YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu zararında Sarıgül 1 numara!
CHP'li Gürkut Acar, Meclis Başkanlığı'na “en fazla kamu zararını hangi kurumların yaptığını” sordu. Cevap Sayıştay'dan geldi: Kamuya en fazla zarar veren belediye Şişli…
Kamu zararında Sarıgül 1 numara!
13 Aralık 2013 / 10:11 Güncelleme: 13 Aralık 2013 / 10:47

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için dün CHP'den aday adaylığını açıklayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e, Sayıştay sürprizi.

Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan, "Kamunun en fazla zarara uğratıldığı ilk 10 dosya" listesinde, Sarıgül'ün başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi'ne ait iki ayrı dosya da yer aldı. Hükme bağlanan "kamu zararı" dosyaları, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e yönelttiği soru önergesine verilen yanıtla ortaya çıktı.

CHP'li Acar, Sayıştay denetimleriyle ilgili sorularını TBMM Başkanlığı, Sayıştay Başkanlığı'na yönlendirdi.

Sayıştay Başkan Yardımcısı Fehmi Başaran imzasıyla Meclis'e gönderilen yanıtta, Acar'ın açıklanmasını istediği "Son 5 yıl içinde kamu zararının en fazla olduğu 10 dosya" zarar boyutu dikkate alınarak sıralandı.

Toplam zarar 3 milyon 325 bin lira

Mustafa Sarıgül'ün başkanı olduğu Şişli Belediyesi ise 2 milyon 104 bin liralık kamu zararının tespit edildiği dosya ile 5. ve 1 milyon 130 bin 840 liralık zarar tespit edilen bir başka dosya ile 9. sırada yer aldı.

Dosyalarla ilgili içerik bilgisine yer verilmeyen Sayıştay listesinde, zarara neden olan kamu kurumlarının isimleri, zararı yaşandığı yıl, zarar miktarı ve tespit edilen zararın kesin hükme bağlandığı tutanak tarihleri belirtildi.

Buna göre, Şişli Belediyesi'nin iki ayrı dosya ile tespit edilen ve toplam tutarı 3 milyon 325 bin TL'yi bulan kamu zararlarının, 2008 yılı hesaplarına ilişkin denetimler sırasında ortaya çıkarıldığı görüldü. Sayıştay'ın oluşturduğu listede, Şişli Belediyesi'ne ait "kamu zararı" tespitlerinin, temyiz süreçleri de tamamlanarak 10 Eylül 2013 tarihinde tutanakla kesin hükme bağlandığı da belirtildi.

Sayıştay Başkanlığı'nın listesinde, son 5 yıl içinde kesin hükme bağlanan 1899 dosyadan, 594 hakkında kamu zararı tespit edilerek toplam 169 milyon 36 bin TL'nin tazminine karar verildiği de vurgulandı.

AKŞAM

Biiiiiiir !
 // Mühr-ü Süleyman
BU VE DAHA FAZLASI, AZ SONRA, SARIGÜL'ü İZLEMEYE DEVAM EDİN !
AKP milleti hizmete alıştıralı beri, artık kuru laf, heyecan, coşkulu ses, iki slogan, üç bağırtı, beş çığırtı,... millet yemiyor artık, aslan Mustafa'm
Yıllardır Belediye (yani halkın) kesesinden Mavi Boncuk, Şişli Belediye otobüsleri, otobüs firmalarıyla yarışıyor. Hadi abla kalkıyooor, Edirne Selimiye Camii'ne, Bursa Türbelerine,.. vs. vs. bir iki, bir iki, yetiş abla, yemek bedava, otobüs bedava, sonar gelsin Hacı Hoca oyları...
14 Aralık 2013 Cumartesi 00:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler