YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamalak: 'Yargı adalet çizgisinden ayrılmayacaktır'
Kamalak: 'Yargı adalet çizgisinden ayrılmayacaktır'
04 Ağustos 2013 22:06
Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Ergenekon davasının görüşüleceği Silivri'deki karar duruşması ile ilgili konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, "Görülmekte olan bir davaya, ne iktidarın müdahil olması ne de muhalefetin o alanda söz söylemesi, hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz. Yargıya güvenmek lazım" dedi.

Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı’nın Buttim bahçesinde düzenlediği iftar programına katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ergenekon davası ile ilgili Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda yarın görüşülecek karar duruşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Adaletin gereğini yapacağına inandığını ifade eden Kamalak, “Bu yargıya intikal etmiş bir konudur. Türkiye’de 3 kuruma canı gönülden inanıyorum ve güveniyorum. Bunlardan birisi de yargıdır. Bir takım eksiklikleri ve noksanları olsa bile yargı, gereğini yapacaktır. Adalet çizgisinden ayrılmayacaktır. Görülmekte olan bir davaya, ne iktidarın müdahil olması ne de muhalefetin o alanda söz söylemesi, hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz. Yargıya güvenmek lazım” diye konuştu. İkinci olarak orduya güvenmek gerektiğini dile getiren Kamalak, şöyle devam etti: “Çünkü ordu bu milletin göz bebeğidir. İçinde bir takım yanlış yapanlar olabilir. Üçüncü olarak güvendiğim husus da aziz milletimizdir. Bu millete güvenmek lazım. Bu millet aklıselim sahibidir. Bu milletimiz yanılsa da bu yanılgı sürekli olarak sürmez. Neticede hak ve hakikati görür diye düşünüyorum. Bu millet, Allah’ın nuru ile nazar eder. Gerçeği görür diye düşünüyorum. Velhasıl mahkemelerimize güvenmek lazım. Eğer eksiği ve yanlışı varsa, üst makamlar var, temyiz aşaması var. Onlar da olmadı diyelim, bireysel başvuru hakları var. Bunlar da olmadı diyelim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Sadece bir aşamada karar veriliyor değildir. Dolayısıyla bu zincirleme bir süreçtir.”

Kamalak, hakimlerin böylesine önemli bir konuda kılı kırk yararak adalete uygun bir şekilde karar vereceğine inandığını kaydetti.

“CHP’nin tutumunu tasvip etmemiz mümkün değil”

CHP’nin Silivri olayları ile ilgili tutumunu da eleştiren Kamalak, “Muhalefetin tutumunu CHP bakımından tasvip etmek mümkün değil. Sadece bu olayla ilgili değil. Tarihi süreç bakımından ele alırsak CHP, ana gövde ile sürekli çatışma halinde olmuştur. Cumhuriyet kurulalı 90 yıl olmuş. 90 yıllık süreçte CHP, milli oylara dayalı olarak tek başına iktidar olamamıştır. Bu da üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur” dedi.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler