YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kandil'in yolu HDP'den geçiyor!
PKK'nın Kandil kampına katılmak üzere Denizli'den İzmir HDP il binasına gelen 2 genç, polis operasyonuyla yakalandı. Gençleri dağ kadrosuna götürecek olan Hayati isimli HDP'li aranıyor.
Kandil'in yolu HDP'den geçiyor!
16 Mayıs 2015 / 08:36 Güncelleme: 16 Mayıs 2015 / 08:47

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, 20 yaşındaki M.D. ile 17 yaşındaki M.O'nun, Kandil'deki PKK kampına katılmak üzere Denizli Merkezefendi ilçesinden İzmir HDP İl binasına gelecekleri ihbarını aldı.

Savcılığın talimatı ile harekete geçen polis, iki genci HDP binası girişinde yakaladı. İki genç sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Ancak M.O. 17 yaşında olduğu için Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. 

Dehşet ifadeler

Çankaya Terörle Mücadele Şube'de sorgulanan M.D'nin verdiği ifadeler, polisleri bile dehşete düşürdü.

M.O. ile HDP'nin Merkezefendi İlçe Teşkilatı'nda tanıştıklarını belirten M.D.'nin "Serbest kaldığımda yine PKK'nın dağ kadrosuna katılacağım, bunu kimse engelleyemez" dediği öğrenildi.

M.D., ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 17 yaşındaki M.O. ise adli kontrol şartı ile ailesine teslim edildi. 

15 günde 20 genç kandırıldı

Polis iki genci dağ kadrosuna katılmadan önce kurtarırken, gençlerle HDP binasında buluşup, dağ kadrosuna kırsala gitmesine yardımcı olacağı ileri sürülen HDP'li Hayati isimli şahsın peşine düştü.

Terör örgütünün İzmir'de kandırıp dağa çıkardığı çocuk ve genç sayısında son 15 gün içinde gözle görülür bir artış olması endişe oluşturdu.

2014 yılında ve 2015'in ilk dört ayında resmi kayıtlara göre 60'a yakın gencin PKK tarafından kaçırıldığı belirlenirken, son 15 gün içinde 20'den fazla gencin kandırılarak sadece İzmir'den Kandil'e gönderildiği tespit edildi. 

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler