YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kapatılan vakıflar tekrar açılacak"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1990'dan bu güne kadar dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilmiş tüm vakıfların yeniden açılacağını söyledi.
"Kapatılan vakıflar tekrar açılacak"
06 Mayıs 2013 / 12:05 Güncelleme: 06 Mayıs 2013 / 13:41

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1990'dan başlayarak bugüne kadar dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilmiş tüm vakıfların yeniden bir prosedür dahilinde ihya olunmasına imkan sağlayacaklarını söyledi.

Arınç, ''Kurucuları sembolik bir katılımla bu vakıfları tekrar kurabileceklerdir. Bu vakıfların geçmişte ellerinden alınan Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idaresine verilen tüm gayrimenkullerini kendilerine iade edeceğiz'' dedi.

TBMM Tören Salonu'nda Vakıf Haftası'nın açılışında konuşan Arınç, üzerlerinde bir sorumluluk olduğunu, kendilerine maddi manevi külfet yüklediğine inandıkları bir konu bulunduğunu belirterek, bunun belli zamanlarda mahkeme kararıyla dağıtılmasına veya dağılmasına karar verilen vakıflar konusu olduğunu ifade etti.

''Azınlıkların ve farklı inanç gruplarının ellerinden bir şekilde alınmış olan gayrimenkullerinin iadesi ne kadar haklı ve doğru bir keyfiyetse, bizim için de Türkiye'nin geçirdiği zorlu süreçlerde mahkeme kararlarıyla kapatılmış vakıfların yeniden hayat bulmasını temin etmek de öylesine büyük bir mesuliyetti'' diyen Arınç, TBMM'de bu yıl kurulan komisyonun, son yıllarda Türkiye'de yaşanan demokrasi dışı gayret ve çabaları incelediğini hatırlattı.

Komisyon'un çok önemli bir çalışma yaptığını ve iki cilt rapor hazırladığını kaydeden Arınç, şunları söyledi:

''Ben de şahidiyim ki Türkiye'de bazı vakıfların, olağanüstü müdahale dönemlerinde yazı yazılmasına bile gerek duyulmadan bizzat tehdit ve şantajlarla kapatılması temin edilmiştir. Bunlar çok yüksek mahkemelere sirayet edecek kadar da etkili olmuştur, ilk derece mahkemelerinde bu işin başarıldığı zamanlar da olmuştur. Mahkemelere gönderilen belge ve bilgi olduğu söylenen bazı yazı ve kağıtlarda da kendi sübjektif kanaatleri suçlayıcı olarak mahkemeleri etki altına almıştır.

İşte bu dönemde, Türkiye'nin demokratikleştiği, özgürlüklerin alabildiğine büyüdüğü ve güçlendiği bir zamanda, müdahale dönemlerinde açık veya kapalı tehditlerle dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilmiş vakıfları yeniden ihya etmemiz gerekiyordu. Uzun müzakerelerden ve araştırmalardan sonra son Bakanlar Kurulu toplantımızda bunu hazırladığımız bir madde kapsamında TBMM'ye gönderilmesine karar verildi. Özeti şudur; 1990'dan başlayarak günümüze kadar dağılmasına veya dağıtılmasına karar verilmiş, aralarından cımbızla seçerek değil, tüm vakıfların yeniden bir prosedür dahilinde ihya olunmasına imkan sağlıyoruz. Yani kurucuları sembolik bir katılımla bu vakıfları tekrar kurabileceklerdir. Bu vakıfların geçmişte ellerinden alınan, şüphesiz Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idaresine verilen tüm gayrimenkullerini kendilerine iade edeceğiz. Bunu kendimize vazife bildik. Şüphesiz AİHM'e gitmiş ikiyi geçmeyen vakıf dışında, Türkiye yargısından sonra kendisine başka yol seçmemiş tüm vakıflarımız da bundan istifade edeceklerdir. İsimleri malum vakıflardır. Bize göre 20 civarındadır ama sadece 7'sinin gayrimenkulü vardır. Biz hepsinin açılmasına ve yeniden kanunlar çerçevesinde faaliyette bulunmasına izin ve imkan vereceğiz. Şimdiden hayırlı olsun.''

Heybeliada kapsam dışı

Bir gazetecinin, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasına ilişkin bir çalışma olup olmadığı sorusuna Arınç, "Söylediğim kapsamda Heybeliada Ruhban Okulu yok. O başka" karşılığını verdi.

Bu vakıfların Türkiye'nin her ilinden olabileceğini ifade eden Arınç, "Kanun geldiği zaman hepiniz göreceksiniz. Merak ederseniz, hangileri dağılmış veya dağıtılmışsa, bunlara bakabilirsiniz. İsimleri çok bilinenler de var isimleri hiç bilinmeyenler de var. Farklı dünya görüşlerine sahip insanlar da mutlaka olabilir ama biz adaleti tesis etmek için birini diğerinden ayırt etmeksizin bu 20 yıllık dönemde dağıtılmış veya dağılmış tüm vakıfların tekrar açılabilmesine imkan tanıyoruz" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler