YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafkasya sorununda Türkiye'nin tümüyle bir tarafa
Kafkasya sorununda Türkiye'nin tümüyle bir tarafa
Kafkasya sorununda Türkiye'nin tümüyle bir tarafa
02 Eylül 2008 / 13:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Erdoğan, Kafkasya sorununda Türkiye'nin tümüyle bir tarafa itilmesine izin vermeyeceğini belirterek, "Rusya'yı göz ardı edemezsiniz. O halde Türkiye çıkarları doğrultusunda denge gözetecektir" dedi.


Deniz Harp Okulu'nun mezuniyet töreninden sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç'ın ev sahipliği yaptığı kokteylde Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila'ya konuşan Erdoğan, baraj projeleri konusunda yapılan eleştirileri enerji ihtiyacı boyutuyla değerlendirirken Kafkasya sorununda ABD ile Rusya'nın karşı karşıya gelmesi ve Türkiye'nin konumunu da şöyle ifade etti:


"Şimdi Gürcistan olayından sonraki süreçte bizi bir tarafa doğru itmeye çalışıyorlar. Bazıları tümüyle ABD'nin, bazıları tümüyle Rusya'nın tarafına itmeye çalışıyor. Oysa biri en yakın müttefikimiz olan ABD, diğeri ise enerji başta olmak üzere önemli ticaret hacmimizin bulunduğu Rusya. Ben Türkiye'nin tümüyle bir tarafa itilmesine müsaade etmem. Türkiye'nin ulusal çıkarları neyi gerektiriyorsa ona göre hareket ederiz.


Şimdi Rusya dediğiniz zaman bizim için önemli bir enerji kaynağı. Ayrıca çok önemli seviyede ticaretimizin olduğu bir ülke. 10 binin üzerinde TIR'ımız bekliyor orada. Doğalgaz alımımız, enerjiye olan ihtiyacımız belli. Şimdi bunları yok sayabilir misiniz? Sayamazsınız. Rusya ile ekonomik, ticari ilişkilerimize baktığınızda Rusya'yı göz ardı edemezsiniz. O halde Türkiye kendi çıkarları doğrultusunda bir denge gözetecektir. Taraflardan birine doğru itilmesi doğru değildir.


Ayrıca, işte biz enerji bağımlılığımız olmasın, enerji kaynaklarımız zenginleşsin diye bu nedenle uğraşıyoruz. Yenilenebilir, temiz kaynaklara yöneliyoruz. Rüzgâr, su kaynakları, güneş ve nihayet nükleer enerji gibi. Bütün amacımız enerjiyi kendi kaynaklarımızla üretmek."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler