları yerleştirmek gibi bir hakkı ne Türkiye’de ne dünyada, hiçbir yerde yok. Böyle bir şey olamaz. Oraya 17 tane Tayyip Erdoğan yerleştirecek. En marjinali getirmek için bütün cinlikleri devreye koymuş. ’Avrupa’da var’diyorlar ama Avrupa’da hiç böyle bir şey yok.

KAPATMA DAVASI İDDİALARI: (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bir kapatma davası hazırlığı olduğu söyleniyor. böyle bir şeye nasıl bakarsınız?’ sorusu üzerine...) Bu konunun AKP’yi dengeli değerlendirme yapma şansından yoksun bırakacak kadar etkilemiş olduğunu üzüntüyle görüyorum. İçinde bulunduğumuz ortamda seçime giderken herhangi bir şekilde Türkiye’de en ciddi gerekçeler oluşsa dahi bir kapatma davasının söz konusu olamayacağı çok açıktır. Kesinlikle bir bekleyişim yok. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı incelemelerini, araştırmalarını yapar. Herkes için yapar, bizim için de yapar, başkası için de yapar. Onun belli bir talep noktasına gelmesi halinde böyle bir şey düşünülebilir. Böyle bir noktaya gelindiğine dair hiçbir ciddi, resmi bilgi, bulgu yok. Cumhuriyet başsavcısı ile yapılmış diyaloglar var. Bu diyaloglarda kesinlikle bir soruşturma aşamasına geçilmediğini... Daha soruşturma aşamasına bile geçmemiş bir konu. Soruşturmaya geçip geçmeyeceği belli değil. Önümüzde bir yıl sonra bir seçim varken, bunu ’Seçimden önce bizi kapatacaklar’anlayışı bana çok sağlıklı, çok geçerli gelmiyor. Ben bunun söz konusu olduğunu düşünmüyorum ve bunun olmaması gerektiğini söylüyorum. Böyle bir şey istemiyoruz. Biz seçime gideceğiz, kimse karışmasın, seçimimizi yapacağız. Türkiye, bu seçimde bu işi halledecek. Ben demokrasi içinde bu sorunun çözüleceğine güveniyorum.

Vatan

tahtacı devleti tapulamış...
 // ibrahim çelikoğlu
Şu hal tavıra bakın.Sanki devlet tapulu malı.Sanki parti kapatmalarda,postal kokusu aldıklarında takındıkları hal ve davranışları bilmiyoruz da demokrasi derslerine inanacağız?
Ergenekon destekçileri olduklarını bilmiyoruz.Hey gidi Dünya?......
30 Nisan 2010 10:17
BU GÜNE KADAR HEP SİZ ATADINIZ
 // A.KAHRAMAN
Sayın BAYKAL ın söylediklerini tersinden yorumlayalım bu güne kadar hep sizin atadıklarınız buralarda görev yapıyorlar. Zaten onun için sizden gelen her müracaata olumlu bakıyorlar. Allah aşkına bu milletin tepesinde boza pişirmekten artık vaz geçin. Artık bu millet uyandı. Yani siz atarsanız doğru sizden başkaları atarsa hep yanlışmı oluyor. İnşaallah seçim yalın gene bu halk size layık olduğunuz dersi verecek...
30 Nisan 2010 10:00
YASAYIDA İPTAL ETTİREMEZLER DEVAM !
 // BATUHAN
Yürütmeye çağrımız: Siz bildiğiniz yolda daha azimli doğru ve ivedi olarak devam edin bunlar ne dediğini ve ne yaptığını çok iyi biliyorlar ve ne koparır nekadar caydırırsak kar diyip ellerinden geleni son ana kadar yapacaklar,biraz ne dediklerine bakmayın son sürat yasayı geçirmeye bakın,gerekirse referanduma götürün.Bir oyu caydırmak bunlar için ulaşılamaz başarı,sakın fırsat vermeyin konuşmalarınıza dikkat edin sinirlenip yanlış yapmayın pusudalar !...
30 Nisan 2010 09:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler