YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamalak'tan "Milli İstişare Toplantısı" önerisi
Kamalak'tan "Milli İstişare Toplantısı" önerisi
03 Ağustos 2016 12:08
Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "İlk fırsatta, hemen derhal, Sayın Cumhurbaşkanının öncülüğünde, toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği bir Milli İstişare Toplantısı gerçekleştirilmelidir." dedi.

Kamalak, Saadet Partisi Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında, 15 Temmuz darbe girişiminin amacıyla Giresun ve Ordu'da asker ve polisi hedef alan terörist saldırıların amacının aynı olduğunu söyledi. 

15 Temmuz darbe girişiminin ve son zamanlarda artan terör saldırılarının ardında, Türkiye'yi tıpkı Suriye gibi iç savaşa sürükleme hedefinin olduğunu belirten Kamalak, şunları kaydetti:

"Bu gerçek ışığında, hem iç hem de dış politika topyekun yepyeni bir anlayış ile ele alınmalıdır. Şüphesiz ki bu süreçte en büyük gücümüz yine aziz milletimizin birlik ve beraberliği olacaktır. Bu nedenle ilk fırsatta, hemen derhal, Sayın Cumhurbaşkanının öncülüğünde, toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği bir Milli İstişare Toplantısı gerçekleştirilmelidir. Dost ve müttefik tanımlaması yeniden gözden geçirilmeli, dış politikada D-8 oluşumu, Şangay 5'lisi gibi alternatif dengeler geliştirilmeli, İslam birliği mutlaka kurulmalıdır."

Kamalak, Türkiye'nin beka sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Bu, güçlü bir orduyu zorunlu kılmaktadır. Bu bakımdan ordumuz hem en modern silahlarla hem de en yüksek teknolojik bilgilerle donatılmalıdır. Ordu içinde darbeci hainlerle Mehmetçik'in ayrımı iyi yapılmalı, 'önce ahlak ve maneviyat' düsturu çerçevesince orduya 'Peygamber Ocağı' hüviyeti kazandırılmalı, yeni ve köklü düzenlemelere gidilmelidir." şeklinde konuştu.

Mustafa Kamalak, 15 Temmuz sonrası atılacak her adımın eğitimi milli, ekonomisi güçlü, ülkesi güvenli, hukuku adil, milleti huzurlu ve demokratik sistemi oturmuş, yeniden büyük Türkiye'nin kuruluşuna hizmet etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler