YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu Yönetiminde Şeffaflık Paketi açıklandı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamu yönetiminde ve toplumsal hayatta şeffaflığın güçlendirilmesi konusunda alınan tedbirleri açıkladı. Bu tedbirlere göre, seçime girecek siyasi partilere sıkı kurallar geldi.
Kamu Yönetiminde Şeffaflık Paketi açıklandı
14 Ocak 2015 / 14:31 Güncelleme: 14 Ocak 2015 / 14:34

Başbakan Davutoğlu, "İmar planları ve değişiklikleri, taslak ve kesinleşmiş halleriyle belediyenin internet sitesinde, belediyenin herkesin rahatlıkla görebileceği bir panosunda ve muhtarlıklarda ilan edilecek. Ayrıca mahalli bir gazetede özet olarak sunulacak. İmar planı yapma ve onama yetkisi olan tüm kamu idarelerinin imar planlarının her aşaması ilgili idare ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu amaçla oluşturulan internet sitesinde yayınlanacak" dedi.

Onlara mal bildirimi zorunluluğu geliyor

"Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il başkanları ve ilçe başkanları ile ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildirimi zorunluluğu getirilecek."

Siyasi partilere yapılan yardımlar şeffaf olacak

Siyasi partilerin ve seçim kampanyalarının şeffaflaştırılmasına ilişkin, "Adaylara ve siyasi partilere yapılacak ayni ve nakdi yardımlara bazı sınırlar getirilebilecek. Siyasi partilere yapılan bağış miktarı elektronik ortamda ilan edilecek. Milletvekili ve belediye başkan adaylarına yapılacak nakdi yardımlar kendi adlarına açılmış olan seçim hesaplarına yatırılacak ve son derece şeffaf olacak"

Seçime katılacak siyasi partilerin tümü mali kaynaklarını ilan edecekler. Şeffaf olmayan imzalar atılması doğru değil. İstanbul'daki belediyeyi görüyorsunuz.

Onlar da mal bildiriminde bulunacaklar

- Mal bildirimi süresi 5 yıldan 2 yıla inecek, kamu görevi yürütenler mal bildiriminde bulunacak. Yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunacak.

"İmar planı değişikliği sonucunda oluşan değer artışından belediyelerin pay almasını sağlayacağız"

"İmar planlarının yapım sürecini daha saydam ve hesap verebilir hale getireceğiz. İmar uygulamalarının daha adil ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacağız. Çünkü imar uygulamalarındaki her gecikme faklı mağduriyetlere ya da farklı haksız kazançlara sebebiyet verebiliyor. İmar planı değişikliği sonucunda oluşan değer artışından belediyelerin pay almasını sağlayacağız."

İhbarda bulunan kamu görevlilerine yönelik değişiklik

"İhbarda bulunan kamu görevlilerine, ihbar konusu olayla ilgisi bulunan amiri tarafından sicil raporu düzenlenmesi ve performans değerlendirmesi yapılması engellenecektir. İhbarın asılsız çıkmaması koşuluyla ihbarda bulunan kamu görevlilerine ödül verilebilecektir. Ama haksız isnat ve iftirada bulunduğu tespit edilmesi söz konusu olursa mevzuatta bu kişilerle ilgili ciddi müeyyideler uygulanacaktır."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

-Özgür basın için Avrupa'nın da takdir ettiği bir kanun çıkardık.

-Kaçakçılık suçunu izlemek, önlemek, araştırmak ve gereken tedbirleri almak için Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu biz çıkardık.

-Finansal piyasalarda güvenle istikrarı sağlamak için Bankalar Kanunu çıkardık.

-Vatandaşımızın her konu hakkında soru sorma en önemlisi hesap sorma hakkı vardır.

-Seçim sonuçları ilan edildikten sonra, siyasi partiler bunu ilan edecek.

-Mal bildiriminde bulunması, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele kanununda değişiklik: Mal bildiriminin alanını genişletiyoruz.

-İmar planları ve değişiklikleri belediyenin internet sitesinde yayınlanacak.

-Genel plan değişikliği ise, imar planının belli bölümünde değil bütünü kapsayan değişiklik yapılacak.

-Değer artışının kişisel çıkarlara veya kapalı kapılar ardında talan edilmesine kesinlikle izin verilmeyecek. Bu karar şu andan itibaren geçerli.

 

Ayrıntılar gelecek...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler