YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalın: Genelkurmay Başkanı Akar'a eleştiri esef verici
Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a yapılan eleştirilere tepki göstererek, yapılan eleştrilerin esef verici olduğunu belirtti.
Kalın: Genelkurmay Başkanı Akar'a eleştiri esef verici
18 Mayıs 2016 / 13:27 Güncelleme: 18 Mayıs 2016 / 14:07

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşte Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

ORGENERAL AKAR'A ELEŞTİRİLER ESEF VERİCİ

Böyle bir konunun bu şekilde suistimal edilmesi hakikaten esef verici bir durumdur. Sanki terörle mücadele eden bu askerler generaller değilmiş gibi, gecesini gündüzüne katarak bu tehditleri göğüsleyen bizim bu askerlerimiz değilmiş gibi böyle pervasızca, edep yoksunu ifadelerle Genelkurmay Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza saldırı yapılmasını tabii ki kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Kamuoyu o konuda en doğru hükmü her zaman vermiştir bundan sonra da verecektir.

DİYARBAKIR'DAKİ PATLAMADA BÜYÜK BİR İNTİHAR SALDIRISI ÖNLENDİ

Gerek Türkiye topraklarında yaşanan, gerekse yurt dışında yaşanan terör eylemleri karşısında zorlu bir dönemden geçiyoruz. Bu terör belası nereden gelirse gelsin Türkiye mücadele etmeye kararlıdır. Son günlerde Diyarbakır'da yaşanan elim hadise ile ilgili birkaç noktanın altını çizmek isterim. 

Bu çok daha büyük intihar saldırısının önlenmiş halidir. Çok daha kalabalık bir şehir merkezinde gerçekleşebilir, çok daha fazla can kaybı olabilirdi. Bu olay terör örgütünün alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Birilerinin bölücü terör örgütüne ses çıkaramaması ayrıca ibretamiz bir tabloyu işaret etmektedir. 

ESED'E SÖZ EDEMEYENLER TÜRKİYE'Yİ SUÇLUYOR

DAEŞ terör örgütünden gelen saldırılar, benzer bir olayla karşı karşıyayız. Kanlı Esed rejimine söz edemeyenler, Türkiye devletini suçlayabilmektedir. Bu kadar arsızca saldırılarla karşı karşıyayız. Bu saldırılar da terör saldırıları kadar da alçaktır.

Bazıları bölücü terör örgütünün eylemleri karşısında sessiz kalmakta, birileri eli kanlı Esed rejimi karşısında sessiz kalabilmektedir. 

Bu da yetmiyormuş gibi bazı devletler terör örgütlerine yardım etmekle Türkiye'yi itham etmekte. Türkiye'nin yabancı teröristlere gözyumduğunu iddia edenler, kendi ülkelerindeki teröristleri başka pasaportlarla nasıl gönderdiklerini biz biliyoruz. 

Bununla ilgili birçok haber mevcut bulunmaktadır. Biz DAEŞ'le mücadelede en ön safta çarpışan ülkelerden biriyiz. Bunlar yaşanırken Türkiye'yi DAEŞ veya başka örgütlere gözyummakla dile getirmeleri akılla, vicdanla ilgisi yoktur. Uluslararası toplum açık ve net bir tavır sergilemelidir. 

SOYKIRIM CİDDİ BİR İDDİADIR

24 Nisan meselesini biz atlatmış gibiydik, ancak Ermeni soykırımıyla iddialar tekrar gündeme getiriliyor. Almanya Federal Meclisi'nde 2 Haziran'da bir oylama yapılacak. 

Metin bizim elimize geçtiğinde detaylı bir inceleme yapmamız mümkün olacak. Soykırım ciddi bir iddiadır. Delil olmadan iddiada bulunmak ciddi istismar demektir. 

Türkiye kimsenin atmadığı adımları attı. Ortak tarih komisyonu kurulması çağrısı yaptık. Ne Ermenistan'dan, ne de diğer ülkelerden bir cevap gelmedi. Peki siz neden korkuyorsunuz, tarihten mi, belgelerden mi korkuyorsunuz? Bu çağrımız hala geçerlidir. 

Tarihçilerin yapacağı kapsamlı bir çalışmalayla o dönemin aydınlatılması hem Türk, hem Ermeni vatandaşları için önemli bir kazanım olacaktır. Almanya'da Türk kökenli insan yaşıyor.

Adeta bu vatandaşlarımızı karşısına alır şekilde bu tasarıların gündeme gelmesi insanın zihninde soru işaretlerine neden oluyor. 

AK PARTİ'DEN BİZE ULAŞAN RANDEVU TALEBİ YOK

Yarın Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir veda ziyaretinde bulunacaklar. Orada Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız takvimin nasıl işleyeceğinin, görev iade sürecinin ve tarihinin nasıl olacağının, nasıl şekilleneceğinin kararını verecekler.

GÜVENLİ BÖLGE MESELESİNDE NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZ GÖZÜKÜYOR

Kilis konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız bu süreci yakından takip etmektedir. Bu olayların durması için iki yönlü bir çalışma başladı. Birincisi Suriye tarafında DAEŞ tarafından atılan roketlerin önlenmesi. Bugün de Genelkurmay Başkanımız, ABD'li ve Avrupalı mevkidaşıyla görüşüyor. 

Alınan tedbirlerle kısmi bir iyileşme sözkonusu. Güvenli bölge meselesinde ne kadar haklı olduğumuz gözüküyor. Kilis'te yaşayan vatandaşlarımızın uğradığı zararların telafi edilmesi için adımlar atılması da bir yönüdür. Bu konu detaylı bir şekilde ele alındı. 

T.C. VATANDAŞLARI SCHENGEN'E ÇOK DAHA ÖNCE DAHİL OLMALIYDI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen ülkelerine dahil olması yeni bir konu değil. 1959, 1963'ten bu yana AB'ye dahil olmaya çalışan bir Türkiye var. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen'e çok daha önce dahil olmalıydı. Avrupa'yla birçok ekonomik, siyasi ve kültürel ilişki varken bunun gecikmesi büyük bir kusurdur. 

Süreç son derece başarılı bir şekilde yürütüldü. Mültecilerin Avrupa'ya illegal yollarla geçmemesi için önemli tedbirler alındı. Bu formül çerçevesinde son derece başarılı sonuçlar alındı. Türkiye'nin yükünde bir hafifleme olmadı. Bunu kendi imkanlarımızla yapıyoruz. 

Türkiye'ye lütuf gibi yansıtılıyor. Birçok net bir şekilde ifade ettik. Bu parayı harcayacak AB kendi sokaklarını korumak için harcıyor. 

Schengen konusunda 72 kriter konusuna geldiğimizde bir madde var ki, bizim terörle mücadele adeta terör örgütlerini teşvik edici düzenlemeler talebinde bulunması bu gerçeği doğru okumakdıkları anlamına geliyor. 

Paris'te, Brüksel'de nasıl tedbirler alındıysa, bizim aldığımız tedbirlere de saygı duyulması ve destek olunması gerekir. Bir takım marjinal ve farazi görüşlerle yapılan tavsiyelerin bizim için bir karşılığı yok. 

Biz bu meselenin çözülmesini istiyoruz. Terörle mücadele konusunda Türkiye'yi ıskalayan yaklaşımları kabul etmemiz mümkün değildir. 

BM ÇATISI ALTINDAKİ İNSANİ ZİRVE İSTANBUL'DA YAPILACAK

BM çatısı altında yapılacak İnsani Zirve, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın evsahipliğinde İstanbul'da yapılacak. 

Yardımların daha etkin bir şekilde ulaştırılması konusunda gündeme şiddetle ihtiyaç vardı. Şiddetten etkilenen toplulukların yaralarını sarabilmek için bu zirve gerçekleşecek. Bu çatışmaların önlenmesi için tedbirler alınmalı. 

60 milyona yakın insan çatışma ve şiddet ortamı içerisinde bulunmakta. Bu sayının yarısı çocuk ve genç nüfustan oluşmaktadır. Yine doğal afetler de bu konunun başında geliyor. 

Türkiye'ni zirveye evsahipliği yapması büyük bir önem arz ediyor. Türkiye insanlığın yüzünü ağırtan bir tavır sergiledi. İstanbul, New York ve Cenevre'yi geride bırakarak evsahipliği yapacak. Zirveye 60'a kayın ülke liderinin katılması bekleniyor. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler